18 września 2019 r. Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 37
12-18 września 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

4 września 2019 r.

Katastrofy nie było

Wakacje, wakacje… i już po. Dziwny był tegoroczny sezon ogórkowy. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie było go wcale.

Nie przypominam sobie, by media przez dłuższą chwilę rozwodziły się nad jakimś łatwym, lekkim i przyjemnym tematem na podobieństwo pytona tygrysiego, którego w ubiegłym roku widywano nad Wisłą. Teraz w okolicach królowej polskich rzek poza wojskiem i przekrzykującymi się politykami podobno nic nie widać, ale za to czuć, że ho, ho… Tegoroczną kanikułę zdominowały przede wszystkim polityczne przepychanki, oskarżenia oraz nieustanne kłótnie w ramach prowadzonej kampanii wyborczej. W ostatnich dniach modne stało się nawet straszenie rodaków rozlewem krwi, wojną domową czy katastrofą porównywalną do tej, jaka przed laty miała miejsce w Czarnobylu. Jakby tego jeszcze było mało, nasz największy przyjaciel zza wielkiej wody niespodziewanie odwołał wizytę w Polsce.

Oficjalnie mówi się, że Donald Trump - niezwykle odpowiedzialny przywódca Stanów Zjednoczonych - w obliczu nadciągającego w kierunku Florydy kataklizmu postanowił wizytę w Polsce jedynie przełożyć, by osobiście, tam na miejscu, trzymać rękę na pulsie. Decyzją tą w kraju nad Wisłą wywołał jednak niemałe trzęsienie ziemi. Łaknący jego wizyty niczym kania dżdżu politycy obozu władzy, zamiast wzniosłych słów o tym, że jesteśmy „małym, ale bardzo dzielnym narodem”, musieli wysłuchiwać z ust złośliwych - a tych, jak wiadomo, jest wielu - komentarzy o podszytym tchórzem, wodzonym za nos i ukrywającym się na polu golfowym przywódcy USA.

Swoją drogą, to nawet dobrze się stało, że zamiast prezydenta Trumpa na obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej pojawił się jego zastępca Mike Pence. Owszem, może było mniej prestiżowo - a z perspektywy niektórych mediów nawet nudno - ale za to godnie i w miarę poważnie. A przecież o powagę, wzniosłość, patos i szacunek chodzi podczas takich uroczystości, tym bardziej, że jest to już jedna z ostatnich okrągłych rocznic wybuchu wojny z udziałem weteranów i naocznych świadków tamtej tragedii. Brak prezydenta Trumpa z pewnością nie zmniejszył zainteresowania świata obchodzoną rocznicą. Jego obecność raczej odciągałaby uwagę mediów od znaczenia i powagi tego wydarzenia. Kwieciste, pełne frazesów pochlebstwa, jakie padłyby pod adresem Polski podczas wygłaszanych przemówień, ponad wszelką wątpliwość wprowadziłoby wielu polityków w stan przesadnego uniesienia oraz wygórowanego poczucia własnej wartości.

Tymczasem nie wolno nam zapominać, że zarówno w 1939 r., jak i dziś, wciąż tylko jesteśmy niewielkim pionkiem na światowej szachownicy. Gra o wpływy i wysokie stawki od zarania dziejów toczy się między największymi mocarstwami. To prawda, trzeba mieć ambicje, ale należy przy tym bardzo uważać, by od ich nadmiaru nie stracić rozumu, co - niestety - zdarza się coraz częściej naszym politykom. Trzeba także wiedzieć, iż obecny prezydent USA to przede wszystkim biznesmen.

Na szczęście ubiegłotygodniowe obchody udowodniły - co słusznie podkreślił w jednym z wywiadów Antoni Macierewicz - że cały świat mógł w sposób precyzyjny i bardzo dobitny dowiedzieć się, jak przebiegała II wojna światowa, jaką rolę odegrała w niej Polska i jak ogromne poniosła straty. Zatem wielki nieobecny tych uroczystości nie przyczynił się - czego oczekiwała zwłaszcza opozycja - do wywołania kolejnej katastrofy.

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Żelaznej Dywizji


W dniach 6-8 września żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka uczcili pierwszą rocznicę powstania swojej jednostki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze. W programie obchodów był też piknik, mecz piłki nożnej, konferencja naukowa, a także defilada pododdziałów. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

By dzielić się chlebem


8 września na placu przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwowie odbyło się święto plonów gminy Trzebieszów. Dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po Eucharystii uczestnicy święta plonów przejechali do Karwowa, gdzie uformowano korowód prowadzony przez jadących bryczką starostów dożynkowych i orkiestrę dętą OSP Trzebieszów. Za nimi niesiono piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców sołectwa Karwów, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją” z Celin, sołectwa Szaniawy-Matysy i Szaniawy-Poniaty oraz Płudy.

PATRONAT "ECHO"


Mężczyźni w Pratulinie
W niedzielę 6 października pratulińskie sanktuarium będzie miejscem 9 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”.
więcej »
Hosanna Festival
W dniach 20-22 września w Siedlcach odbędzie się XXVI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Wstęp wolny! Zachęcamy do udziału!
więcej »
 

POLECAMY


Unici na ekranie
21 września w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbędzie się premiera filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”, opowiadającego o losach i męczeństwie naszych unitów.
więcej »
Książka o alzheimerze
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zapraszają 25 września na spotkanie z Glorią Hide - autorką książki „Usypiając ojca”.
więcej »
 

SONDA

 

Plon, niesiemy plon...

dożynki to piękna staropolska tradycja

święto plonów jest okazją do podziękowania Panu Bogu za Jego wielką miłość i dobroć oraz rolnikom za trud ich pracy

do świętowania rozumianego jako integrowanie społeczności każda okazja jest dobra

dożynki to lekcja dla młodego pokolenia, jak pielęgnować pamięć o dziedzictwie i tradycjach przodków

dopóki będziemy pielęgnować dawne zwyczaje, Polska nie zginie!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR