27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Duże inwestycje

7 sierpnia 2019 r.

Stawy i stadion


fot. UG Łomazy

Na terenie dawnej cegielni w Łomazach powstaje kompleks rekreacyjno-turystyczny. Prace modernizacyjne zakończą się na przełomie września i października.

Obszar ma prawie 6 ha powierzchni. Pozostałością po cegielni, która funkcjonowała w Łomazach do lat 80, jest m.in. osiem dużych stawów. Są one wyrobiskami po wydobywanej glinie, z której na miejscu wypalano cegłę. - Teren należał do Wspólnoty Gruntowej Wsi Łomazy. Kilka lat temu został przekazany naszej gminie i jest jej własnością. Od lat był wpisany do strategii rozwoju jako obszar do zrewitalizowania i zagospodarowania. Do tej pory administrował nim nasz klub piłkarski Niwa Łomazy. W ramach klubu funkcjonuje sekcja wędkarska. Tutejsze koło wydawało pozwolenia na połów ryb. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczało m.in. na zarybianie stawów dwa razy w roku. Teren porastała dzika roślinność i nie był on w pełni wykorzystany. Teraz chcemy nadać mu nowy wygląd - mówi Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.

Projekt rewitalizacji cegielni opiewa na kwotę ponad 800 tys. zł. Aż 85% potrzebnych środków udało się pozyskać z funduszy unijnych. Wykonawcę zadania wyłoniono dopiero w trzecim przetargu.

- Wykonał już znaczną część planowanych prac. Na dawnej cegielni powstają ścieżki i parking. Zamontowane zostaną też lampy oświetleniowe, pojawią się sanitariaty, kosze i ławki. Obiekt będzie na bieżąco monitorowany. Niewątpliwą atrakcją staną się pomosty. Posłużą nie tylko wędkarzom, ale i tym, którzy zechcą się tam poopalać. Przy współpracy z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania wytyczamy obecnie trasy do nordic walking. Myślę, że cegielnia będzie miejscem atrakcyjnym turystycznie. Do tej pory nie mieliśmy takiego zakątka - zauważa włodarz.

Podkreśla, że z obiektu będą mogli korzystać nie tylko wędkarze, ale też młodzież i całe rodziny.

- Będzie to miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dodatkowo pojawią się tutaj boisko do siatkówki, duża altana, grill, miejsce na ognisko i pole namiotowe - wylicza J. Czyżewski.

 

Zakaz kąpieli

Mimo że na terenie cegielni są stawy, miejsce nie będzie miało charakteru kąpieliska.

- W przeszłości odnotowano tu wiele przypadków utonięć, dlatego wprowadzony zostanie zakaz kąpieli. Chętni będą mogli się opalać, łowić ryby, zjeść posiłek i pograć w różne gry - dopowiada wójt. Projekt zagospodarowania terenu w dużej mierze został opracowany przez studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Nasza gmina współpracuje z wydziałem nauki o ziemi i gospodarce przestrzennej. Regularnie odwiedzają nas członkowie studenckiego koła naukowego planistów SmartCity. W ramach praktyk projektują plany zagospodarowania gminnych terenów i przygotowują świetne wizualizacje. W czasie jednego z pobytów w Łomazach na warsztat wzięli naszą cegielnię. Projekt, który opracowali, został trochę zmodyfikowany i okrojony. Pomógł nam w przygotowaniu dokumentacji koniecznej do ubiegania się o dofinansowanie - opowiada wójt.

 

Trybuny i bieżnia

Gmina Łomazy szykuje się też do modernizacji stadionu. Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, zostanie rozstrzygnięty 13 sierpnia.

- Ubiegaliśmy się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chcemy przebudować stadion i utworzyć skatepark. Na ten cel pozyskaliśmy dotację w wysokości 500 tys. zł. Cały projekt ma kosztować dwa razy tyle. Chcemy zrobić gruntowną przebudowę stadionu. Planujemy remont istniejącego tam budynku, wykonanie bieżni, odwodnienia i nawodnienia płyty boiska, oświetlenie całego terenu i założenie monitoringu. Na liście zadań są także budowa trybuny i wiaty dla zawodników - wylicza J. Czyżewski.

Projekt ma być wykonany do przyszłego roku. - Wierzymy, że uda się nam znaleźć wykonawcę. To już trzeci przetarg na przebudowę stadionu. Koszty pracy i ceny materiałów poszły mocno w górę, stąd problemy ze znalezieniem wykonawcy. Zależy nam na stadionie z prawdziwego zdarzenia. Chcemy, by był wizytówką gminy, tym bardziej że jest zlokalizowany przy wjeździe do Łomaz - podkreśla wójt.

 

Czekają na skatepark

Przy stadionie od ponad 30 lat funkcjonuje ligowy klub piłkarski Niwa Łomazy. Zawodnikom i kibicom bardzo zależy na zmodernizowanym obiekcie. W zeszłym roku na stadionowym kompleksie powstały siłownia plenerowa i plac zabaw. Inwestycję wykonano dzięki dotacji z programu rządowego. Dofinansowanie wyniosło 30 tys. zł. Drugie tyle gmina dołożyła z własnego budżetu. Podczas przygotowywania koncepcji zagospodarowania stadionu również kierowano się pomysłami i propozycjami studentów z UMCS.

Łomaska młodzież czeka też na skatepark. - Jej przedstawiciele przyszli do mnie trzy lata temu i pytali o możliwość budowy takiego obiektu. Powiedziałem im wtedy, że w pierwszej kolejności powstaną siłownie plenerowe, ponieważ mają więcej odbiorców. Dziś mamy dwa takie miejsca w naszej gminie. Korzystają z nich zarówno młodsi, jak i starsi. Teraz przyszedł czas na skatepark. Liczymy, że wreszcie znajdziemy wykonawcę i już niebawem rozpoczniemy konkretne prace - podsumowuje wójt.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR