27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ludowe tradycje regionu

7 sierpnia 2019 r.

Folklor ma się dobrze


fot. GOK WIŚNIEW

4 sierpnia na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie już po raz 13 odbył się Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”.

Podczas niedzielnych zmagań zaprezentowały się najlepsi artyści z regionu Mazowsza i Lubelszczyzny. Miłośnicy folkloru mieli okazję przeżyć prawdziwą muzyczną ucztę. - Festiwal zapoczątkowany w 2006 r. przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe i soliści grający na tradycyjnych instrumentach. Ich repertuar musi być zgodny z tradycjami regionu - podkreśla Paweł Ksionek, dyrektor wiśniewskiego ośrodka kultury. Tegoroczną imprezę tradycyjnie rozpoczął występ zespołu ludowego im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. W tym roku grupa otrzymała nagrodę wójta gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

- W tym roku na scenie gościliśmy osiem zespołów i czworo solistów - informuje dyrektor GOK Wiśniew. - Artyści przyjechali z różnych zakątków Mazowsza i Lubelszczyzny, m.in. z Leśnej Podlaskiej, Łukowa, Domanic czy Garwolina - dodaje. Uczestników oceniało specjalnie powołane jury, które szczególnie zwracało uwagę na wysoki poziom prezentacji grania ludowego oraz promowanie tradycyjnego i autentycznego muzykowania ludowego w społeczeństwie. Po długich obradach jury przyznało nagrody. W kategorii „zespoły” grand prix otrzymał Forte z Łukowa, drugie miejsce przypadło Kapeli Ludowej Mroczkowiacy z Jeleńca k. Łukowa, a trzecie Kapeli Folkowej Bocianisko z Garwolina. Wyróżnienie przyznano zespołowi Eko-Urle z miejscowości Urle.

Natomiast w kategorii „soliści” zwyciężyła Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej, drugie miejsce zajął Ryszard Boruc z Domanic Kolonii. Wyróżnienie otrzymali: Ryszard Czupryna z Ryżek k. Łukowa i Kazimierz Domański z Łukowa.

 

Publiczność miała faworyta

Dodatkowo w tegorocznej edycji konkursu publiczność również wybierała swojego faworyta. Okazał się nim zespół Szwagr Band z Łukowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Ewa Wiśniewska, sekretarz gminy, P. Ksionek oraz członkowie jury w składzie: Michał Hołownia, Dariusz Różański i Stanisław Wróblewski.

W trakcie obrad komisji konkursowej na scenie wystąpił gość specjalny - śpiewający akordeonista Michał Sawicki. Na zakończenie XIII Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie” zaprezentowała się Folkowa Kapela ze Szczyrku Góralska Hora.

Tegoroczną edycję wydarzenia wsparł urząd marszałkowski. Patronat nad festiwalem - od jego powstania - sprawuje Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew.

MK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR