15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Potrzebne wsparcie dla strażaka

31 lipca 2019 r.

Ratował ludzi, dziś sam potrzebuje pomocy


fot. ARCHIWUM

Do tragedii doszło miesiąc temu na jednaj z posesji w miejscowości Nowy Żabieniec. Krzysztof Ostanek pomagał sąsiadowi przy łupaniu drewna na opał. W pewnym momencie pośliznął się, zaczepił rękawami o ruchome elementy urządzenia, po czym ostrza rębaka wciągnęły obie ręce. Zostały urwane na wysokości stawów łokciowych.

44-latek jeszcze nie tak dawno pomagał innym jako strażak, honorowy dawca krwi. Teraz sam potrzebuje pomocy, bo spotkało go nieszczęście. - Chciałem pomóc sąsiadowi przy łupaniu drzewa rębakiem. Pod koniec pracy pośliznąłem się i wsadziłem najpierw jedną rękę, a potem, chcąc się ratować, drugą rękę. I doszło do tragedii - opowiada K. Ostanek. Pierwszej pomocy udzielił mu sąsiad, zakładając opaski uciskające. I to chyba uratowało mężczyźnie życie.

- Kiedy dowiedziałam się, że mąż miał wypadek, natychmiast pobiegłam do posesję sąsiada. Krzysztof był przytomny. Zaczęłam krzyczeć, a on mnie pocieszał, że wszystko będzie dobrze - opowiada Anna, żona poszkodowanego strażaka.

44-latek szybko trafił do szpitala. Jego życiu zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo, gdyż na skutek wypadku stracił bardzo dużo krwi. Zapadł w śpiączkę. Gdy się obudził, zapytał lekarza: „Gdzie są moje ręce?”. - Doktor odpowiedział, że nie nadawały się do przyszycia, bo były za bardzo zmiażdżone. Na koniec dodał: „Grunt, że żyjesz!” - wspomina K. Ostanek.

 

Dobro wraca

Strażacy i mieszkańcy gminy Wilga zaapelowali o oddawanie krwi dla 44-latka. On sam wprawdzie nie załamał się psychicznie, ale nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. - Mąż dużo pracował, angażował się też społecznie. Jest strażakiem, radnym parafialnym, zasłużonym dawcą krwi. Działa na rzecz sołectwa. Po wypadku otrzymałam ogromne wsparcie. Słyszałam, że damy radę, że dobro wraca. I tak się stało. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitala w Garwolinie i innych ludzi, za co z całego serca dziękujemy. Pomagają nam też rodzina i przyjaciele - podkreśla A. Ostanek.

 

Nauczyć się żyć na nowo

Rehabilitacja mężczyzny będzie długa i kosztowna. - Protezy bioniczne, o które chcemy zawalczyć, to ogromny wydatek. Za jedną trzeba zapłacić 250 tys. zł. To kwota dla nas nieosiągalna. Protezy pomogłyby - chociaż częściowo - powrócić mężowi do jako takiej sprawności - mówi żona. Obecnie Krzysztof potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach. Nie potrafi sam jeść ani się ubrać. Każdy dzień to dla niego nauka życia na nowo. Pomaga w tym rehabilitacja, którą przechodzi w garwolińskim szpitalu. - Widzimy już pierwsze efekty, ale to dopiero początki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długa droga. Niestety, dość kosztowna - przyznaje pani Anna. - Od chwili wypadku na moje barki spadło bardzo wiele. Wcześniej mąż pracował zawodowo, dorabiał, był przysłowiową złotą rączką. Obecnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie finansowo. Dlatego prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka, każdy dar serca - zaznacza kobieta.

K. Ostanek pomagał innym, oddając krew, ratując jako strażak mienie i życie ludzkie. - Teraz ja proszę innych, by mi pomogli - dodaje 44-letni strażak.

Ostankowie mają nadzieję, iż uda im się zebrać potrzebną kwotę. Wiadomo - proteza to nie to samo co ręka, ale przynajmniej w pewnym stopniu pomoże w powrocie do samodzielności.


Strażakowi z Żabieńca można pomóc, wpłacając dowolną kwotę na nr konta udostępniony przez Stowarzyszenie Spłeczno-Kulturalne „Razem dla Gminy Wilga”: 18 9210 0008 0046 7656 2000 0060 z dopiskiem „Na pomoc dla Krzysztofa Ostanka”.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR