15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Projekt fundacji DONUM

31 lipca 2019 r.

Po wiedzę dla seniorów


fot. ARCHIWUM

„Przystanek wiedza” - tak brzmi hasło nowego działania realizowanego przez fundację DONUM. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich projektów, grupą docelową zadania są seniorzy. W jakich zajęciach edukacyjnych udział wezmą tym razem?

W ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” fundacja DONUM - z sukcesem! - przeprowadziła projekty: „Dojrzałość okresem jest złotym” i „Ten cenny czas”. Beneficjentami działania miały być UTW istniejące w regionie bądź nowo powstałe. Pokłosiem realizacji drugiej edycji zadania było m.in. utworzenie UTW w Mordach. Ewa Jarocka - prezes fundacji nigdy nie ukrywała, iż myśl o sformalizowaniu działań seniorów w miejscu jej zamieszkania stała się i inspiracją, i siłą napędową w aplikowaniu o ministerialne środki służące aktywizacji UTW.

- Cele przyświecające realizacji obu poprzednich projektów były jasno określone: edukacja i integracja słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku - podkreśla E. Jarocka. W ramach działania odbywały się wykłady i zajęcia warsztatowe. Spotkania między członkami UTW będących beneficjentami zadania zaowocowały również cenną wymianą doświadczeń i przyjaźniami umacnianymi także na gruncie prywatnym. Seniorzy zgodnie podkreślali, iż - bazując na własnych możliwościach - nie mogliby pozwolić sobie na tak bogaty wachlarz zajęć czy prelekcji z udziałem wielu znamienitych gości.

Po zakończeniu drugiej edycji projektu apetyt na więcej tylko wzrósł… Słuchacze UTW z niecierpliwością oczekiwali na kolejną ofertę zajęć edukacyjno-integrujących. Dopytywali, czy będzie kontynuacja… - przyznaje.

Tymczasem - jak informuje prezes fundacji DONUM - ministerstwo nie ogłosiło naboru do nowych projektów adresowanych do seniorów. - Niemniej pojawiła się sposobność aplikowania o środki zewnętrzne w ramach projektu z pakietami edukacyjnymi dla UTW ogłoszonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Jako, że mam wieloletnie doświadczenie w pracy nad sporządzaniem wniosków projektowych, poczułam się w obowiązku, by spróbować i tym razem… Choć do końca wierzyłam, że się uda...

A jednak…

 

Z pakietem ciekawych wykładów

- Dotacje w ramach projektu „Przystanek wiedza” dofinansowanego ze środków budżetu województwa mazowieckiego otrzymały dwa podmioty z terenu Mazowsza - wyjaśnia E. Jarocka. W tym - reprezentowana przez nią fundacja! Realizacja zadania zakłada organizację i przeprowadzenie bloku wykładów z wielu dziedzin nauki. - Grupą docelową nadal są seniorzy. Tym razem jednak nie ma wymogu zakładającego współpracę wyłącznie z UTW. Zamysł jest taki, aby z pakietu prelekcji edukacyjnych mogła skorzystać jak najliczniejsza grupa osób starszych - dodaje.

Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, prezes fundacji DONUM zaproponowała udział w zadaniu uniwersytetom, z którymi pracowała w ramach poprzednich projektów. I tak - obok Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, UTW w Mordach, Sokołowie Podlaskim, Zbuczynie i Andrzejewie - do współpracy zaprosiła także Koło Emerytów i Rencistów działające w Mordach oraz sąsiadów - seniorów z Przesmyk.

Pani Ewa zostawiła też pakiet otwarty, czyli możliwość organizacji wykładów dla dodatkowych grup seniorów. Chęć przystąpienia do zadania wyrazili już m.in. słuchacze UTW w Węgrowie, z którymi współpracowała przy okazji realizacji pierwszego projektu. - Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w prelekcjach zachęcam do kontaktu. Może nasze wspólne działanie zaowocuje także utworzeniem UTW w innych miejscowościach? - sugeruje.

 

Ma być edukacyjnie i naukowo

Jaki będzie ostateczny kształt przyszłych spotkań, pokaże czas… - W najbliższych dniach odbędzie się zebranie z koordynatorami, podczas którego omówimy szczegóły współpracy. Nabór chętnych grup zapoczątkowaliśmy już w czerwcu, zaś umowa na realizację zadania podpisana została z dniem 1 lipca. Wykłady rozpoczną się po wakacjach. Niemniej słuchacze UTW w Sokołowie Podlaskim już mają swój „malarski spacer” ulicami miasta. Uczęszczają na warsztaty plastyczne, w ramach których powstają ciekawe prace - zdradza.

Pytana o dziedziny, jakie znajdą się w obrębie zainteresowań słuchaczy, tj. tematykę wykładów, prezes fundacji DONUM wskazuje m.in.: problematykę zdrowotną, językoznawstwo, obrzędowość, kulturę czy muzykologię. - W planach mamy m.in. prelekcję o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, co jest istotne choćby w kontekście repertuaru Zespołu Kameralnego działającego przy UTW w Mordach - informuje. Mimo krótkiego stażu zespół, którego członkinią jest m.in. pani Ewa, z sukcesami reprezentuje miejscowość podczas regionalnych imprez kulturalnych oraz śpiewaczych przeglądów.

Ma być edukacyjnie i naukowo, jak na „Przystanek wiedza” przystało.

 

Zakończą koncertem świątecznym

W gamie zajęć - obok dominującej części wykładowej - znalazły się też wycieczki krajoznawcze i wyjazd do teatru. Pomysł - jak tłumaczy główna koordynatorka projektu - podyktowany jest względami praktycznymi. - Podczas gdy seniorzy z Siedlec czy Sokołowa Podlaskiego mogą na co dzień korzystać z bogatych ofert miejskich ośrodków kultury, osoby z mniejszych miejscowości, jak Mordy czy Przesmyki, mają utrudniony dostęp do atrakcji kulturowych i turystycznych - zaznacza E. Jarocka.

Realizacja projektu potrwa do 31 grudnia. - Planujemy, aby zwieńczeniem zadania był koncert świąteczny. Przy poprzednich projektach na zakończenie prezentowały się poszczególne uniwersytety. Obecne działania nie przewidują jednak warsztatów muzycznych, stąd gwiazdą spotkania będzie zaproszony zespół. Jaki konkretnie, niech pozostanie niespodzianką.


Na inaugurację

Projekt „Przystanek wiedza” zainaugurują wykłady audytoryjne w kilku miejscowościach. 19 września, o 16.00, w gmachu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mordach odbędzie się prelekcja pt. „Autoportret Kazimiery Iłłakowiczówny” dr. Andrzeja Borkowskiego z Instytutu Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR