27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Kobiety łączą się w działaniu

7 sierpnia 2019 r.

Rakowi mówią out!


fot. ARCHIWUM

Niektóre o chorobie właśnie się dowiedziały, inne są w trakcie leczenia lub już je zakończyły. W RakOut chcą o tym rozmawiać, ale przede wszystkim działać!

Choć formalnie jeszcze nie są stowarzyszeniem, bo właśnie czekają na wpis do KRS, o ich działaniach już jest głośno. Głównie za sprawą facebooka, gdzie szukają pomocnych dłoni. Na każdy post z prośbą o wsparcie natychmiast pojawiają sie odpowiedzi. Florystyka do nowego projektu? Jest! Kosmetyczki, które za darmo wykonają makijaż permanentny? Są! Czy znajdzie się grafik, co po godzinach wesprze dziewczyny? Jasne! Na razie jest ich 25, ale ciągle pojawiają się nowe twarze. Najmłodsza ma 24 lata, najstarsza 50, jednak wiek nie gra roli, gdy ma się wspólny cel. Zgodnie przyznają, że nikt nie jest w stanie zrozumieć ich tak, jak one siebie nawzajem. Podczas comiesięcznych spotkań zamykają się w restauracyjnej sali. Czasem zdejmują peruki, pokazują blizny po operacji. Nikt nie ma oporów, nikt się nie wstydzi.

Rozmowa z kimś, kto przechodzi to samo, jest potrzebna, żeby nie zwariować. Pojawia się milion pytań, na które nie są w stanie odpowiedzieć rodzice, współmałżonkowie, przyjaciele.

- Kiedy poznałam diagnozę, zaczęłam szukać ludzi, którzy przeszli to, co ja, głównie po to, by uzyskać odpowiedzi na zaistniałe pytania - wspomina Justyna Siwonia-Chibowska, prezes stowarzyszenia RakOut. - Znalazłam na facebooku stronę „Amazonka życie po diagnozie rak piersi”. Każdego dnia pytałam i każdego dnia otrzymywałam odpowiedzi: jak wygląda operacja, jak ja będę po niej wyglądała, co robić, żeby nie zwariować. Zastanawiałam się, czy są tam inne osoby z Siedlec - dodaje.

Po operacji czuła ogromną potrzebę osobistego spotkania z osobami w podobnej sytuacji: żeby porozmawiać, podpytać albo zobaczyć, że może być dobrze. Zaproponowała spotkanie. Na pierwsze zgłosiło się 19 osób z Siedlec i okolic. Wtedy powstała myśl, by stworzyć coś nowego od podstaw. - Nie chcemy z nikim konkurować, ale po prostu działać po swojemu, bo mamy tysiące pomysłów - podkreśla.

 

Najtrudniejszy pierwszy krok

Choć choroba dotyka różne osoby, z różnym temperamentem, sposobem działania, najczęściej pierwsze reakcje są takie same: strach, niemoc, rezygnacja, rozpacz.

- Kiedy usłyszy się diagnozę „rak”, cały świat wali się na głowę - mówi otwarcie Justyna Siwonia-Chibowska, prezes stowarzyszenia RakOut. I wie, o czym mówi, bo choroba dotyka ją już drugi raz. - Pojawiają się pytania, na które trudno odpowiedzieć, tysiące myśli, poczucie bezradności… Tak było i ze mną - przyznaje, dodając, że choć z wykształcenia jest pielęgniarką, przez całą chorobę szła po omacku. Tuż po otrzymaniu wyników od kogoś znajomego dostała kartkę z informacja, gdzie, kiedy i do kogo się zgłosić. - Tego właśnie potrzebowałam. Sama w ogóle nie wiedziałam, za co się zabrać i w którą iść stronę. Wydawało mi się, że jestem zaradna, a w tamtym momencie ręce opadły mi całkowicie - zauważa.

 

Z amazonką na wizytę

Podobnie było w przypadku Kasi Błaszkiewicz, która aktywnie pomaga przy powstawaniu stowarzyszenia. - Chociaż moja cudowna siostra od samego początku we wszystkim mi pomagała, tak naprawdę nie mogła poczuć tego, co ja - przyznaje, dodając, że najlepszym wsparciem, zarówno psychicznym, jak i merytorycznym, są właśnie osoby, które przeszły to samo. - Warto do nas przyjść, zadzwonić, bo my już tę drogę pokonałyśmy i naprawdę sporo wiemy, stąd też możemy pomóc w kwestiach technicznych - tłumaczy, zachęcając osoby wahające się do kontaktu z RakOut. - Kobieta, która dowiaduje się o chorobie, najczęściej nie wie, co zrobić. A my możemy podpowiedzieć, a nawet pójść z nią do lekarza i być przy ustalaniu planu leczenia. Niektóre panie dopiero teraz, ileś lat po chorobie, dowiadują się, że mogły mieć inne leczenie, przyjąć inny lek, a lekarz tego nie zaproponował. My podpowiemy, o co pytać, jakie leczenie jest możliwe przy danym typie raka piersi itp. - wyjaśnia.


Zmieniają podejście do choroby

Kurs makijażu, permanentne brwi, dobra peruka. Niby nic, a tak dużo.

 

- Proszę mi wierzyć, że na chemii na Ursynowie jest rewia mody - śmieje się Katarzyna Błaszkiewicz, która o chorobie dowiedziała się dwa lata temu, a dziś aktywnie współtworzy siedlecką grupę RakOut. - Może dlatego, że trzy czwarte pacjentek to młode dziewczyny? - zastanawia się i przyznaje, iż każdy komplement, zwłaszcza z ust innej chorującej, bardzo pomaga.

Slogan „cierpienie uszlachetnia” dziś odchodzi do lamusa. Choć nadal można spotkać osoby, które uważają, iż chorym na raka coś nie wypada, podejście do przeżywania choroby w ostatnich latach bardzo się zmienia. - Wciąż funkcjonuje przeświadczenie, że kobiecie nie wypada się umalować, prosić o zrobienie brwi, bo przecież ona ma poważniejsze problemy na głowie, czyli raka - przyznaje K. Błaszkiewicz. Dlatego starają się to zmienić i pokazać, jak ważne są to kwestie. Szukają kosmetyczek, które za darmo, w miarę możliwości, pomogą chorym dziewczynom i wykonają makijaż permanentny. Na pierwsze apele odpowiedziało sześć, są również plany kursu makijażu dla osób w trakcie i po chemii, który odbędzie się w październiku - miesiącu poświeconym chorobom nowotworowym.

- Początkowo wiele dziewczyn jest zawstydzonych tym, że chcę dobrze wyglądać, pytają, czy to wypada, czy można… - opowiada pani Kasia. - Ja się uparłam na te brwi, ale proszę mi uwierzyć: to bardzo dużo, gdy nie trzeba codziennie rano po przebudzeniu ich na nowo rysować. Bo bez włosów da się jakoś żyć, bez brwi i rzęs o wiele trudniej i ciężko to ukryć - akcentuje.


3 PYTANIA

Justyna Siwonia-Chibowska - prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Amazonek RakOut

 

Chęć działania zrodziła się w Waszym przypadku z chęci niesienia pomocy…

 

Nie spodziewałyśmy się, że będzie tak duży odzew i wsparcie z każdej strony. O cokolwiek nie poprosimy, natychmiast pojawiają się dobrzy ludzie, którzy nam pomagają. Za darmo i bezinteresownie. Zakładając stowarzyszenie, poruszałyśmy się po omacku. Nigdy nie robiłyśmy takich rzeczy, ale po drodze znaleźli się ludzie, którzy zupełnie bezinteresownie poprowadzili nas krok po kroku. Plakaty, wizytówki, projekty graficzne - zawsze znalazł się ktoś, kto pomógł. Za wszystko dziękujemy.

 

Jakie cele sobie stawiacie?

 

Chcemy pomagać chorującym na nowotwory, zwłaszcza raka piersi. Będziemy działać w obszarze ochrony i promocji zdrowia, np. pokazywać młodym dziewczynom na specjalnym fantomie, jak prawidłowo badać piersi. Współdziałamy z dietetyczkami, które układają jadłospisy dla osób po chemii czy leczeniu, oraz rehabilitantką, która przychodziła na nasze spotkania i pokazuje, jak robić masaże limfatyczne. To wszystko bardzo ważne rzeczy, a do tego drogie. Mamy fryzjerkę, która dojeżdża do dziewczyn po chemii i strzyże je w domu, bo niektóre nie chcą publicznie zdejmować peruki. Udało się nam zdobyć poduszki, które wspomagają rehabilitację pooperacyjną i rozdajemy je za darmo. Myślimy o telefonie zaufania, biurze, jednak za wszystko trzeba zapłacić, a na razie nie możemy zbierać środków, bo dopiero czekamy na wpis do KRS.

 

Chcecie również podjąć współpracę z siedleckim oddziałem onkologicznym…

 

W planach mamy dyżury i rozmowy z pacjentami oraz ich rodzinami w odrębnym pomieszczeniu w budynku szpitala wojewódzkiego. By robić to profesjonalnie, musimy się najpierw wyszkolić, tzn. podjąć studia psychoonkologiczne. Zamierzamy również napisać poradnik, jak poradzić sobie na początku choroby: co zabrać do szpitala, jak się odżywiać, jak powinna wyglądać rehabilitacja na drugi dzień po zabiegu, w jaki sposób pielęgnować ranę.

Monika Grudzińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR