14 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 września 2019 r.

STBS z nowymi zadaniami


fot. ARCHIWUM

Radni zdecydowali o przekazaniu Siedleckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zadań, które dotąd wykonywały zewnętrzne firmy.

Chodzi o utrzymanie porządku na terenach wokół budynków komunalnych administrowanych przez miejską spółkę. Dzięki tej decyzji miasto ma zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie. Początkowo radni podchodzili do pomysłu sceptycznie, o czym świadczy fakt, że już dwukrotnie odrzucali projekty uchwał w tej sprawie. Podczas sierpniowej sesji rady miasta również przedstawili szereg wątpliwości. Robert Chojecki mówił o jakości wykonywanych usług, wskazując na dużą liczbę zadań, które przejmie na siebie STBS. W tym m.in.: opróżnianie śmietniczek znajdujących się na terenie osiedli, bieżące usuwanie śmieci i innych zanieczyszczeń z placów, zieleńców, sprzątanie ulic, utrzymanie terenów zielonych, odchwaszczanie chodników, dróg wewnętrznych i parkingów. - Czy prezes STBS jest w pełni świadomy nakładanych obowiązków i gwarantuje wykonanie powierzonych zadań z zapewnieniem tych usług na bardzo wysokim poziomie? - dopytywał radny.

Martę Sosnowską interesowało, czy STBS jest gotowy do przejęcia nowych zadań pod względem sprzętowym i osobowym, a także, czy wzrost kosztów związanych z nowymi obowiązkami wpłynie na kondycję finansową spółki. - Nikt chyba by nie chciał, żeby z tego powodu wzrosły czynsze za wynajmowane lokale - zaznaczyła radna.

Zdaniem Mariusza Dobijańskiego zaprezentowane kalkulacje kosztów są „zupełnie nieprzystosowane do rzeczywistości”. - Skąd przekonanie, że STBS będzie firmą tańszą niż jakakolwiek inna, pozyskana w efekcie przetargu. Czy składane było takie zapytanie na rynku, czy zakładając taką, a nie inną kalkulację, uznano, że i tak nikt za te pieniądze nie wykona tego zadania? - pytał. Radny chciał też wiedzieć, skąd będą pochodziły pieniądze na realizację przedsięwzięcia. - Czy będą to środki własne STBS, pochodzące z budżetu miasta, a może ze wzrostu czynszów w zasobach komunalnych? Czy będzie to rodziło konsekwencje dla pozostałych mieszkańców bloków administrowanych przez STBS? - dopytywał M. Dobijański.

Także Maciej Nowak przyznał, że ma bardzo duże obiekcje. - Na pewno na bieżąco będę śledził jakość wykonanych usług, bo to, że zostaną zrealizowane to pewne, ale nam najbardziej zależy na jakości - zwrócił uwagę. - Mam nadzieję, że jakość nie spadnie. Będziemy to jako radni monitorowali - dodał wiceprzewodniczący rady, podkreślając, że daje nowemu prezesowi spółki kredyt zaufania.

 

Taniej i lepiej?

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła i prezes STBS Adam Zawadzki zgodnie przekonywali, że należąca do samorządu spółka będzie wykonywać powierzone jej zadania taniej, bo przy minimalnym zysku. - Wyniesie on niecałe 2 tys. zł. Nie widzę na rynku firmy komercyjnej, która wykonywałaby usługę za taki zysk - zwrócił uwagę prezes STBS, dodając, że informacja przekazana radnym powstała na bazie kalkulacji rynkowych oraz aktualnych cen.

- W dużym zakresie jesteśmy przygotowani do przejęcia zadań. Kwestia zakupu podstawowego sprzętu nie jest problemem. Czy to będzie kosztowało 10 tys. zł więcej, czy mniej, nie ma większego znaczenia, z tego względu, że kondycja spółki jest dosyć dobra i wydatek, jaki poniesiemy na sprzęt, będzie się amortyzował przez lata - wyjaśniał A. Zawadzki, informując o potrzebie zatrudnienia kilku nowych pracowników.

Rachunki STBS będzie wystawiać miastu. Pierwsza faktura pojawi się w styczniu 2020 r. Skarbnik przypomniał, że wcześniej zasobami komunalnymi administrowała firma z Kielc, z czego zarówno mieszkańcy, jak i urząd miasta nie byli zadowoleni. - Było mnóstwo skarg. Umowa nie była wykonywana w sposób właściwy. Wydział gospodarki komunalnej miał ciągle z nimi kłopoty - przypomniał skarbnik. I zapewnił: - Przejęcie zadań przez STBS nie pogorszy jakości pracy spółki i nie będzie miało wpływu na podwyższenie czynszu ani w STBS, ani w zasobach komunalnych.

Prezydent Andrzej Sitnik wyraził przekonanie, że „jeżeli te usługi będzie wykonywała spółka miejska, ich poziom będzie zdecydowanie wyższy, a koszty mniejsze”.

Po długiej dyskusji radni 13 głosami „za”, przy jednym przeciw i ośmiu wstrzymujących się przyjęli uchwałę.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Czas rozwinąć skrzydła


23 października już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Z roku na rok konkurs wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co spowodowane jest nie tylko atrakcyjnymi nagrodami, ale przede wszystkim profesjonalnym przygotowaniem. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR