14 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

4 września 2019 r.

Katastrofy nie było

Wakacje, wakacje… i już po. Dziwny był tegoroczny sezon ogórkowy. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie było go wcale.

Nie przypominam sobie, by media przez dłuższą chwilę rozwodziły się nad jakimś łatwym, lekkim i przyjemnym tematem na podobieństwo pytona tygrysiego, którego w ubiegłym roku widywano nad Wisłą. Teraz w okolicach królowej polskich rzek poza wojskiem i przekrzykującymi się politykami podobno nic nie widać, ale za to czuć, że ho, ho… Tegoroczną kanikułę zdominowały przede wszystkim polityczne przepychanki, oskarżenia oraz nieustanne kłótnie w ramach prowadzonej kampanii wyborczej. W ostatnich dniach modne stało się nawet straszenie rodaków rozlewem krwi, wojną domową czy katastrofą porównywalną do tej, jaka przed laty miała miejsce w Czarnobylu. Jakby tego jeszcze było mało, nasz największy przyjaciel zza wielkiej wody niespodziewanie odwołał wizytę w Polsce.

Oficjalnie mówi się, że Donald Trump - niezwykle odpowiedzialny przywódca Stanów Zjednoczonych - w obliczu nadciągającego w kierunku Florydy kataklizmu postanowił wizytę w Polsce jedynie przełożyć, by osobiście, tam na miejscu, trzymać rękę na pulsie. Decyzją tą w kraju nad Wisłą wywołał jednak niemałe trzęsienie ziemi. Łaknący jego wizyty niczym kania dżdżu politycy obozu władzy, zamiast wzniosłych słów o tym, że jesteśmy „małym, ale bardzo dzielnym narodem”, musieli wysłuchiwać z ust złośliwych - a tych, jak wiadomo, jest wielu - komentarzy o podszytym tchórzem, wodzonym za nos i ukrywającym się na polu golfowym przywódcy USA.

Swoją drogą, to nawet dobrze się stało, że zamiast prezydenta Trumpa na obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej pojawił się jego zastępca Mike Pence. Owszem, może było mniej prestiżowo - a z perspektywy niektórych mediów nawet nudno - ale za to godnie i w miarę poważnie. A przecież o powagę, wzniosłość, patos i szacunek chodzi podczas takich uroczystości, tym bardziej, że jest to już jedna z ostatnich okrągłych rocznic wybuchu wojny z udziałem weteranów i naocznych świadków tamtej tragedii. Brak prezydenta Trumpa z pewnością nie zmniejszył zainteresowania świata obchodzoną rocznicą. Jego obecność raczej odciągałaby uwagę mediów od znaczenia i powagi tego wydarzenia. Kwieciste, pełne frazesów pochlebstwa, jakie padłyby pod adresem Polski podczas wygłaszanych przemówień, ponad wszelką wątpliwość wprowadziłoby wielu polityków w stan przesadnego uniesienia oraz wygórowanego poczucia własnej wartości.

Tymczasem nie wolno nam zapominać, że zarówno w 1939 r., jak i dziś, wciąż tylko jesteśmy niewielkim pionkiem na światowej szachownicy. Gra o wpływy i wysokie stawki od zarania dziejów toczy się między największymi mocarstwami. To prawda, trzeba mieć ambicje, ale należy przy tym bardzo uważać, by od ich nadmiaru nie stracić rozumu, co - niestety - zdarza się coraz częściej naszym politykom. Trzeba także wiedzieć, iż obecny prezydent USA to przede wszystkim biznesmen.

Na szczęście ubiegłotygodniowe obchody udowodniły - co słusznie podkreślił w jednym z wywiadów Antoni Macierewicz - że cały świat mógł w sposób precyzyjny i bardzo dobitny dowiedzieć się, jak przebiegała II wojna światowa, jaką rolę odegrała w niej Polska i jak ogromne poniosła straty. Zatem wielki nieobecny tych uroczystości nie przyczynił się - czego oczekiwała zwłaszcza opozycja - do wywołania kolejnej katastrofy.

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Czas rozwinąć skrzydła


23 października już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Z roku na rok konkurs wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co spowodowane jest nie tylko atrakcyjnymi nagrodami, ale przede wszystkim profesjonalnym przygotowaniem. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR