27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Potrzebne wsparcie dla strażaka

31 lipca 2019 r.

Ratował ludzi, dziś sam potrzebuje pomocy


fot. ARCHIWUM

Do tragedii doszło miesiąc temu na jednaj z posesji w miejscowości Nowy Żabieniec. Krzysztof Ostanek pomagał sąsiadowi przy łupaniu drewna na opał. W pewnym momencie pośliznął się, zaczepił rękawami o ruchome elementy urządzenia, po czym ostrza rębaka wciągnęły obie ręce. Zostały urwane na wysokości stawów łokciowych.

44-latek jeszcze nie tak dawno pomagał innym jako strażak, honorowy dawca krwi. Teraz sam potrzebuje pomocy, bo spotkało go nieszczęście. - Chciałem pomóc sąsiadowi przy łupaniu drzewa rębakiem. Pod koniec pracy pośliznąłem się i wsadziłem najpierw jedną rękę, a potem, chcąc się ratować, drugą rękę. I doszło do tragedii - opowiada K. Ostanek. Pierwszej pomocy udzielił mu sąsiad, zakładając opaski uciskające. I to chyba uratowało mężczyźnie życie.

- Kiedy dowiedziałam się, że mąż miał wypadek, natychmiast pobiegłam do posesję sąsiada. Krzysztof był przytomny. Zaczęłam krzyczeć, a on mnie pocieszał, że wszystko będzie dobrze - opowiada Anna, żona poszkodowanego strażaka.

44-latek szybko trafił do szpitala. Jego życiu zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo, gdyż na skutek wypadku stracił bardzo dużo krwi. Zapadł w śpiączkę. Gdy się obudził, zapytał lekarza: „Gdzie są moje ręce?”. - Doktor odpowiedział, że nie nadawały się do przyszycia, bo były za bardzo zmiażdżone. Na koniec dodał: „Grunt, że żyjesz!” - wspomina K. Ostanek.

 

Dobro wraca

Strażacy i mieszkańcy gminy Wilga zaapelowali o oddawanie krwi dla 44-latka. On sam wprawdzie nie załamał się psychicznie, ale nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. - Mąż dużo pracował, angażował się też społecznie. Jest strażakiem, radnym parafialnym, zasłużonym dawcą krwi. Działa na rzecz sołectwa. Po wypadku otrzymałam ogromne wsparcie. Słyszałam, że damy radę, że dobro wraca. I tak się stało. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitala w Garwolinie i innych ludzi, za co z całego serca dziękujemy. Pomagają nam też rodzina i przyjaciele - podkreśla A. Ostanek.

 

Nauczyć się żyć na nowo

Rehabilitacja mężczyzny będzie długa i kosztowna. - Protezy bioniczne, o które chcemy zawalczyć, to ogromny wydatek. Za jedną trzeba zapłacić 250 tys. zł. To kwota dla nas nieosiągalna. Protezy pomogłyby - chociaż częściowo - powrócić mężowi do jako takiej sprawności - mówi żona. Obecnie Krzysztof potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach. Nie potrafi sam jeść ani się ubrać. Każdy dzień to dla niego nauka życia na nowo. Pomaga w tym rehabilitacja, którą przechodzi w garwolińskim szpitalu. - Widzimy już pierwsze efekty, ale to dopiero początki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długa droga. Niestety, dość kosztowna - przyznaje pani Anna. - Od chwili wypadku na moje barki spadło bardzo wiele. Wcześniej mąż pracował zawodowo, dorabiał, był przysłowiową złotą rączką. Obecnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie finansowo. Dlatego prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka, każdy dar serca - zaznacza kobieta.

K. Ostanek pomagał innym, oddając krew, ratując jako strażak mienie i życie ludzkie. - Teraz ja proszę innych, by mi pomogli - dodaje 44-letni strażak.

Ostankowie mają nadzieję, iż uda im się zebrać potrzebną kwotę. Wiadomo - proteza to nie to samo co ręka, ale przynajmniej w pewnym stopniu pomoże w powrocie do samodzielności.


Strażakowi z Żabieńca można pomóc, wpłacając dowolną kwotę na nr konta udostępniony przez Stowarzyszenie Spłeczno-Kulturalne „Razem dla Gminy Wilga”: 18 9210 0008 0046 7656 2000 0060 z dopiskiem „Na pomoc dla Krzysztofa Ostanka”.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR