15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

31 lipca 2019 r.

Lekkość paranoi


fot. PIXABAY.COM

Tyle dzisiaj mówi się o stanach depresyjnych jako coraz bardziej rozwijającej się epidemii cywilizacyjnej. Cóż, nie sposób nie dostrzec, iż podłożem tego z jednej strony są rozbudzone oczekiwania indywidualne jednostek, z drugiej zaś całkowita samotność, nawet przy wypełnionym po brzegi kręgu znajomych na portalach społecznościowych.

Kryzys cywilizacyjny, przez większość z nas postrzegany jako obalanie wartości fundujących społeczeństwa, to także kryzys dialogu. Rozmowa jest tylko wówczas możliwa, gdy znajduje się minimalny poziom wspólnego języka. Rozwalenie fundamentów cywilizacyjnych nie stanowi od razu wyjścia do budowania czegoś nowego, jest raczej tworzeniem ruin i zgliszcz, na których składane w ofierze są właśnie jednostki. Ten przydługi być może i zbyt teoretyczny wstęp jest konieczny, by zrozumieć, co dokonuje się właśnie w naszym kraju. Wysiew tzw. parad równości nie jest tylko elementem oswajania społeczeństwa z możliwością manifestowania w przestrzeni publicznej wszystkiego, co się zechce. Gdyby tak było, wówczas nie można byłoby zakazać niczego, a przechadzając się ulicą, moglibyśmy natknąć się z jednej strony na demonstrację zagorzałych zwolenników palenia heretyków na stosach, z drugiej zaś na afirmatorów współżycia seksualnego ze wszystkim, co się rusza bądź nie.

Nie jest dziwną rzeczą, że dzisiejsi uczestnicy homoseksualnych i więcej parad powołują się na porządek prawny, który dopuszcza manifestowanie jako jedno z praw demokratycznych. Wskazując jednak ten zapis, wykazują dość jasno, że powinni mieścić się w tym systemie prawnym, którego zasadniczym elementem jest konstytucja. A ta oparta została na wartościach czy też zasadach. Dlatego sama parada nie jest dla nich celem. By dokonać przemiany społeczeństwa, należy dokonać zmian w owej sferze aksjologicznej, na której ufundowany jest porządek społeczny. Dość jasno wypowiedział to jeden z organizatorów tegorocznych gejowskich kryteriów ulicznych w Częstochowie, niejaki Dominik Puchała: „Prawica próbuje zawłaszczyć Matkę Bożą, czyli symbol nie tylko religijny - chociaż tu jest wiele katoliczek i katolików, albo po prostu chrześcijan - ale też ważny kulturowo. Chcemy ten symbol odzyskać, chcemy żeby ta kobieta, która jest ważna w naszym kręgu kulturowym, wyrażała to, co naprawdę wyraża, czyli miłość i równość, a nie jakieś obrzydliwe wartości”. Cytat dotyczy oczywiście znanej profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej poprzez wpisanie w jej aureolę gejowskiej tęczy. Problem w tym, że nie jest to odzyskiwanie symbolu, który wyrasta z czegoś innego niż chcą tego organizatorzy owego zbiegowiska. Jest ona kwintesencją cywilizacji opartej na miłości do Boga i afirmacji człowieka w strukturze stworzonej przez Boga (mężczyzną i niewiastą ich stworzył). Tutaj natomiast mamy do czynienia z podbieraniem symbolu, co oznacza zwykłe oszustwo wobec odbiorców. Podkreśla to stwierdzenie o obrzydliwych wartościach. Trudno wymienić mi katalog tych, które ów pan uznaje za takowe, ale mam wrażenie, że jest to po prostu przestawienie cywilizacji życia na tory cywilizacji użycia.

 

Nie bierzemy jeńców

W czasie czerwcowego marszu przez Paryż zwolennicy LGBT etc. nieśli transparent doskonale oddający to, co wcześniej napisałem: „Nie jesteśmy tu dla ozdoby - zniszczymy wasze społeczeństwo”. Oczywiście powstaje pytanie, co w zamian otrzymamy? I tutaj właśnie pojawia się odniesienie do owej pandemii depresji. Człowiek właściwie pozostaje całkowicie pozostawiony sobie. Cywilizacja łacińska, oparta na naturalnej rodzinie i realnym poznaniu rozumieniu człowieka, dawała jednostce oparcie w rodzinie, której zasadniczym elementem była płodna miłość małżonków. Ta miłość niosła ze sobą odpowiedzialność, a więc zobowiązanie, często połączone z rezygnacją z własnej doraźnej satysfakcji na rzecz dobra drugiego. Wiązało to wolę człowieka z prawdą i dawało tej ostatniej pierwszeństwo przed zachcianką. Proponowany model w ramach tzw. parad równości, a właściwie w ramach całej ideologii LGBT, usuwa ten właśnie element prawdy, mówiąc jednoznacznie: możesz być tym, czym zechcesz. Twoja dowolność nie jest niczym skrępowana. Nawet drugim człowiekiem. Nie musisz zważać na jego osobowy charakter, nie musisz brać pod uwagę jego wrażliwości etc. A co najważniejsze: ta „kultura” podsuwa rozumienie człowieka jako całkowicie samotnego w ramach świata. Jeśli sam nie będziesz w stanie ustanowić siebie, to wówczas masz tylko dwie możliwości: poddać się innemu lub odejść z tego świata. Ta quasi kultura nie bierze żadnych jeńców. Jej zasadniczym rysem jest dożynanie maruderów (oczywiście proszę to ostatnie zdanie brać w znaczeniu alegorycznym, a nie dosłownym). Dowodów aż nadto w dzisiejszym świecie. Wystarczy wspomnieć tylko sprawę afery we wrocławskim zakładzie Volvo, zamieszanie wokół Zofii Klepackiej z żądaniami wyrzucenia jej z kadry narodowej włącznie, pracownika Ikei itd.

 

Racjonalizm za burtą

W sporze tym zwolennicy ideologii LGBT etc. przy użyciu tylko argumentów racjonalnych są na pozycji przegranej. Zresztą oni nawet po to nie sięgają, gdyż racjonalizm z natury posługuje się pojęciem prawdy, które oni właśnie chcą z przestrzeni publicznej wyrugować. Cóż więc pozostaje? Zwykły emocjonalizm połączony z postępująca wulgaryzacją zachowań. Wystarczy popatrzeć na podobne parady w innych częściach ziemskiego globu. Atak i lincz na inaczej myślących to dla tego środowiska naturalne zachowania. Czy więc stosując argumentację logiczną, można z nimi wygrać? Otóż należy sobie jasno powiedzieć, że rzecz nie idzie o samych zwolenników tejże ideologii, lecz o tych, którzy narażeni są na ich agresywną politykę, w tym o dzieci i młodzież. Należy powrócić jak najszybciej do klasycznego modelu kształcenia młodych, gdzie prawda będzie zasadniczym elementem, a nie oderwana od rzeczywistości ideologiczna nowomowa. Dotyczy to także języka Kościoła. Niestety, może to dzisiaj oznaczać jakąś formę męczeństwa. Ale może warto przypomnieć sobie pewne słowa, które padły blisko 2 tys. lat temu: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Inaczej paranoja, jak lekko opadająca mgła, pokryje tę ziemię. A z jej lepkości nie wydostaniemy się tak łatwo.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR