14 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

W nowej aranżacji

3 września 2019 r.

Judaika turystycznym magnesem


fot. ARCHIWUM

Muzeum - Zespół Synagogalny otrzymało 398 tys. zł na modernizację wystawy stałej „Włodawskie judaika” w ramach rządowego projektu wspierania działań muzealnych.

Projekt, którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zostanie zrealizowany w ciągu dwóch lat. Połowę kwoty muzeum otrzyma już wkrótce, drugą część w 2020 r. Historia Włodawy nierozerwalnie związana jest ze społecznością żydowską. Do 1939 r. istniała tu wyznaniowa gmina żydowska licząca ok. 7 tys. osób z terenu miasta i sąsiednich gmin wiejskich: Hańska, Sobiboru czy Wyryk. Żydzi włodawscy mieli własną, wybudowaną w 1764 r., synagogę oraz mniejszy budynek do codziennych modłów. Po wybuchu II wojny światowej na gminę nałożono wysoką kontrybucję pieniężną, pozamykano żydowskie sklepy i warsztaty rzemieślnicze, a mieszkańcom nakazano nosić specjalne opaski. Od 1940 r. zaczęto grupować ludność żydowską w getcie, które powstało między ulicami: Wyrykowską, Okunińską i Furmańską. Żydzi zatrudniani byli przez okupanta m.in. przy pracy nad osuszaniem tzw. krowiego bagna i stawu włodawskiego oraz przy regulacji rzek Tarasienki i Włodawki.

Wielu zginęło na skutek chorób, wycieńczenia i niedożywienia. W 1943 r. getto zostało zlikwidowane, a pozostałych przy życiu Żydów wymordowano w obozie zagłady w Sobiborze.

Od momentu powstania włodawskie muzeum - mieszczące się w budynkach synagogalnych - dba o pamięć o tej społeczności, która na trwałe wpisała się w dzieje miasta. Placówka gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską: pochodzące z zakupów bądź wypożyczeń obiekty związane z kultem religijnym.

 

W sercu wielkiej synagogi

Niestety zbiorów typowo włodawskich jest niewiele. - Mieszczą się zaledwie w jednej gablocie, nie licząc Tory, która ma osobne miejsce. Pamiątki te trafiły do nas w 1995 r. zupełnie przypadkiem. Judaiki odkryto podczas naprawy węzła energetycznego za synagogą. Mieliśmy też szczęście, że Talmud z Włodawy, prawdopodobnie z pieczęcią nauczyciela w szkole religijnej, który znalazł się w antykwariacie w Andrychowie, wrócił do nas - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego.

Przedmioty, które ubogacają zbiory placówki, przekazują też mieszkańcy. - Ostatnio pan Jan Franciszek Korzeniewski przekazał nam modlitewnik należący do ostatniej włodawskiej Żydówki - Sary Adler. Mamy szczęście, że są ludzie, którzy nie tylko ofiarują pamiątki, ale i poszukują informacji i interesują się historią ziemi włodawskiej - podkreśla Lewczuk vel Leoniuk. - Najcenniejszy dar ostatnich lat stanowi Tora, będąca w zasobach włodawskiej synagogi przed 1939 r. Księgę tę - mocno zniszczoną przez wojenną zawieruchę - przekazał muzeum w imieniu rodziny Brzozowskich. prof. Józef Fert - dodaje.

Torę trzeba było oddać do renowacji. - Dziś znajduje się w sercu wielkiej synagogi: w gablocie. O tym, że to cenny przedmiot, świadczą wizyty osób przyjeżdżających do miasta i odwiedzających muzeum. Niekiedy widok Tory powoduje wiele wzruszeń i łez na twarzach tych, którzy pamiętają dawne czasy i których rodziny tu żyły - opowiada dyrektor.

 

Poszukują informacji i pamiątek

Eksponaty związane z kultem religijnym prezentowane są na stałej wystawie judaików eksponowanej w sali męskiej wielkiej synagogi. „Judaika włodawskie” to jedna z największych w Polsce kolekcji. Obejrzeć można Torę - zwój pergaminowy, na którym spisano ręcznie pierwszych pięć ksiąg Biblii. Są również: korona na Torę - ozdoba zewnętrznych zwojów księgi, której używano w czasie uroczystych świąt; jad - przedmiot wykorzystywany podczas publicznego czytania zwojów Tory; mezuza - czyli pokryty cytatami z Biblii, zwinięty w rolkę pergamin umieszczony w pudełeczku z drewna, szkła lub metalu.

We włodawskim muzeum zobaczyć można też świecznik szabatowy, lampki chanukowe oraz inne przedmioty żydowskiego kultu domowego, np. używane przy błogosławieństwie wina.

Ekspozycja ta, w nowej odsłonie, tzn. po modernizacji, z pewnością zachęci kolejne osoby odwiedzające Włodawę do zajrzenia do muzeum.

Zakres prac obejmie: zmianę aranżacji, montaż nowych gablot wystawowych oraz odnowienie wnętrza sali modlitw. - Konserwacji zostanie poddany także Talmud babiloński. Jako muzealników, zwłaszcza placówki o takim profilu, interesują nas przede wszystkim judaika z gminy wyznaniowej we Włodawie. Dlatego przy realizacji tego projektu apelujemy o zgłaszanie do muzeum informacji dotyczących Żydów włodawskich, a także o przekazywanie przedmiotów po dawnych mieszkańcach naszego miasta. Najgorszą rzeczą byłoby wyrzucanie pamiątek, a to już się zdarzało. Poszukujemy także zdjęć, relacji i wszelkich informacji, po które sami możemy się zgłosić. Wystarczy zadzwonić pod numer: 538-412-654 - wyjaśnia A. Lewczuk vel Leoniuk.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Czas rozwinąć skrzydła


23 października już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Z roku na rok konkurs wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co spowodowane jest nie tylko atrakcyjnymi nagrodami, ale przede wszystkim profesjonalnym przygotowaniem. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR