27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

7 sierpnia 2019 r.

Życzę sobie...

Przyznaję się bez bicia - złamałam zakaz. Rozumiem: do sklepu, restauracji, na plac zabaw... Ale żeby na osiedlowy trawnik nie można było wejść z czworonogiem?

Raz na jakiś czas staję się panią z pieskiem. Sześć kilo żywej, ale grzecznej, futrzanej wagi. Pewnego dnia, kiedy z będącym chwilowo pod moją opieką yorkiem wybrałam się na spacer po osiedlu, jak grzyby po deszczu wyrosły przede mną tabliczki z napisem „zakaz wprowadzania psów”. Obiekty małej architektury zainstalowano na trawniku, w pobliżu tzw. psiego pakietu, czyli pojemnika z workami i koszem na psie odchody. Ot, taki paradoks. Trudno. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wobec tego jawnego przejawu dyskryminacji opracować plan działania na kolejne dni. Widziałam oczami wyobraźni czekające mnie przejazdy komunikacją miejską albo taksówką do jakiegoś najbliższego lasku, tudzież generalnie za miasto, żeby piesek mógł załatwić swoje potrzeby i się wybiegać...

A jeszcze wcześniej - umówienie się na spotkanie z behawiorystą, który wytłumaczy czworonogowi, że trawnik znajdujący się w pobliżu jego tymczasowego miejsca pobytu musi omijać z daleka... No i najważniejsze - żeby z załatwianiem potrzeb wstrzymał się na czas przejazdu autobusem, a to, niestety, trochę trwa.

W międzyczasie w pobliżu pojawił się znajomy sąsiad ze swoim czworonogiem. Kiedy głową wskazałam na tabliczki, usłyszałam o domniemanym sprawcy całego zamieszania. Okazało się, że spółdzielnia do tej twórczości została zmuszona wnioskiem jednej ze sfrustrowanych mieszkanek. Pozostało mi już tylko zapytać, gdzie mój sąsiad zamierza wyprowadzać swojego pupila. „Tam, gdzie zawsze”.

A teraz najciekawsze: tabliczki z zakazem wprowadzania psów umieszczone w przestrzeni publicznej nie mają żadnych podstaw prawnych. Nie można zatem zabronić nikomu korzystania z ogólnodostępnych miejsc i przebywania na ich terenie z czworonogiem. Właściciele psów nie łamią prawa. Nie grożą im zatem żadne kary, co najwyżej krzywe spojrzenia innych ludzi. Uff... Reasumując: zakaz wprowadzania psów to tylko prośba. Nikt nie może zabronić spółdzielni stawiania na swoim terenie takich tablic, ale spełniają one wyłącznie rolę życzenia.

Z drugiej strony, jestem w stanie zrozumieć irytację osób, które, delikatnie mówiąc, nie pałają sympatią do psów i ich posiadaczy. Zapewne wynika to z zachowania niektórych właścicieli, którzy na zwrócenie im uwagi, żeby posprzątali po swoim pupilu, reagują słowami: „nie mam woreczka, to najlepszy nawóz, to nie mój pies”.

Może jednak zamiast kategorycznego: „zakaz wprowadzania psów”, dotrzeć do sumień hasłem: „posprzątaj po swoim psie”, dodając, że prawdziwy patriota tak by zrobił...a

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR