15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ludowe tradycje regionu

7 sierpnia 2019 r.

Folklor ma się dobrze


fot. GOK WIŚNIEW

4 sierpnia na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie już po raz 13 odbył się Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”.

Podczas niedzielnych zmagań zaprezentowały się najlepsi artyści z regionu Mazowsza i Lubelszczyzny. Miłośnicy folkloru mieli okazję przeżyć prawdziwą muzyczną ucztę. - Festiwal zapoczątkowany w 2006 r. przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe i soliści grający na tradycyjnych instrumentach. Ich repertuar musi być zgodny z tradycjami regionu - podkreśla Paweł Ksionek, dyrektor wiśniewskiego ośrodka kultury. Tegoroczną imprezę tradycyjnie rozpoczął występ zespołu ludowego im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. W tym roku grupa otrzymała nagrodę wójta gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

- W tym roku na scenie gościliśmy osiem zespołów i czworo solistów - informuje dyrektor GOK Wiśniew. - Artyści przyjechali z różnych zakątków Mazowsza i Lubelszczyzny, m.in. z Leśnej Podlaskiej, Łukowa, Domanic czy Garwolina - dodaje. Uczestników oceniało specjalnie powołane jury, które szczególnie zwracało uwagę na wysoki poziom prezentacji grania ludowego oraz promowanie tradycyjnego i autentycznego muzykowania ludowego w społeczeństwie. Po długich obradach jury przyznało nagrody. W kategorii „zespoły” grand prix otrzymał Forte z Łukowa, drugie miejsce przypadło Kapeli Ludowej Mroczkowiacy z Jeleńca k. Łukowa, a trzecie Kapeli Folkowej Bocianisko z Garwolina. Wyróżnienie przyznano zespołowi Eko-Urle z miejscowości Urle.

Natomiast w kategorii „soliści” zwyciężyła Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej, drugie miejsce zajął Ryszard Boruc z Domanic Kolonii. Wyróżnienie otrzymali: Ryszard Czupryna z Ryżek k. Łukowa i Kazimierz Domański z Łukowa.

 

Publiczność miała faworyta

Dodatkowo w tegorocznej edycji konkursu publiczność również wybierała swojego faworyta. Okazał się nim zespół Szwagr Band z Łukowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Ewa Wiśniewska, sekretarz gminy, P. Ksionek oraz członkowie jury w składzie: Michał Hołownia, Dariusz Różański i Stanisław Wróblewski.

W trakcie obrad komisji konkursowej na scenie wystąpił gość specjalny - śpiewający akordeonista Michał Sawicki. Na zakończenie XIII Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie” zaprezentowała się Folkowa Kapela ze Szczyrku Góralska Hora.

Tegoroczną edycję wydarzenia wsparł urząd marszałkowski. Patronat nad festiwalem - od jego powstania - sprawuje Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew.

MK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR