27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Zaproszenie na wystawę

31 lipca 2019 r.

Historia warta przypomnienia


fot. ARCHIWUM

Do 17 listopada w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu czynna będzie wystawa pt. „Oddział Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Ogniowa Ochotnicza w Kotuniu w latach 1915-1918”.

Wystawa ukazuje wkład strażaków z Kotunia, jednocześnie żołnierzy POW, w odzyskanie niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r. i dalszą walkę w jej obronie, a także wkład pracy dla Polski w ramach Związku Peowiaków. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 18 listopada 2018 r. i połączone było z bogatym programem. Zarówno przebieg otwarcia wystawy, jak też zgromadzone dokumenty, zdjęcia i pamiątki zostały omówione w starannie opracowanym informatorze, który ukazał się w bieżącym roku, a opracowany został przez Zbigniewa Todorskiego, kierownika Muzeum Pożarnictwa. W październiku 1914 r. działającą w Siedlcach organizację strzelecką przekształcono w POW, a w listopadzie przybył do Siedlec Aleksander Miedziński z zadaniem utworzenia tu Komendy Okręgu II POW. Instruktor tegoż okręgu - mieszkający w Zofinowie pod Kotuniem Aleksander Kostrzewski, w 1915 r. przystąpił do organizowania oddziału POW na terenie ówczesnej gminy Żeliszew.

1 stycznia 1916 r. w Kotuniu została utworzona komenda lokalna POW z oddziałem liczącym 18 zaprzysiężonych żołnierzy. A. Kostrzewski „Bohun” był komendantem lokalnym do 17 kwietnia 1918 r. Następnie do 11 listopada 1918 r. funkcję tę pełnił Józef Wyrzykowski. Do października 1918 r. oddział POW w Kotuniu rozrósł się do 51 zaprzysiężonych żołnierzy, w tym osiem to kobiety. Posiadał dwa plutony i trzeci w trakcie organizacji oraz sekcję żeńską. Współpracowało z nim ok. 30 osób.

 

POW i konspiracja

Wystawa zorganizowana w muzeum w Kotuniu podzielona jest na dwie części. W tej zatytułowanej „Oni sięgnęli po wolność” pokazani zostali ludzie i dokumenty obrazujące działalność konspiracyjną oddziału POW w Kotuniu. Znalazły się tutaj zdjęcia komendantów, dowódców plutonów i żołnierzy POW oraz łączniczki Janiny Woźniak i Florentyny Godlewskiej prowadzącej punkt kontaktowy w miejscowym sklepie. Są też zdjęcia żołnierzy POW w mundurach Wojska Polskiego, w większości 22 Pułku Piechoty w Siedlcach utworzonego 25 listopada 1918 r. W gablocie pod fotografiami zaprezentowane zostały legitymacje z działalności w Związku Peowiaków i odznaczenia, jakie otrzymali za udział w walce o niepodległość Polski.

 

Pod szyldem SOO

Eksponaty zaprezentowane w części zatytułowanej „Zdjęcia i dokumenty Straży Ogniowej Ochotniczej w Kotuniu” stanowią dowody działalności żołnierzy POW w Kotuniu w ramach zorganizowanej w maju 2018 r. Straży Ogniowej Ochotniczej, której celem było zakonspirowanie działalności niepodległościowej. Znaleźć można tutaj m.in. zdjęcie organizatora straży Józefa Wyrzykowskiego, komendanta lokalnego od 18 kwietnia 1918 r., i kilku innych strażaków oraz Heleny Ruszowskiej, aktorki teatru amatorskiego wystawiającego sztuki patriotyczne. Tutaj także umieszczono stuletnie dokumenty, jak rachunek za sikawkę ręczną przenośną zakupioną w Fabryce Maszyn Rzewuski i Spółka w Warszawie. W gablocie pokazana została m.in. książka skarbnika SOO z 1918 r. oraz publikacje nt. dziejów OSP i POW wydane w 2018 r.

Na wystawie zaprezentowano także medal pamiątkowy wykonany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. Jego awers upamiętnia komendanta lokalnego POW w Kotuniu, a zarazem organizatora straży ogniowej w 1918 r. - J. Wyrzykowskiego, zaś rewers - setną rocznicę rozbrojenia Niemców przez żołnierzy POW.


Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu jest czynne od wtorku do soboty, w godz. 10.00-16.00. Grupy zorganizowane należy zgłaszać wcześniej telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel.: 25-641-44-40 lub 606-985-413. Ceny biletów: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR