15 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
10-16 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in.: 500+ dla emerytów i rencistów KRUS! W jaki sposób ubiegać się o świadczenie?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Rozmowa ECHA

2 października 2019 r.

Dobro ojczyzny jest najważniejsze


fot. ARCHIWUM

Rozmowa z Grzegorzem Królem, działaczem stowarzyszenia Patriotyczne Siedlce oraz organizacji Roty Niepodległości.

Organizowaliśmy Marsz Żołnierzy Wyklętych poprzedzony Mszą św. w tradycyjnym rycie rzymskim, co nie powinno dziwić, jako że większość naszych działaczy ma poglądy katolickie i konserwatywne. 5 października Roty Niepodległości organizują w Warszawie Narodowy Marsz Różańcowy. Jako Patriotyczne Siedlce działamy na naszym terenie, a dzięki przynależności do Rot Niepodległości - organizacji koordynującej pracę struktur lokalnych - nasze zaangażowanie jest nagłaśniane, co przekłada się na efekty. Wspólnie można zdziałać o wiele więcej! Zachęcamy do współpracy wszystkie osoby, którym na sercu leży dobro naszej ojczyzny. Na stronie www.roty.pl zamieszczony jest specjalny formularz pozwalający na zadeklarowanie się jako działacz albo sympatyk. Jeśli ktoś nie ma czasu i możliwości, by czynnie zaangażować się w działalność Rot, może wspomóc organizację finansowo. Nieocenione jest też wsparcie duchowe. Modlitwą rozpoczynamy i kończymy każde nasze spotkanie. Akceptacja wartości katolickich jest kluczowa - to fundament, na którym bazuje organizacja. Więcej o naszej działalności można dowiedzieć się ze strony roty.pl i naszego profilu na facebooku „Patriotyczne Siedlce”.

Co leżało u podstaw Pana zaangażowania w działalność na rzecz krzewienia patriotyzmu i obrony wartości katolickich?

 

Od kilku lat interesuję się historią Polski, zwłaszcza tą najnowszą. Brałem udział w Marszach Niepodległości i innych patriotycznych wydarzeniach. Z czasem pojawiła się myśl o bardziej czynnym zaangażowaniu, w postaci choćby współorganizowania wydarzeń upamiętniających rocznice państwowe, i pracy na rzecz uświadamiania społeczeństwa w kwestii ważnych problemów. Chciałem pracować społecznie dla dobra ojczyzny. W Patriotycznych Siedlcach działam od początku tego roku. W maju jako stowarzyszenie weszliśmy w skład Rot Niepodległości - organizacji zrzeszającej patriotów z całego kraju. Jako Patriotyczne Siedlce - w ramach Rot Niepodległości - angażujemy się m.in. w ogólnopolską akcję przeciwko obowiązkowej seksualizacji dzieci w szkołach.

 

Wróćmy do Rot Niepodległości. Jaki był cel powołania tej organizacji?

 

Roty Niepodległości powstały na bazie Marszu Niepodległości - ogólnopolskiej inicjatywy, w której co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Tyle że marsz 11 listopada to jednodniowa akcja, a praca na rzecz dobra ojczyzny, aby miała sens i przynosiła owoce, musi być oparta na czynnym i stałym zaangażowaniu. Taki też był cel powołania Rot Niepodległości. Organizacja - z jednej strony - ma zrzeszać stowarzyszenia działające lokalnie, jak nasze Patriotyczne Siedlce, z drugiej - angażować osoby, które do tej pory były bierne, a teraz chcą jednoczyć się w działaniach służących budowaniu dumy narodowej i propagowaniu chrześcijańskich wartości. Roty są organizacją społeczną, a nie polityczną. My nie chcemy dzielić, tylko łączyć - wszystkich patriotów, dla których dobro ojczyzny jest najważniejsze.

 

Organizacja została powołana 11 maja tego roku, a jest już obecna w wielu miastach Polski. Jakie działania udało się podjąć w tak krótkim czasie?

 

Pierwszą inicjatywą, w którą czynnie się zaangażowaliśmy, była akcja przeciwko bezprawnym roszczeniom organizacji żydowskich domagających się od Polski zwrotu mienia bezspadkowego. Zgodnie z prawem rzymskim utracone w okresie międzywojennym i czasach II wojny światowej mienie żydowskie - w przypadku braku spadkobierców - przechodzi na rzecz danego kraju. Mowa o sumie 300 mld dolarów, tj. kwocie, której wypłacenie mogłoby zagrozić istnieniu naszego państwa. Działacze Rot Niepodległości zaangażowali się w akcję informacyjno-ulotkową i zbieranie podpisów pod petycją adresowaną do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, dotyczącą zagrażającej polskiej racji stanu tzw. ustawy 447. Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców. W ciągu kilkunastu dni - podczas organizowanych w Siedlcach i okolicy pikiet - udało się nam zebrać kilkaset podpisów. Dział prawny Rot przygotował też projekt ustawy w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która trafiła do sejmu i czeka na rejestrację - ustawy, która - co chcę podkreślić - broniłaby nasz kraj przed bezprawnymi żydowskimi roszczeniami.

 

Celem kolejnej akcji, jaką promujcie, jest przeciwdziałanie seksualizacji dzieci. Do mieszkańców Siedlec i okolic trafiają ulotki o treści: „Rodzicu! Nie pozwól na demoralizację swoich dzieci! Znaj swoje prawa!”.

 

Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Musimy powiedzieć stanowcze „stop!” tej szkodliwej moralnie ideologii. W ramach akcji informacyjnej rozdaliśmy na ulicach miast, przy szkołach itp. już kilka tysięcy ulotek. Odzew społeczny jest bardzo pozytywny! Okazuje się, że rodzice wciąż nie do końca zdają sobie sprawę ze skali problemu. Nie wiedzą, że w niektórych polskich miastach edukacja seksualna trafiła już do szkolnych programów. Tymczasem władze Warszawy, dzięki społecznemu zaangażowaniu - inicjatywom i licznym protestom mieszkańców - nie zdecydowały się na wprowadzenie do szkół zajęć dodatkowych z zakresu edukacji seksualnej. Jak widać, społeczne poruszenie przynosi efekt. Instytut Ordo Iuris opracował „Kartę praw rodziny”, fundacja PRO - Prawo do życia przygotowała projekt ustawy „Stop seksualizacji”, „cegiełkę” w walce rodziców o prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z moralnymi i religijnymi przekonaniami dołożyły też Roty Niepodległości.

 

Stowarzyszenie Patriotyczne Siedlce, które Pan reprezentuje, już wcześniej angażowało się w akcję antyaborcyjną. Jakie jeszcze działania podejmujcie?

 

Organizowaliśmy Marsz Żołnierzy Wyklętych poprzedzony Mszą św. w tradycyjnym rycie rzymskim, co nie powinno dziwić, jako że większość naszych działaczy ma poglądy katolickie i konserwatywne. 5 października Roty Niepodległości organizują w Warszawie Narodowy Marsz Różańcowy. Jako Patriotyczne Siedlce działamy na naszym terenie, a dzięki przynależności do Rot Niepodległości - organizacji koordynującej pracę struktur lokalnych - nasze zaangażowanie jest nagłaśniane, co przekłada się na efekty. Wspólnie można zdziałać o wiele więcej!

Zachęcamy do współpracy wszystkie osoby, którym na sercu leży dobro naszej ojczyzny. Na stronie www.roty.pl zamieszczony jest specjalny formularz pozwalający na zadeklarowanie się jako działacz albo sympatyk. Jeśli ktoś nie ma czasu i możliwości, by czynnie zaangażować się w działalność Rot, może wspomóc organizację finansowo. Nieocenione jest też wsparcie duchowe. Modlitwą rozpoczynamy i kończymy każde nasze spotkanie. Akceptacja wartości katolickich jest kluczowa - to fundament, na którym bazuje organizacja. Więcej o naszej działalności można dowiedzieć się ze strony roty.pl i naszego profilu na facebooku „Patriotyczne Siedlce”.

 

11 listopada, jak co roku, weźmiecie udział w Marszu Niepodległości. Co planujcie w międzyczasie?

 

W czwartek 10 października, o 17.00, w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. 3 maja 16 w Siedlcach odbędzie się spotkanie z Robertem Bąkiewiczem - prezesem stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” i liderem Rot Niepodległości. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tej organizacji, a także czynnie włączyć się w naszą działalność.

 

Dziękuję za rozmowę.


Myśląc po polsku

Jak piszą na stronie internetowej www.roty.pl: celem Rot Niepodległości - organizacji wspierającej aktywność społeczną na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym - jest mobilizacja Polaków do dbania o interes narodowy, suwerenność państwa i krzewienie patriotyzmu. „Roty Niepodległości powstały, aby stworzyć przestrzeń porozumienia dla ludzi myślący po polsku. Nie patrzymy na szyldy i podziały partyjne - w Rotach wszyscy jesteśmy polskimi patriotami. Wychodzimy z założenia, że osobno trudno działać dla Polski, lecz wspólnie możemy wszystko. Za naszą pracą stoją wartości. Wierzymy, że istnieje prawda, do której codziennie staramy się dotrzeć i przekazać ją Polakom. Wierzymy w solidarność, która pomoże obronić naszą ojczyznę przed zagrożeniami. Wspieramy wolność, bo jest podstawą godności każdego człowieka. Aby wdrożyć nasze wartości, musimy kierować się ofiarnością i poświęceniem oraz regularną pracą dla Polski”.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Spotkanie z lokalną historią
16 października w Izbie Pamięci „Orlika” w Rykach odbędzie się wykład z cyklu „Spotkanie z lokalną historią”.
więcej »
A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Mistyczka z ziemi siedleckiej
W sobotę 19 października w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Nowym Opolu odbędzie się sympozjum ph. „Mistyczka z Ziemi Siedleckiej”, poświęcone 80 rocznicy śmierci sługi Bożej s. Hilarii Emilii Główczyńskiej (1887-1939).
więcej »
 

POLECAMY


Prawdziwie wierzą
Losy unitów z Pratulina trafiły na wielki ekran. Premiera filmu „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej”, która miała miejsce 21 września w Białej Podlaskiej to okazja do pokazania historii Męczenników Podlaskich oraz ich potomków całej Polsce, a także światu.
więcej »
Broń nas w walce!
Kim dla nas - współczesnych - jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa?
więcej »
Archaniołowie
Marcello Stanzione, jeden z największych ekspertów w dziedzinie angelologii, autor książki „Archaniołowie”, przedstawia katolickie nauczanie o wodzach zastępów niebieskich.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR