15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Zaproszenie na wystawę

31 lipca 2019 r.

Historia warta przypomnienia


fot. ARCHIWUM

Do 17 listopada w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu czynna będzie wystawa pt. „Oddział Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Ogniowa Ochotnicza w Kotuniu w latach 1915-1918”.

Wystawa ukazuje wkład strażaków z Kotunia, jednocześnie żołnierzy POW, w odzyskanie niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r. i dalszą walkę w jej obronie, a także wkład pracy dla Polski w ramach Związku Peowiaków. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 18 listopada 2018 r. i połączone było z bogatym programem. Zarówno przebieg otwarcia wystawy, jak też zgromadzone dokumenty, zdjęcia i pamiątki zostały omówione w starannie opracowanym informatorze, który ukazał się w bieżącym roku, a opracowany został przez Zbigniewa Todorskiego, kierownika Muzeum Pożarnictwa. W październiku 1914 r. działającą w Siedlcach organizację strzelecką przekształcono w POW, a w listopadzie przybył do Siedlec Aleksander Miedziński z zadaniem utworzenia tu Komendy Okręgu II POW. Instruktor tegoż okręgu - mieszkający w Zofinowie pod Kotuniem Aleksander Kostrzewski, w 1915 r. przystąpił do organizowania oddziału POW na terenie ówczesnej gminy Żeliszew.

1 stycznia 1916 r. w Kotuniu została utworzona komenda lokalna POW z oddziałem liczącym 18 zaprzysiężonych żołnierzy. A. Kostrzewski „Bohun” był komendantem lokalnym do 17 kwietnia 1918 r. Następnie do 11 listopada 1918 r. funkcję tę pełnił Józef Wyrzykowski. Do października 1918 r. oddział POW w Kotuniu rozrósł się do 51 zaprzysiężonych żołnierzy, w tym osiem to kobiety. Posiadał dwa plutony i trzeci w trakcie organizacji oraz sekcję żeńską. Współpracowało z nim ok. 30 osób.

 

POW i konspiracja

Wystawa zorganizowana w muzeum w Kotuniu podzielona jest na dwie części. W tej zatytułowanej „Oni sięgnęli po wolność” pokazani zostali ludzie i dokumenty obrazujące działalność konspiracyjną oddziału POW w Kotuniu. Znalazły się tutaj zdjęcia komendantów, dowódców plutonów i żołnierzy POW oraz łączniczki Janiny Woźniak i Florentyny Godlewskiej prowadzącej punkt kontaktowy w miejscowym sklepie. Są też zdjęcia żołnierzy POW w mundurach Wojska Polskiego, w większości 22 Pułku Piechoty w Siedlcach utworzonego 25 listopada 1918 r. W gablocie pod fotografiami zaprezentowane zostały legitymacje z działalności w Związku Peowiaków i odznaczenia, jakie otrzymali za udział w walce o niepodległość Polski.

 

Pod szyldem SOO

Eksponaty zaprezentowane w części zatytułowanej „Zdjęcia i dokumenty Straży Ogniowej Ochotniczej w Kotuniu” stanowią dowody działalności żołnierzy POW w Kotuniu w ramach zorganizowanej w maju 2018 r. Straży Ogniowej Ochotniczej, której celem było zakonspirowanie działalności niepodległościowej. Znaleźć można tutaj m.in. zdjęcie organizatora straży Józefa Wyrzykowskiego, komendanta lokalnego od 18 kwietnia 1918 r., i kilku innych strażaków oraz Heleny Ruszowskiej, aktorki teatru amatorskiego wystawiającego sztuki patriotyczne. Tutaj także umieszczono stuletnie dokumenty, jak rachunek za sikawkę ręczną przenośną zakupioną w Fabryce Maszyn Rzewuski i Spółka w Warszawie. W gablocie pokazana została m.in. książka skarbnika SOO z 1918 r. oraz publikacje nt. dziejów OSP i POW wydane w 2018 r.

Na wystawie zaprezentowano także medal pamiątkowy wykonany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. Jego awers upamiętnia komendanta lokalnego POW w Kotuniu, a zarazem organizatora straży ogniowej w 1918 r. - J. Wyrzykowskiego, zaś rewers - setną rocznicę rozbrojenia Niemców przez żołnierzy POW.


Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu jest czynne od wtorku do soboty, w godz. 10.00-16.00. Grupy zorganizowane należy zgłaszać wcześniej telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel.: 25-641-44-40 lub 606-985-413. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR