5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Miliony na sprzęt

3 września 2019 r.

Szpital otrzymał wsparcie od premiera


fot. ARCHIWUM

Za pozyskane środki zostanie zakupiony sprzęt, a rycka placówka zacznie działać sprawniej. Mateusz Morawiecki przyznał szpitalowi powiatowemu 2,5 mln zł dotacji.

Pieniądze będą pochodziły z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Informację i decyzję w tej sprawie przekazał staroście powiatu ryckiego Dariuszowi Szczygielskiemu goszczący na niedzielnych dożynkach doradca szefa polskiego rządu Piotr Patkowski. - Ta dotacja jest esencją polityki zrównoważonego rozwoju, która polega na transferowaniu środków tam, gdzie są one potrzebne - przekonuje urzędnik Kancelarii PRM. Przyznane pieniądze wpłynęły na konto powiatu w poniedziałek 26 sierpnia. Mają zostać przeznaczone na sprzęt i uruchomienie placówki. Potrzeby są ogromne. - Zamierzamy kupić nowy tomograf komputerowy. Ten, który mamy obecnie, jest awaryjny, a szpital tylko go dzierżawi. Tak samo jest z gastroskopem, dlatego chcemy nabyć dwa urządzenia tego typu - mówi naczelnik wydziału rozwoju i zarządzania mieniem powiatu Aneta Ochal. Ponadto na liście brakującego sprzętu znajdują się m.in.: dwa zestawy aparatu USG ze wszystkimi końcówkami, aparat do kolonoskopii, defibrylator i kardiogram.

Potrzebne są też łóżka, bo te, które są na wyposażeniu szpitala - podobnie jak tomograf - są tylko dzierżawione.

Zanim jednak do szpitala trafi nowy sprzęt, trzeba przejść wszelkie procedury związane z jego zakupem. - Nasz wniosek musi być wcześniej zaopiniowany przez marszałka województwa, potem zostanie przesłany do ministerstwa infrastruktury oraz finansów, a na końcu zatwierdzony przez KPRM - tłumaczy A. Ochal.

 

Razem dla dobra mieszkańców

Pieniądze z rezerwy ogólnej premiera to znaczący sukces powiatu. Nad jego osiągnięciem pracowało kilku samorządowców i polityków. - Wniosek został złożony do kancelarii premiera za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Z inicjatywą przekazania środków wystąpił minister w KPRM Michał Dworczyk, a z ramienia sejmiku województwa całą sprawę od początku pilotował radny Leszek Kowalczyk - zaznacza starosta rycki D. Szczygielski. Oprócz tego powiat mógł liczyć też na innych sprzymierzeńców: ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra finansów Mariana Banasia i wicepremiera Jacka Sasina. Wszystko to sprawiło, że zamiast pierwotnie planowanych 2 mln zł premier postanowił zwiększyć dofinansowanie o pół miliona.

Ale nie są to jedyne źródła wsparcia, z jakich skorzysta szpital. Na jego uruchomienie złożyły się też okoliczne gminy. Niektóre urządzenia przypadły lecznicy w drodze zajęcia komorniczego. Wzięło się to stąd, że dotychczasowy dzierżawca - firma AMG Centrum Medyczne - ma dług wobec szpitala w wysokości 442 tys. zł. Istotnym źródłem finansowym są też kwesty. Do tej pory do puszek udało się zebrać aż 60 tys. zł.

 

Wystartuje jesienią

W związku ze strumieniem pieniędzy, jaki trafia na konto szpitala, starostwo ma nadzieję na szybsze uruchomienie placówki. Zdaniem ryckiego starosty realnym terminem może być początek października. Ale nie znaczy to, że wcześniej lecznica będzie zamknięta dla pacjentów. Już teraz można w niej wykonać badania tomografem komputerowym i endoskopem.

Szpital podpisał też umowę dzierżawy karetki. Dyżur w zespole ratunkowym pełnią dwaj ratownicy i jeden lekarz. Ich obecność znacznie poprawiła jakość ryckiej służby zdrowia. Przez ostatnich sześć lat karetka przebywała bowiem na ul. Kolejowej w Rykach.

Dalszy etap stopniowego uruchamiania placówki rozpoczął się we wrześniu. Od tego momentu ruszyła pulmunologia i ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Ale to nie wszystko. - Będziemy występować do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na kolejne poradnie: chirurgiczną, ginekologiczną, endokrynologiczną i ortopedyczną - zapowiada rycki starosta.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR