18 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

W rolnictwie można pracować bezpieczniej

3 września 2019 r.

Nie daj się złapać


fot. PIXABAY.COM

Choć obsługa coraz większej liczby urządzeń opiera się dziś na intuicji, w przypadku maszyn rolniczych lepiej polegać na wiedzy.

Statystyki obnażają prawdziwy obraz: jest źle. Pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń to - w zależności od roku - druga lub trzecia najczęstsza przyczyna wypadków w gospodarstwach rolniczych. Spowodowane są zazwyczaj złym stanem technicznym maszyn, zwłaszcza brakiem osłon i hamulców, niesprawnym układem kierowniczym, używaniem maszyn wyeksploatowanych lub nieprzystosowanych do określonych zadań. Bardzo często do wypadków dochodzi w wyniku prób naprawienia czy poprawienia czegoś przy maszynie, gdy jest ona włączona. Tragiczne zdarzenia to także efekt remontowania rolniczego sprzętu we własnym zakresie i bez odpowiednich kwalifikacji, zaplecza warsztatowego czy narzędzi oraz używanie nieodpowiedniej odzieży.

Jak więc dobrze przygotować się do prac w gospodarstwie i na roli, by być bezpiecznym? Pomocna jest lista kontrolna oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych, jaką przygotowała dla rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Można ją wykonać o dowolnej porze roku, w zależności od prowadzonych prac czy własnych potrzeb. Wzór znajduje się na stronie KRUS, skąd można ją pobrać i wydrukować. - W ten sposób każdy rolnik może samodzielnie dokonać oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych - zaznacza Marek Zając z placówki terenowej KRUS w Siedlcach. - Tę samą listę wykorzystują pracownicy prewencji jako pomoc przy prowadzonych postępowaniach powypadkowych w gospodarstwach, w których doszło do takich zdarzeń. Na podstawie udzielonych odpowiedzi  poszkodowanemu, który uległ wypadkowi, a także członkom jego rodziny, przekazywane są informacje, jak dane zagrożenie usunąć, by w przyszłości nie dochodziło do tego typu zdarzeń - dodaje.

 

Instrukcja jednak przydatna

Lista kontrolna zwraca uwagę na kilka istotnych elementów, jakie niektórzy rolnicy ignorują, a które stanowią ważny element dla zachowania bezpieczeństwa w gospodarstwie. Tak jest z instrukcjami obsługi maszyn, które wiele osób uważa za przeżytek. Nic bardziej mylnego. Rutyna i stereotypowe myślenie potrafią zwieść na manowce i spowodować wiele złego. Dziś różni producenci stosują różne oznakowania, nie zawsze są one identyczne nawet w ramach jednej marki. Dlatego warto, by instrukcje obsługi poszczególnych maszyn znajdowały się w zasięgu ręki i w razie konieczności służyły pomocą, do czego zostały opracowane. Bezwarunkowo należy też przestrzegać zasady, że urządzenia rolnicze mogą obsługiwać osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii T.

 

Stan techniczny

Kolejny istotny element stanowi zwrócenie uwagi na osłony i obudowy maszyn. Dla wielu rolników to element mało istotny, a tak naprawdę stanowi największe zagrożenie. Nie bez przyczyny producenci wyposażają maszyny właśnie w osłony i obudowy oraz znaki ostrzegawcze - ma to zwrócić uwagę obsługującego maszynę, a także sprawić, by zachował czujność. Brak osłon sprawia, że dla wielu problem znika. Dzieje się tak również w przypadku kupowania maszyn używanych, które często nie są kompletne, a osoba nabywająca nawet o tym nie wie. Inni z kolei zapominają o ponownym umieszczeniu osłon na swoim miejscu po przeprowadzaniu prac naprawczych czy konserwacji maszyn. Każdy rolnik musi pamiętać, by osłonięte były wszystkie mechanizmy napędowe, silniki, koła pasowe i zębate, pasy, łańcuchy, wały, przekładnie, przeguby, wały przegubowo-teleskopowe (na całej długości), końcówki wałów wystające poza korpus maszyny i inne ruchome elementy. Osłonięte powinny być także elementy robocze: noże, bijaki (osłonami zamontowanymi na stałe), tarcza piły i szlifierki kątowej (osłonami regulowanymi), elementy tnące maszyn żniwnych (osłonami zdejmowanymi wyłącznie na czas pracy).


Zapamiętaj!

Nie używaj ciągników nieprzystosowanych konstrukcyjnie do danej pracy!

Nie przewoź ludzi w skrzyni rozsiewacza nawozów mineralnych, w skrzyni rozrzutnika obornika, na przyczepach i innych środkach transportowych lub maszynach do tego nieprzystosowanych!

Nie zezwalaj nikomu na jazdę na ładunku, błotnikach, zaczepach, burtach; na wsiadanie i wysiadanie w czasie jazdy; na przebywanie na ciągniku i maszynach!


3 PYTANIA

Marek Zając - PT KRUS w Siedlcach

 

Kto tworzył listę kontrolną oceny gospodarstwa rolnego pod kątem zagrożeń przyczyniających się do zaistnienia wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych?

 

Lista ta została opracowana przez pracowników Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w oparciu o analizę najczęstszych przyczyn czy okoliczności wypadków z udziałem maszyn i  urządzeń rolniczych. Pytania zostały dobrane i ułożone tak, by właściciel gospodarstwa rolnego po udzieleniu odpowiedzi na nie miał pełen obraz, co wymaga ewentualnej interwencji w jego gospodarstwie.

 

Co skłoniło KRUS do stworzenia takiej listy?

 

Eksperci uznali, że określenie nieprawidłowości w środowisku pracy i życia rolnika, a następnie ich likwidowanie, to dobry początek w dążeniu do zadbania o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym. Wiedza o stanie maszyn może przyczynić się do uniknięcia wypadku przy pracy rolniczej. Uczciwe wypełnienie listy daje rolnikowi obraz, który sprzęt należy naprawić, co może powodować ewentualne zagrożenie życia i skłonić do zmiany tego stanu rzeczy.

 

Czy kolejność pytań jest celowa? Skąd ich taki dobór?

 

Dobór pytań do listy kontrolnej został oparty na analizie najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi z udziałem maszyn. Oczywiście nie jest to kolejność „sztywna” i niepodlegająca w przyszłości modyfikacjom. Ponadto należy pamiętać, że rodzaj pytań oraz ich waga mogą się zmieniać w zależności od prowadzonej działalności, bo wiele zależy od różnych czynników występujących w samych gospodarstwie rolnym, np. rodzaju produkcji, ilości i różnorodności sprzętu rolniczego będącego na wyposażeniu gospodarstwa itp.

Monika Grudzińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR