5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 września 2019 r.

STBS z nowymi zadaniami


fot. ARCHIWUM

Radni zdecydowali o przekazaniu Siedleckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zadań, które dotąd wykonywały zewnętrzne firmy.

Chodzi o utrzymanie porządku na terenach wokół budynków komunalnych administrowanych przez miejską spółkę. Dzięki tej decyzji miasto ma zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie. Początkowo radni podchodzili do pomysłu sceptycznie, o czym świadczy fakt, że już dwukrotnie odrzucali projekty uchwał w tej sprawie. Podczas sierpniowej sesji rady miasta również przedstawili szereg wątpliwości. Robert Chojecki mówił o jakości wykonywanych usług, wskazując na dużą liczbę zadań, które przejmie na siebie STBS. W tym m.in.: opróżnianie śmietniczek znajdujących się na terenie osiedli, bieżące usuwanie śmieci i innych zanieczyszczeń z placów, zieleńców, sprzątanie ulic, utrzymanie terenów zielonych, odchwaszczanie chodników, dróg wewnętrznych i parkingów. - Czy prezes STBS jest w pełni świadomy nakładanych obowiązków i gwarantuje wykonanie powierzonych zadań z zapewnieniem tych usług na bardzo wysokim poziomie? - dopytywał radny.

Martę Sosnowską interesowało, czy STBS jest gotowy do przejęcia nowych zadań pod względem sprzętowym i osobowym, a także, czy wzrost kosztów związanych z nowymi obowiązkami wpłynie na kondycję finansową spółki. - Nikt chyba by nie chciał, żeby z tego powodu wzrosły czynsze za wynajmowane lokale - zaznaczyła radna.

Zdaniem Mariusza Dobijańskiego zaprezentowane kalkulacje kosztów są „zupełnie nieprzystosowane do rzeczywistości”. - Skąd przekonanie, że STBS będzie firmą tańszą niż jakakolwiek inna, pozyskana w efekcie przetargu. Czy składane było takie zapytanie na rynku, czy zakładając taką, a nie inną kalkulację, uznano, że i tak nikt za te pieniądze nie wykona tego zadania? - pytał. Radny chciał też wiedzieć, skąd będą pochodziły pieniądze na realizację przedsięwzięcia. - Czy będą to środki własne STBS, pochodzące z budżetu miasta, a może ze wzrostu czynszów w zasobach komunalnych? Czy będzie to rodziło konsekwencje dla pozostałych mieszkańców bloków administrowanych przez STBS? - dopytywał M. Dobijański.

Także Maciej Nowak przyznał, że ma bardzo duże obiekcje. - Na pewno na bieżąco będę śledził jakość wykonanych usług, bo to, że zostaną zrealizowane to pewne, ale nam najbardziej zależy na jakości - zwrócił uwagę. - Mam nadzieję, że jakość nie spadnie. Będziemy to jako radni monitorowali - dodał wiceprzewodniczący rady, podkreślając, że daje nowemu prezesowi spółki kredyt zaufania.

 

Taniej i lepiej?

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła i prezes STBS Adam Zawadzki zgodnie przekonywali, że należąca do samorządu spółka będzie wykonywać powierzone jej zadania taniej, bo przy minimalnym zysku. - Wyniesie on niecałe 2 tys. zł. Nie widzę na rynku firmy komercyjnej, która wykonywałaby usługę za taki zysk - zwrócił uwagę prezes STBS, dodając, że informacja przekazana radnym powstała na bazie kalkulacji rynkowych oraz aktualnych cen.

- W dużym zakresie jesteśmy przygotowani do przejęcia zadań. Kwestia zakupu podstawowego sprzętu nie jest problemem. Czy to będzie kosztowało 10 tys. zł więcej, czy mniej, nie ma większego znaczenia, z tego względu, że kondycja spółki jest dosyć dobra i wydatek, jaki poniesiemy na sprzęt, będzie się amortyzował przez lata - wyjaśniał A. Zawadzki, informując o potrzebie zatrudnienia kilku nowych pracowników.

Rachunki STBS będzie wystawiać miastu. Pierwsza faktura pojawi się w styczniu 2020 r. Skarbnik przypomniał, że wcześniej zasobami komunalnymi administrowała firma z Kielc, z czego zarówno mieszkańcy, jak i urząd miasta nie byli zadowoleni. - Było mnóstwo skarg. Umowa nie była wykonywana w sposób właściwy. Wydział gospodarki komunalnej miał ciągle z nimi kłopoty - przypomniał skarbnik. I zapewnił: - Przejęcie zadań przez STBS nie pogorszy jakości pracy spółki i nie będzie miało wpływu na podwyższenie czynszu ani w STBS, ani w zasobach komunalnych.

Prezydent Andrzej Sitnik wyraził przekonanie, że „jeżeli te usługi będzie wykonywała spółka miejska, ich poziom będzie zdecydowanie wyższy, a koszty mniejsze”.

Po długiej dyskusji radni 13 głosami „za”, przy jednym przeciw i ośmiu wstrzymujących się przyjęli uchwałę.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR