14 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Liwii, Bernarda, Kaliksta

Pogoda: Siedlce

Numer 41
10-16 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in.: 500+ dla emerytów i rencistów KRUS! W jaki sposób ubiegać się o świadczenie?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Pierwsza taka uroczystość w tym wieku

7 sierpnia 2019 r.

Terytorialsi przysięgali


fot. WAJ

4 sierpnia uroczystą przysięgę wojskową złożyli żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. Słowa roty wymówiło 143 ochotników, w tym 25 kobiet z powiatów południowego Mazowsza. Było to pierwsze takie wydarzenie w powojennej historii ziemi garwolińskiej.

„Wypowiadając słowa przysięgi, podejmujecie zobowiązanie wyrażające w dewizie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Będziecie strzec bezpieczeństwa obywateli w miejscu ich zamieszkania, a także jako pierwsi reagować na zagrożenia. To duża odpowiedzialność, ale jestem pewien, że wywiążecie się z przysięgi i bez wahania ruszycie do działania, kiedy tylko zajdzie taka potrzeb” - napisał w liście do terytorialsów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W jego imieniu pismo odczytał dowódca 6 MBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Stajecie dziś do żołnierskiej służby, tak jak 75 lat temu tysiące Polaków. Za chwilę zabrzmią słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane tutaj, na ziemi garwolińskiej, ziemi, gdzie blisko 100 lat temu stacjonował sztab marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ziemi, gdzie wielu naszych żołnierzy to synowie i córki właśnie tej ziemi. Zanim żołnierze złożą przysięgę, chciałbym zacytować naszego patrona rotmistrza W. Pileckiego, który przysiędze wojskowej był wierny do końca: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” - przypomniał G. Kaliciak.

W imieniu wicepremiera Jacka Sasina list do uczestników przysięgi odczytał poseł Grzegorz Woźniak: „ Dziś podejmujecie ważną życiową decyzję. Przysięga wojskowa, którą złożycie, jest i pozostanie wielkim zobowiązaniem. Będziecie służyć naszej ojczyźnie. Wiem, że czynicie to z pełną świadomością, motywowani patriotyzmem i odpowiedzialnością za nasz kraj. Wojska OT - piąty rodzaj Sił Zbrojnych - są dopełnieniem naszej armii”.

Gratulacje żołnierzom złożyła Zofia Pilecka, córka patrona 6 MBOT. Dowódcę WOT reprezentował szef zarządu zasobów osobowych płk Marcin Kudełko.

 

Służyć krajowi, sprawdzić siebie

Wśród 143 ochotników w jednym szeregu stanęli terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody, np.: mechanik lotniczy, pracownik muzeum, dziennikarka, specjalista BHP, pielęgniarz i pielęgniarka, rolnik, uczniowie i studenci, nauczyciele oraz wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska. Pytani o powody wstąpienia do WOT, w najczęściej odpowiadali, że kierowały nimi chęć służenia krajowi i potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu przyznało, że traktuje służbę jako inwestycję w rozwój osobisty.

Ich przygoda z mundurem rozpoczęła się 20 lipca, kiedy to zgłosili się do 6 MBOT, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane 4sierpnia na placu garwolińskim stanowiły finał wstępnego szkolenia.

 

Powód do dumy

Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie. Taką osobą była szer. I. Kurowska, która, występując w imieniu zaprzysiężonych, powiedziała: - Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami OT. Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wypowiedziane przez nas słowa roty są dla nas niezwykłym powodem do dumy: „Za sprawę mojej ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego. Dzisiejsza uroczystość stanowi zwieńczenie trudu i wysiłku, jaki podejmowaliśmy przez ostatnie 16 dni - powiedziała szer. Kurowska.

Przysięgający w Garwolinie terytorialsi zasilą szeregi stacjonującego w Pomiechówku 65 batalionu lekkiej piechoty. Służą w nim ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza i zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

Wszyscy bohaterowie uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia rotacyjnego, które będzie dobywało się w formie comiesięcznych dwudniowych spotkań.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Spotkanie z lokalną historią
16 października w Izbie Pamięci „Orlika” w Rykach odbędzie się wykład z cyklu „Spotkanie z lokalną historią”.
więcej »
A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
 

POLECAMY


Prawdziwie wierzą
Losy unitów z Pratulina trafiły na wielki ekran. Premiera filmu „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej”, która miała miejsce 21 września w Białej Podlaskiej to okazja do pokazania historii Męczenników Podlaskich oraz ich potomków całej Polsce, a także światu.
więcej »
Broń nas w walce!
Kim dla nas - współczesnych - jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa?
więcej »
Archaniołowie
Marcello Stanzione, jeden z największych ekspertów w dziedzinie angelologii, autor książki „Archaniołowie”, przedstawia katolickie nauczanie o wodzach zastępów niebieskich.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR