31 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ten festyn to już tradycja

31 lipca 2019 r.

Było naprawdę słonecznie


fot. ARCH. MGOK MORDY

28 lipca odbył się w Mordach XX Jubileuszowy Festyn „Słoneczne lato”. Po raz pierwszy impreza miała miejsce na zrewitalizowanym rynku w centrum miasta.

- Z roku na rok w festynie „Słoneczne Lato” uczestniczy coraz więcej mieszkańców i gości. W tym roku impreza odbyła się na zrewitalizowanym rynku w centrum Mordów. To duża przestrzeń, a teren został przystosowany do odpoczynku i rekreacji mieszkańców - tłumaczy Jan Ługowski, burmistrz Mordów. - Dotychczas festyny odbywały się przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury lub przy szkole. W tym roku przenieśliśmy imprezę do centrum miasta. I to się sprawdziło. Planujemy już zorganizowanie w tym miejscu dożynek gminnych, które odbędą się 8 września - dodał.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o 16.00. Zaśpiewał Chór Kameralny UTW w Mordach, który mimo krótkiego stażu ma na swoim kącie wiele występów i nagród. Okrągła rocznica zmobilizowała lokalne zespoły do jeszcze większej pracy nad repertuarem na niedzielną imprezę. Od 14.00 na scenie swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowały Podlasianki i Krzymoszowianki. Wystąpił też duet Dwa Ziarna oraz zespół folklorystyczny Złote kłosy. Zaśpiewali też członkowie studia piosenki działającego przy MGOK w Mordach i uczniowie Szkoły Podstawowej w Radzikowie Wielkim. Zagrała Orkiestra Dęta OSP w Mordach, której z okazji 105-lecia istnienia Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przekazał tubę basową. Do wspólnej zabawy porwała 6 Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Riff” z Siedlec i zespół Hot Air.

Wieczorem natomiast wystąpiły gwiazdy. Wojciech Gąssowski wraz z publicznością zaśpiewał jeden ze swoich przebojów „Gdzie się podziały tamte prywatki”, a zespół Dejw rozdawał płyty najbardziej rozśpiewanej części publiczności. Imprezę zakończyła o północy zabawa taneczna pod chmurką.

 

Dmuchańce, konkursy, loteria…

Oprócz koncertów i występów artystycznych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Dla najmłodszych - dmuchańce, stoiska z zabawkami, konkurs plastyczny „Najpiękniejsze miejsce w Mieście i Gminie Mordy”, dla nieco starszych - wystawę prac artystek regionalnych. W świętowanie włączyła się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, która przygotowała kolaż, przedstawiający historię festynu na przełomie 20 lat, kiermasz książek i cieszącą się dużym powodzeniem loterię fantową.

 

Korzystne umowy

Znamiennym punktem festynu było podpisanie przez gminę umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dotację, dzięki której powstaną odnawialne źródła energii, oraz porozumienia dotyczącego otwarcia punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister energii K. Tchórzewski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. - Dzięki podpisaniu umowy z WFOŚiGW wnioski z programu „Czyste Powietrze” będą przyjmowane w gminie. W tym celu przygotujemy specjalny punkt konsultacyjny i przeszkolimy pracownika, który udzieli niezbędnych informacji. Mieszkańcy nie będą musieli jechać do Siedlec, ale tu, na miejscu, otrzymają wszelką pomoc - podkreślił burmistrz J.P. Ługowski.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR