18 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Miliony na sprzęt

3 września 2019 r.

Szpital otrzymał wsparcie od premiera


fot. ARCHIWUM

Za pozyskane środki zostanie zakupiony sprzęt, a rycka placówka zacznie działać sprawniej. Mateusz Morawiecki przyznał szpitalowi powiatowemu 2,5 mln zł dotacji.

Pieniądze będą pochodziły z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Informację i decyzję w tej sprawie przekazał staroście powiatu ryckiego Dariuszowi Szczygielskiemu goszczący na niedzielnych dożynkach doradca szefa polskiego rządu Piotr Patkowski. - Ta dotacja jest esencją polityki zrównoważonego rozwoju, która polega na transferowaniu środków tam, gdzie są one potrzebne - przekonuje urzędnik Kancelarii PRM. Przyznane pieniądze wpłynęły na konto powiatu w poniedziałek 26 sierpnia. Mają zostać przeznaczone na sprzęt i uruchomienie placówki. Potrzeby są ogromne. - Zamierzamy kupić nowy tomograf komputerowy. Ten, który mamy obecnie, jest awaryjny, a szpital tylko go dzierżawi. Tak samo jest z gastroskopem, dlatego chcemy nabyć dwa urządzenia tego typu - mówi naczelnik wydziału rozwoju i zarządzania mieniem powiatu Aneta Ochal. Ponadto na liście brakującego sprzętu znajdują się m.in.: dwa zestawy aparatu USG ze wszystkimi końcówkami, aparat do kolonoskopii, defibrylator i kardiogram.

Potrzebne są też łóżka, bo te, które są na wyposażeniu szpitala - podobnie jak tomograf - są tylko dzierżawione.

Zanim jednak do szpitala trafi nowy sprzęt, trzeba przejść wszelkie procedury związane z jego zakupem. - Nasz wniosek musi być wcześniej zaopiniowany przez marszałka województwa, potem zostanie przesłany do ministerstwa infrastruktury oraz finansów, a na końcu zatwierdzony przez KPRM - tłumaczy A. Ochal.

 

Razem dla dobra mieszkańców

Pieniądze z rezerwy ogólnej premiera to znaczący sukces powiatu. Nad jego osiągnięciem pracowało kilku samorządowców i polityków. - Wniosek został złożony do kancelarii premiera za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Z inicjatywą przekazania środków wystąpił minister w KPRM Michał Dworczyk, a z ramienia sejmiku województwa całą sprawę od początku pilotował radny Leszek Kowalczyk - zaznacza starosta rycki D. Szczygielski. Oprócz tego powiat mógł liczyć też na innych sprzymierzeńców: ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra finansów Mariana Banasia i wicepremiera Jacka Sasina. Wszystko to sprawiło, że zamiast pierwotnie planowanych 2 mln zł premier postanowił zwiększyć dofinansowanie o pół miliona.

Ale nie są to jedyne źródła wsparcia, z jakich skorzysta szpital. Na jego uruchomienie złożyły się też okoliczne gminy. Niektóre urządzenia przypadły lecznicy w drodze zajęcia komorniczego. Wzięło się to stąd, że dotychczasowy dzierżawca - firma AMG Centrum Medyczne - ma dług wobec szpitala w wysokości 442 tys. zł. Istotnym źródłem finansowym są też kwesty. Do tej pory do puszek udało się zebrać aż 60 tys. zł.

 

Wystartuje jesienią

W związku ze strumieniem pieniędzy, jaki trafia na konto szpitala, starostwo ma nadzieję na szybsze uruchomienie placówki. Zdaniem ryckiego starosty realnym terminem może być początek października. Ale nie znaczy to, że wcześniej lecznica będzie zamknięta dla pacjentów. Już teraz można w niej wykonać badania tomografem komputerowym i endoskopem.

Szpital podpisał też umowę dzierżawy karetki. Dyżur w zespole ratunkowym pełnią dwaj ratownicy i jeden lekarz. Ich obecność znacznie poprawiła jakość ryckiej służby zdrowia. Przez ostatnich sześć lat karetka przebywała bowiem na ul. Kolejowej w Rykach.

Dalszy etap stopniowego uruchamiania placówki rozpoczął się we wrześniu. Od tego momentu ruszyła pulmunologia i ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Ale to nie wszystko. - Będziemy występować do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na kolejne poradnie: chirurgiczną, ginekologiczną, endokrynologiczną i ortopedyczną - zapowiada rycki starosta.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR