27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Promocja tomiku poezji

31 lipca 2019 r.

Duchowy świat zamknięty w strofach


fot. ARCHIWUM

Jego wiersze koją ludzkie serca i zachęcają do refleksji. Lokalny artysta ziemi ryckiej Hubert Krawczak wydał swój kolejny, autorski tomik poezji.

„Wędrowiec na ścieżkach życia” to już druga publikacja mieszkającego w Lasocinie (gmina Ryki) twórcy. Pierwszą wydał w 2016 r. pod nazwą „Wiersze i obrazy duchowe”. W ubiegłym roku część jego utworów znalazła się w tomiku grupy poetyckiej „Twórcze dusze”. Zaś najnowsza publikacja ukazała się dzięki wsparciu starostwa powiatowego w Rykach i zaprzyjaźnionych sponsorów. Książka zawiera 68 wierszy, które stosownie do tematu zostały rozmieszczone w dziewięciu rozdziałach. Czytelnik - w zależności od potrzeby - znajdzie w nich strofy odnoszące się do okresu dzieciństwa, poszukiwania własnej tożsamości, kroczenia drogą wiary i drogą wątpliwości. Wśród poruszonej problematyki znalazły się też miłość, przemijanie, odniesienie do natury i wątki patriotyczne.

- Te tematy są mi bliskie, bo dotykają każdego człowieka niezależnie od perspektywy czasowej. W moich wierszach chcę przybliżyć odbiorcę do danego zagadnienia, skłonić go do refleksji i spojrzenia poza horyzonty własnego ja - przyznaje H. Krawczak.

Prace nad tomikiem trwały przeszło dwa i pół roku roku. Wiersze powstawały sukcesywnie, a przy ich pisaniu autor korzystał niejednokrotnie z materiałów źródłowych. Tak było chociażby w utworach o tematyce patriotycznej. - Chciałem obiektywnie oddać tło historyczne opisywanych faktów - wyjaśnia poeta. Dodatkowym walorem publikacji jest oprawa graficzna, o którą zadbała grafik Marlena Owsiany-Jędrych. Artystka zaprojektowała okładkę nawiązującą w swym przekazie do tytułu zbiorku.

 

Wszechstronny artysta

Zwieńczone sukcesem starania o wydanie dzieła to dla autora ogromna radość. - Odbieram to jako błogosławieństwo Boże. Ten tomik jest dla mnie możliwością dzielenia się myślą z czytelnikiem. Poezja winna się bowiem wlewać do serc i swym dobrem oraz pięknem naprawiać to, co wymaga korekty - uważa H. Krawczak, który od kilku lat próbuje swoich sił w malarstwie, a jednym z jego ulubionych tematów jest sztuka sakralna. W ubiegłym roku jako dar dla swojej parafii w Leopoldowie ofiarował obraz św. Leopolda Mandićia. Kolejne malowidło, tym razem z wizerunkiem św. Rity, trafiło kilka miesięcy temu do kościoła w Kopytowie. A najświeższe dzieło - Chrystus w geście błogosławieństwa - wkrótce ozdobi jedną z cerkwi na Ukrainie.

Oprócz tego H. Krawczak może pochwalić się szeregiem grafik. Część z nich została wydana jako ilustracja do książki Grażyny Markowskiej „W drodze do Boga. Niezwykły alfabet”. A obraz Chrystusa Miłosiernego wzbogacił almanach „Miej miłosierdzie dla nas”. Artysta jednak nie zamierza na tym poprzestać i już tworzy kolejne dzieła zarówno malarskie, jak i poetyckie.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR