18 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 września 2019 r.

STBS z nowymi zadaniami


fot. ARCHIWUM

Radni zdecydowali o przekazaniu Siedleckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego zadań, które dotąd wykonywały zewnętrzne firmy.

Chodzi o utrzymanie porządku na terenach wokół budynków komunalnych administrowanych przez miejską spółkę. Dzięki tej decyzji miasto ma zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie. Początkowo radni podchodzili do pomysłu sceptycznie, o czym świadczy fakt, że już dwukrotnie odrzucali projekty uchwał w tej sprawie. Podczas sierpniowej sesji rady miasta również przedstawili szereg wątpliwości. Robert Chojecki mówił o jakości wykonywanych usług, wskazując na dużą liczbę zadań, które przejmie na siebie STBS. W tym m.in.: opróżnianie śmietniczek znajdujących się na terenie osiedli, bieżące usuwanie śmieci i innych zanieczyszczeń z placów, zieleńców, sprzątanie ulic, utrzymanie terenów zielonych, odchwaszczanie chodników, dróg wewnętrznych i parkingów. - Czy prezes STBS jest w pełni świadomy nakładanych obowiązków i gwarantuje wykonanie powierzonych zadań z zapewnieniem tych usług na bardzo wysokim poziomie? - dopytywał radny.

Martę Sosnowską interesowało, czy STBS jest gotowy do przejęcia nowych zadań pod względem sprzętowym i osobowym, a także, czy wzrost kosztów związanych z nowymi obowiązkami wpłynie na kondycję finansową spółki. - Nikt chyba by nie chciał, żeby z tego powodu wzrosły czynsze za wynajmowane lokale - zaznaczyła radna.

Zdaniem Mariusza Dobijańskiego zaprezentowane kalkulacje kosztów są „zupełnie nieprzystosowane do rzeczywistości”. - Skąd przekonanie, że STBS będzie firmą tańszą niż jakakolwiek inna, pozyskana w efekcie przetargu. Czy składane było takie zapytanie na rynku, czy zakładając taką, a nie inną kalkulację, uznano, że i tak nikt za te pieniądze nie wykona tego zadania? - pytał. Radny chciał też wiedzieć, skąd będą pochodziły pieniądze na realizację przedsięwzięcia. - Czy będą to środki własne STBS, pochodzące z budżetu miasta, a może ze wzrostu czynszów w zasobach komunalnych? Czy będzie to rodziło konsekwencje dla pozostałych mieszkańców bloków administrowanych przez STBS? - dopytywał M. Dobijański.

Także Maciej Nowak przyznał, że ma bardzo duże obiekcje. - Na pewno na bieżąco będę śledził jakość wykonanych usług, bo to, że zostaną zrealizowane to pewne, ale nam najbardziej zależy na jakości - zwrócił uwagę. - Mam nadzieję, że jakość nie spadnie. Będziemy to jako radni monitorowali - dodał wiceprzewodniczący rady, podkreślając, że daje nowemu prezesowi spółki kredyt zaufania.

 

Taniej i lepiej?

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła i prezes STBS Adam Zawadzki zgodnie przekonywali, że należąca do samorządu spółka będzie wykonywać powierzone jej zadania taniej, bo przy minimalnym zysku. - Wyniesie on niecałe 2 tys. zł. Nie widzę na rynku firmy komercyjnej, która wykonywałaby usługę za taki zysk - zwrócił uwagę prezes STBS, dodając, że informacja przekazana radnym powstała na bazie kalkulacji rynkowych oraz aktualnych cen.

- W dużym zakresie jesteśmy przygotowani do przejęcia zadań. Kwestia zakupu podstawowego sprzętu nie jest problemem. Czy to będzie kosztowało 10 tys. zł więcej, czy mniej, nie ma większego znaczenia, z tego względu, że kondycja spółki jest dosyć dobra i wydatek, jaki poniesiemy na sprzęt, będzie się amortyzował przez lata - wyjaśniał A. Zawadzki, informując o potrzebie zatrudnienia kilku nowych pracowników.

Rachunki STBS będzie wystawiać miastu. Pierwsza faktura pojawi się w styczniu 2020 r. Skarbnik przypomniał, że wcześniej zasobami komunalnymi administrowała firma z Kielc, z czego zarówno mieszkańcy, jak i urząd miasta nie byli zadowoleni. - Było mnóstwo skarg. Umowa nie była wykonywana w sposób właściwy. Wydział gospodarki komunalnej miał ciągle z nimi kłopoty - przypomniał skarbnik. I zapewnił: - Przejęcie zadań przez STBS nie pogorszy jakości pracy spółki i nie będzie miało wpływu na podwyższenie czynszu ani w STBS, ani w zasobach komunalnych.

Prezydent Andrzej Sitnik wyraził przekonanie, że „jeżeli te usługi będzie wykonywała spółka miejska, ich poziom będzie zdecydowanie wyższy, a koszty mniejsze”.

Po długiej dyskusji radni 13 głosami „za”, przy jednym przeciw i ośmiu wstrzymujących się przyjęli uchwałę.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR