14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Pamięć o Akcji Mitropa

2 października 2019 r.

Niezłomni z Podlasia


fot. ARCHIWUM

29 września odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę Akcji Mitropa. Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. MB Nieustającej Pomocy w Szaniawach.

Ks. płk Sławomir Niewęgłowski w homilii podkreślił, że „ci którzy bronili tej ziemi, obronili swe imię i honor, walcząc i oddając swe życie, chociaż przez lata byli zapomniani i szkalowani”. Ks. S. Niewęgłowski nawiązał do historii żołnierzy niezłomnych z oddziału por. Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa, którzy 3 października 1946 r. w Szaniawach-Poniatach k. Trzebieszowa zatrzymali Mitropę, wojskowo- dyplomatyczny pociąg radziecki kursujący na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas postoju pociągu na dworcach żołnierze sowieccy napadali na podróżnych w celach rabunkowych. Zdarzały się gwałty, strzelano z okien do przypadkowych ludzi. Żołnierze por. T. Marczuka podczas akcji bez rozlewu krwi rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN, gdzie zostały złożone wieńce i odbył się Apel Pamięci. Do Szaniaw przybyła m.in. delegacja żołnierzy Sił Powietrznych Wojska Polskiego z Dęblina i Orkiestra Reprezentacyjna WP z Siedlec, przedstawiciele: władz państwowych i gminnych, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Wschód, Koło Łuków i Koło Trzebieszów, członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rajd Katyński i rodziny uczestników tamtych wydarzeń: rodzina śp. Franciszka Michaluka ps. Polny, śp. Zygmunta Radźki ps. Alina, por. T. Marczuka ps. Kurzawa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Trzebieszów.

 

Pamięci poległych żołnierzy

Gości powitała Danuta Kornas, dyrektor SP w Szaniawach-Poniatach: - Spotykamy się dzisiaj na uroczystości upamiętniającej Akcję Mitropa. To właśnie w tym miejscu 73 lat temu doszło do bezkrwawego rozbrojenia żołnierzy Armii Czerwonej przez działający na Podlasiu oddział AK-WiN pod dowództwem por. T. Marczuka ps. Kurzawa - podkreśliła. Uczestników obchodów przywitał również wójt gminy Trzebieszów, a historię bohaterskiego oddziału przypomniał w swoim wystąpieniu Andrzej Nurzyński, przewodniczący rady gminy.

Po złożeniu kwiatów wojskowa orkiestra odegrała utwór „Śpij kolego” - pamięci poległych żołnierzy. Zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Uroczyste odprowadzenie asysty honorowej i pocztów sztandarowych zakończyło obchody 73 rocznicy Akcji Mitropa.


Akcja Mitropa była widocznym symbolem oporu Polaków wobec odgórnie narzuconej totalitarnej władzy. Sowieci mieli dostać sygnał, że naród polski nigdy nie pogodzi się postanowieniami konferencji pokojowej w Jałcie 1945 r. i oddanie na łup znienawidzonego wroga. Wobec tak ogromnej kompromitacji sowieckie władze postanowiły rozprawić się definitywnie z oddziałem „Kurzawy”. Do walki z partyzantami skierowano liczne zastępy KBW, MO, UB a także NKWD z całego Podlasia. 5 października po długim pościgu okrążono siły porucznika T. Marczuka. Jednostki przeciwnika miały ogromną przewagę liczebną; po krótkiej, lecz niezwykle zaciętej wymianie ognia oddziały partyzanckie „Kurzawy” i „Polnego” zostały rozbite. W walce z komunistami zginęło wielu WiN-owców, ale także przeszło 50 żołnierzy NKWD i UB. Por. T. Marczuk został ranny i trafił do komunistycznej niewoli. Za swoją niezłomną postawę wobec reżimu komunistycznego był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany, przetrzymywany w specjalnym więzieniu na oddziale psychiatrycznym. Zmarł w 1972 r., licząc zaledwie 49 lat.

MK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR