5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

W nowej aranżacji

3 września 2019 r.

Judaika turystycznym magnesem


fot. ARCHIWUM

Muzeum - Zespół Synagogalny otrzymało 398 tys. zł na modernizację wystawy stałej „Włodawskie judaika” w ramach rządowego projektu wspierania działań muzealnych.

Projekt, którego instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zostanie zrealizowany w ciągu dwóch lat. Połowę kwoty muzeum otrzyma już wkrótce, drugą część w 2020 r. Historia Włodawy nierozerwalnie związana jest ze społecznością żydowską. Do 1939 r. istniała tu wyznaniowa gmina żydowska licząca ok. 7 tys. osób z terenu miasta i sąsiednich gmin wiejskich: Hańska, Sobiboru czy Wyryk. Żydzi włodawscy mieli własną, wybudowaną w 1764 r., synagogę oraz mniejszy budynek do codziennych modłów. Po wybuchu II wojny światowej na gminę nałożono wysoką kontrybucję pieniężną, pozamykano żydowskie sklepy i warsztaty rzemieślnicze, a mieszkańcom nakazano nosić specjalne opaski. Od 1940 r. zaczęto grupować ludność żydowską w getcie, które powstało między ulicami: Wyrykowską, Okunińską i Furmańską. Żydzi zatrudniani byli przez okupanta m.in. przy pracy nad osuszaniem tzw. krowiego bagna i stawu włodawskiego oraz przy regulacji rzek Tarasienki i Włodawki.

Wielu zginęło na skutek chorób, wycieńczenia i niedożywienia. W 1943 r. getto zostało zlikwidowane, a pozostałych przy życiu Żydów wymordowano w obozie zagłady w Sobiborze.

Od momentu powstania włodawskie muzeum - mieszczące się w budynkach synagogalnych - dba o pamięć o tej społeczności, która na trwałe wpisała się w dzieje miasta. Placówka gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską: pochodzące z zakupów bądź wypożyczeń obiekty związane z kultem religijnym.

 

W sercu wielkiej synagogi

Niestety zbiorów typowo włodawskich jest niewiele. - Mieszczą się zaledwie w jednej gablocie, nie licząc Tory, która ma osobne miejsce. Pamiątki te trafiły do nas w 1995 r. zupełnie przypadkiem. Judaiki odkryto podczas naprawy węzła energetycznego za synagogą. Mieliśmy też szczęście, że Talmud z Włodawy, prawdopodobnie z pieczęcią nauczyciela w szkole religijnej, który znalazł się w antykwariacie w Andrychowie, wrócił do nas - mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego.

Przedmioty, które ubogacają zbiory placówki, przekazują też mieszkańcy. - Ostatnio pan Jan Franciszek Korzeniewski przekazał nam modlitewnik należący do ostatniej włodawskiej Żydówki - Sary Adler. Mamy szczęście, że są ludzie, którzy nie tylko ofiarują pamiątki, ale i poszukują informacji i interesują się historią ziemi włodawskiej - podkreśla Lewczuk vel Leoniuk. - Najcenniejszy dar ostatnich lat stanowi Tora, będąca w zasobach włodawskiej synagogi przed 1939 r. Księgę tę - mocno zniszczoną przez wojenną zawieruchę - przekazał muzeum w imieniu rodziny Brzozowskich. prof. Józef Fert - dodaje.

Torę trzeba było oddać do renowacji. - Dziś znajduje się w sercu wielkiej synagogi: w gablocie. O tym, że to cenny przedmiot, świadczą wizyty osób przyjeżdżających do miasta i odwiedzających muzeum. Niekiedy widok Tory powoduje wiele wzruszeń i łez na twarzach tych, którzy pamiętają dawne czasy i których rodziny tu żyły - opowiada dyrektor.

 

Poszukują informacji i pamiątek

Eksponaty związane z kultem religijnym prezentowane są na stałej wystawie judaików eksponowanej w sali męskiej wielkiej synagogi. „Judaika włodawskie” to jedna z największych w Polsce kolekcji. Obejrzeć można Torę - zwój pergaminowy, na którym spisano ręcznie pierwszych pięć ksiąg Biblii. Są również: korona na Torę - ozdoba zewnętrznych zwojów księgi, której używano w czasie uroczystych świąt; jad - przedmiot wykorzystywany podczas publicznego czytania zwojów Tory; mezuza - czyli pokryty cytatami z Biblii, zwinięty w rolkę pergamin umieszczony w pudełeczku z drewna, szkła lub metalu.

We włodawskim muzeum zobaczyć można też świecznik szabatowy, lampki chanukowe oraz inne przedmioty żydowskiego kultu domowego, np. używane przy błogosławieństwie wina.

Ekspozycja ta, w nowej odsłonie, tzn. po modernizacji, z pewnością zachęci kolejne osoby odwiedzające Włodawę do zajrzenia do muzeum.

Zakres prac obejmie: zmianę aranżacji, montaż nowych gablot wystawowych oraz odnowienie wnętrza sali modlitw. - Konserwacji zostanie poddany także Talmud babiloński. Jako muzealników, zwłaszcza placówki o takim profilu, interesują nas przede wszystkim judaika z gminy wyznaniowej we Włodawie. Dlatego przy realizacji tego projektu apelujemy o zgłaszanie do muzeum informacji dotyczących Żydów włodawskich, a także o przekazywanie przedmiotów po dawnych mieszkańcach naszego miasta. Najgorszą rzeczą byłoby wyrzucanie pamiątek, a to już się zdarzało. Poszukujemy także zdjęć, relacji i wszelkich informacji, po które sami możemy się zgłosić. Wystarczy zadzwonić pod numer: 538-412-654 - wyjaśnia A. Lewczuk vel Leoniuk.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR