15 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Duże inwestycje

7 sierpnia 2019 r.

Stawy i stadion


fot. UG Łomazy

Na terenie dawnej cegielni w Łomazach powstaje kompleks rekreacyjno-turystyczny. Prace modernizacyjne zakończą się na przełomie września i października.

Obszar ma prawie 6 ha powierzchni. Pozostałością po cegielni, która funkcjonowała w Łomazach do lat 80, jest m.in. osiem dużych stawów. Są one wyrobiskami po wydobywanej glinie, z której na miejscu wypalano cegłę. - Teren należał do Wspólnoty Gruntowej Wsi Łomazy. Kilka lat temu został przekazany naszej gminie i jest jej własnością. Od lat był wpisany do strategii rozwoju jako obszar do zrewitalizowania i zagospodarowania. Do tej pory administrował nim nasz klub piłkarski Niwa Łomazy. W ramach klubu funkcjonuje sekcja wędkarska. Tutejsze koło wydawało pozwolenia na połów ryb. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczało m.in. na zarybianie stawów dwa razy w roku. Teren porastała dzika roślinność i nie był on w pełni wykorzystany. Teraz chcemy nadać mu nowy wygląd - mówi Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.

Projekt rewitalizacji cegielni opiewa na kwotę ponad 800 tys. zł. Aż 85% potrzebnych środków udało się pozyskać z funduszy unijnych. Wykonawcę zadania wyłoniono dopiero w trzecim przetargu.

- Wykonał już znaczną część planowanych prac. Na dawnej cegielni powstają ścieżki i parking. Zamontowane zostaną też lampy oświetleniowe, pojawią się sanitariaty, kosze i ławki. Obiekt będzie na bieżąco monitorowany. Niewątpliwą atrakcją staną się pomosty. Posłużą nie tylko wędkarzom, ale i tym, którzy zechcą się tam poopalać. Przy współpracy z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania wytyczamy obecnie trasy do nordic walking. Myślę, że cegielnia będzie miejscem atrakcyjnym turystycznie. Do tej pory nie mieliśmy takiego zakątka - zauważa włodarz.

Podkreśla, że z obiektu będą mogli korzystać nie tylko wędkarze, ale też młodzież i całe rodziny.

- Będzie to miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dodatkowo pojawią się tutaj boisko do siatkówki, duża altana, grill, miejsce na ognisko i pole namiotowe - wylicza J. Czyżewski.

 

Zakaz kąpieli

Mimo że na terenie cegielni są stawy, miejsce nie będzie miało charakteru kąpieliska.

- W przeszłości odnotowano tu wiele przypadków utonięć, dlatego wprowadzony zostanie zakaz kąpieli. Chętni będą mogli się opalać, łowić ryby, zjeść posiłek i pograć w różne gry - dopowiada wójt. Projekt zagospodarowania terenu w dużej mierze został opracowany przez studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Nasza gmina współpracuje z wydziałem nauki o ziemi i gospodarce przestrzennej. Regularnie odwiedzają nas członkowie studenckiego koła naukowego planistów SmartCity. W ramach praktyk projektują plany zagospodarowania gminnych terenów i przygotowują świetne wizualizacje. W czasie jednego z pobytów w Łomazach na warsztat wzięli naszą cegielnię. Projekt, który opracowali, został trochę zmodyfikowany i okrojony. Pomógł nam w przygotowaniu dokumentacji koniecznej do ubiegania się o dofinansowanie - opowiada wójt.

 

Trybuny i bieżnia

Gmina Łomazy szykuje się też do modernizacji stadionu. Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, zostanie rozstrzygnięty 13 sierpnia.

- Ubiegaliśmy się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chcemy przebudować stadion i utworzyć skatepark. Na ten cel pozyskaliśmy dotację w wysokości 500 tys. zł. Cały projekt ma kosztować dwa razy tyle. Chcemy zrobić gruntowną przebudowę stadionu. Planujemy remont istniejącego tam budynku, wykonanie bieżni, odwodnienia i nawodnienia płyty boiska, oświetlenie całego terenu i założenie monitoringu. Na liście zadań są także budowa trybuny i wiaty dla zawodników - wylicza J. Czyżewski.

Projekt ma być wykonany do przyszłego roku. - Wierzymy, że uda się nam znaleźć wykonawcę. To już trzeci przetarg na przebudowę stadionu. Koszty pracy i ceny materiałów poszły mocno w górę, stąd problemy ze znalezieniem wykonawcy. Zależy nam na stadionie z prawdziwego zdarzenia. Chcemy, by był wizytówką gminy, tym bardziej że jest zlokalizowany przy wjeździe do Łomaz - podkreśla wójt.

 

Czekają na skatepark

Przy stadionie od ponad 30 lat funkcjonuje ligowy klub piłkarski Niwa Łomazy. Zawodnikom i kibicom bardzo zależy na zmodernizowanym obiekcie. W zeszłym roku na stadionowym kompleksie powstały siłownia plenerowa i plac zabaw. Inwestycję wykonano dzięki dotacji z programu rządowego. Dofinansowanie wyniosło 30 tys. zł. Drugie tyle gmina dołożyła z własnego budżetu. Podczas przygotowywania koncepcji zagospodarowania stadionu również kierowano się pomysłami i propozycjami studentów z UMCS.

Łomaska młodzież czeka też na skatepark. - Jej przedstawiciele przyszli do mnie trzy lata temu i pytali o możliwość budowy takiego obiektu. Powiedziałem im wtedy, że w pierwszej kolejności powstaną siłownie plenerowe, ponieważ mają więcej odbiorców. Dziś mamy dwa takie miejsca w naszej gminie. Korzystają z nich zarówno młodsi, jak i starsi. Teraz przyszedł czas na skatepark. Liczymy, że wreszcie znajdziemy wykonawcę i już niebawem rozpoczniemy konkretne prace - podsumowuje wójt.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Wrota Wolności
15 września przy Prochowni w Kobylanach odbędzie się siódma edycja Letniego Festiwalu Biegów „Wrota Wolności”.
więcej »
VII Bialski Festiwal Sękaczy
W niedzielę 15 września, od 13.00 do 18.00, na terenie parku przy pl. Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się VII Bialski Festiwal Sękaczy.
więcej »
Radzyńskie święto plonów
15 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płudach odbędą się dożynki gminne. Uroczystości rozpoczną się o 12.00 Mszą św. dziękczynną.
więcej »
Gmina Sarnaki świętuje
Tegoroczne Dożynki Powiatu Łosickiego odbędą się 15 września w Sarnakach. Uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św., podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe.
więcej »
Podziękują rolnikom
Tradycyjnie we wrześniu gmina Wiśniew obchodzi święto rolników. W tym roku dożynki gminne odbędą się 15 września w Radomyśli.
więcej »
Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
II Kodeńskie Memento
14 września w Kodniu odbędzie się II Kodeńskie Memento za zmarłych motocyklistów. Kodeńskie memento to wyjątkowe spotkanie motocyklistów i ich rodzin.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR