15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Kobiety łączą się w działaniu

7 sierpnia 2019 r.

Rakowi mówią out!


fot. ARCHIWUM

Niektóre o chorobie właśnie się dowiedziały, inne są w trakcie leczenia lub już je zakończyły. W RakOut chcą o tym rozmawiać, ale przede wszystkim działać!

Choć formalnie jeszcze nie są stowarzyszeniem, bo właśnie czekają na wpis do KRS, o ich działaniach już jest głośno. Głównie za sprawą facebooka, gdzie szukają pomocnych dłoni. Na każdy post z prośbą o wsparcie natychmiast pojawiają sie odpowiedzi. Florystyka do nowego projektu? Jest! Kosmetyczki, które za darmo wykonają makijaż permanentny? Są! Czy znajdzie się grafik, co po godzinach wesprze dziewczyny? Jasne! Na razie jest ich 25, ale ciągle pojawiają się nowe twarze. Najmłodsza ma 24 lata, najstarsza 50, jednak wiek nie gra roli, gdy ma się wspólny cel. Zgodnie przyznają, że nikt nie jest w stanie zrozumieć ich tak, jak one siebie nawzajem. Podczas comiesięcznych spotkań zamykają się w restauracyjnej sali. Czasem zdejmują peruki, pokazują blizny po operacji. Nikt nie ma oporów, nikt się nie wstydzi.

Rozmowa z kimś, kto przechodzi to samo, jest potrzebna, żeby nie zwariować. Pojawia się milion pytań, na które nie są w stanie odpowiedzieć rodzice, współmałżonkowie, przyjaciele.

- Kiedy poznałam diagnozę, zaczęłam szukać ludzi, którzy przeszli to, co ja, głównie po to, by uzyskać odpowiedzi na zaistniałe pytania - wspomina Justyna Siwonia-Chibowska, prezes stowarzyszenia RakOut. - Znalazłam na facebooku stronę „Amazonka życie po diagnozie rak piersi”. Każdego dnia pytałam i każdego dnia otrzymywałam odpowiedzi: jak wygląda operacja, jak ja będę po niej wyglądała, co robić, żeby nie zwariować. Zastanawiałam się, czy są tam inne osoby z Siedlec - dodaje.

Po operacji czuła ogromną potrzebę osobistego spotkania z osobami w podobnej sytuacji: żeby porozmawiać, podpytać albo zobaczyć, że może być dobrze. Zaproponowała spotkanie. Na pierwsze zgłosiło się 19 osób z Siedlec i okolic. Wtedy powstała myśl, by stworzyć coś nowego od podstaw. - Nie chcemy z nikim konkurować, ale po prostu działać po swojemu, bo mamy tysiące pomysłów - podkreśla.

 

Najtrudniejszy pierwszy krok

Choć choroba dotyka różne osoby, z różnym temperamentem, sposobem działania, najczęściej pierwsze reakcje są takie same: strach, niemoc, rezygnacja, rozpacz.

- Kiedy usłyszy się diagnozę „rak”, cały świat wali się na głowę - mówi otwarcie Justyna Siwonia-Chibowska, prezes stowarzyszenia RakOut. I wie, o czym mówi, bo choroba dotyka ją już drugi raz. - Pojawiają się pytania, na które trudno odpowiedzieć, tysiące myśli, poczucie bezradności… Tak było i ze mną - przyznaje, dodając, że choć z wykształcenia jest pielęgniarką, przez całą chorobę szła po omacku. Tuż po otrzymaniu wyników od kogoś znajomego dostała kartkę z informacja, gdzie, kiedy i do kogo się zgłosić. - Tego właśnie potrzebowałam. Sama w ogóle nie wiedziałam, za co się zabrać i w którą iść stronę. Wydawało mi się, że jestem zaradna, a w tamtym momencie ręce opadły mi całkowicie - zauważa.

 

Z amazonką na wizytę

Podobnie było w przypadku Kasi Błaszkiewicz, która aktywnie pomaga przy powstawaniu stowarzyszenia. - Chociaż moja cudowna siostra od samego początku we wszystkim mi pomagała, tak naprawdę nie mogła poczuć tego, co ja - przyznaje, dodając, że najlepszym wsparciem, zarówno psychicznym, jak i merytorycznym, są właśnie osoby, które przeszły to samo. - Warto do nas przyjść, zadzwonić, bo my już tę drogę pokonałyśmy i naprawdę sporo wiemy, stąd też możemy pomóc w kwestiach technicznych - tłumaczy, zachęcając osoby wahające się do kontaktu z RakOut. - Kobieta, która dowiaduje się o chorobie, najczęściej nie wie, co zrobić. A my możemy podpowiedzieć, a nawet pójść z nią do lekarza i być przy ustalaniu planu leczenia. Niektóre panie dopiero teraz, ileś lat po chorobie, dowiadują się, że mogły mieć inne leczenie, przyjąć inny lek, a lekarz tego nie zaproponował. My podpowiemy, o co pytać, jakie leczenie jest możliwe przy danym typie raka piersi itp. - wyjaśnia.


Zmieniają podejście do choroby

Kurs makijażu, permanentne brwi, dobra peruka. Niby nic, a tak dużo.

 

- Proszę mi wierzyć, że na chemii na Ursynowie jest rewia mody - śmieje się Katarzyna Błaszkiewicz, która o chorobie dowiedziała się dwa lata temu, a dziś aktywnie współtworzy siedlecką grupę RakOut. - Może dlatego, że trzy czwarte pacjentek to młode dziewczyny? - zastanawia się i przyznaje, iż każdy komplement, zwłaszcza z ust innej chorującej, bardzo pomaga.

Slogan „cierpienie uszlachetnia” dziś odchodzi do lamusa. Choć nadal można spotkać osoby, które uważają, iż chorym na raka coś nie wypada, podejście do przeżywania choroby w ostatnich latach bardzo się zmienia. - Wciąż funkcjonuje przeświadczenie, że kobiecie nie wypada się umalować, prosić o zrobienie brwi, bo przecież ona ma poważniejsze problemy na głowie, czyli raka - przyznaje K. Błaszkiewicz. Dlatego starają się to zmienić i pokazać, jak ważne są to kwestie. Szukają kosmetyczek, które za darmo, w miarę możliwości, pomogą chorym dziewczynom i wykonają makijaż permanentny. Na pierwsze apele odpowiedziało sześć, są również plany kursu makijażu dla osób w trakcie i po chemii, który odbędzie się w październiku - miesiącu poświeconym chorobom nowotworowym.

- Początkowo wiele dziewczyn jest zawstydzonych tym, że chcę dobrze wyglądać, pytają, czy to wypada, czy można… - opowiada pani Kasia. - Ja się uparłam na te brwi, ale proszę mi uwierzyć: to bardzo dużo, gdy nie trzeba codziennie rano po przebudzeniu ich na nowo rysować. Bo bez włosów da się jakoś żyć, bez brwi i rzęs o wiele trudniej i ciężko to ukryć - akcentuje.


3 PYTANIA

Justyna Siwonia-Chibowska - prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Amazonek RakOut

 

Chęć działania zrodziła się w Waszym przypadku z chęci niesienia pomocy…

 

Nie spodziewałyśmy się, że będzie tak duży odzew i wsparcie z każdej strony. O cokolwiek nie poprosimy, natychmiast pojawiają się dobrzy ludzie, którzy nam pomagają. Za darmo i bezinteresownie. Zakładając stowarzyszenie, poruszałyśmy się po omacku. Nigdy nie robiłyśmy takich rzeczy, ale po drodze znaleźli się ludzie, którzy zupełnie bezinteresownie poprowadzili nas krok po kroku. Plakaty, wizytówki, projekty graficzne - zawsze znalazł się ktoś, kto pomógł. Za wszystko dziękujemy.

 

Jakie cele sobie stawiacie?

 

Chcemy pomagać chorującym na nowotwory, zwłaszcza raka piersi. Będziemy działać w obszarze ochrony i promocji zdrowia, np. pokazywać młodym dziewczynom na specjalnym fantomie, jak prawidłowo badać piersi. Współdziałamy z dietetyczkami, które układają jadłospisy dla osób po chemii czy leczeniu, oraz rehabilitantką, która przychodziła na nasze spotkania i pokazuje, jak robić masaże limfatyczne. To wszystko bardzo ważne rzeczy, a do tego drogie. Mamy fryzjerkę, która dojeżdża do dziewczyn po chemii i strzyże je w domu, bo niektóre nie chcą publicznie zdejmować peruki. Udało się nam zdobyć poduszki, które wspomagają rehabilitację pooperacyjną i rozdajemy je za darmo. Myślimy o telefonie zaufania, biurze, jednak za wszystko trzeba zapłacić, a na razie nie możemy zbierać środków, bo dopiero czekamy na wpis do KRS.

 

Chcecie również podjąć współpracę z siedleckim oddziałem onkologicznym…

 

W planach mamy dyżury i rozmowy z pacjentami oraz ich rodzinami w odrębnym pomieszczeniu w budynku szpitala wojewódzkiego. By robić to profesjonalnie, musimy się najpierw wyszkolić, tzn. podjąć studia psychoonkologiczne. Zamierzamy również napisać poradnik, jak poradzić sobie na początku choroby: co zabrać do szpitala, jak się odżywiać, jak powinna wyglądać rehabilitacja na drugi dzień po zabiegu, w jaki sposób pielęgnować ranę.

Monika Grudzińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR