15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ten festyn to już tradycja

31 lipca 2019 r.

Było naprawdę słonecznie


fot. ARCH. MGOK MORDY

28 lipca odbył się w Mordach XX Jubileuszowy Festyn „Słoneczne lato”. Po raz pierwszy impreza miała miejsce na zrewitalizowanym rynku w centrum miasta.

- Z roku na rok w festynie „Słoneczne Lato” uczestniczy coraz więcej mieszkańców i gości. W tym roku impreza odbyła się na zrewitalizowanym rynku w centrum Mordów. To duża przestrzeń, a teren został przystosowany do odpoczynku i rekreacji mieszkańców - tłumaczy Jan Ługowski, burmistrz Mordów. - Dotychczas festyny odbywały się przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury lub przy szkole. W tym roku przenieśliśmy imprezę do centrum miasta. I to się sprawdziło. Planujemy już zorganizowanie w tym miejscu dożynek gminnych, które odbędą się 8 września - dodał.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o 16.00. Zaśpiewał Chór Kameralny UTW w Mordach, który mimo krótkiego stażu ma na swoim kącie wiele występów i nagród. Okrągła rocznica zmobilizowała lokalne zespoły do jeszcze większej pracy nad repertuarem na niedzielną imprezę. Od 14.00 na scenie swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowały Podlasianki i Krzymoszowianki. Wystąpił też duet Dwa Ziarna oraz zespół folklorystyczny Złote kłosy. Zaśpiewali też członkowie studia piosenki działającego przy MGOK w Mordach i uczniowie Szkoły Podstawowej w Radzikowie Wielkim. Zagrała Orkiestra Dęta OSP w Mordach, której z okazji 105-lecia istnienia Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przekazał tubę basową. Do wspólnej zabawy porwała 6 Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Riff” z Siedlec i zespół Hot Air.

Wieczorem natomiast wystąpiły gwiazdy. Wojciech Gąssowski wraz z publicznością zaśpiewał jeden ze swoich przebojów „Gdzie się podziały tamte prywatki”, a zespół Dejw rozdawał płyty najbardziej rozśpiewanej części publiczności. Imprezę zakończyła o północy zabawa taneczna pod chmurką.

 

Dmuchańce, konkursy, loteria…

Oprócz koncertów i występów artystycznych organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Dla najmłodszych - dmuchańce, stoiska z zabawkami, konkurs plastyczny „Najpiękniejsze miejsce w Mieście i Gminie Mordy”, dla nieco starszych - wystawę prac artystek regionalnych. W świętowanie włączyła się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, która przygotowała kolaż, przedstawiający historię festynu na przełomie 20 lat, kiermasz książek i cieszącą się dużym powodzeniem loterię fantową.

 

Korzystne umowy

Znamiennym punktem festynu było podpisanie przez gminę umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dotację, dzięki której powstaną odnawialne źródła energii, oraz porozumienia dotyczącego otwarcia punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister energii K. Tchórzewski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. - Dzięki podpisaniu umowy z WFOŚiGW wnioski z programu „Czyste Powietrze” będą przyjmowane w gminie. W tym celu przygotujemy specjalny punkt konsultacyjny i przeszkolimy pracownika, który udzieli niezbędnych informacji. Mieszkańcy nie będą musieli jechać do Siedlec, ale tu, na miejscu, otrzymają wszelką pomoc - podkreślił burmistrz J.P. Ługowski.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR