10 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 49
05-11 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

2 października 2019 r.

Zamęt

Do zakończenia kampanii wyborczej pozostał już przysłowiowy rzut beretem. No, wreszcie!

Przeciętnemu zjadaczowi chleba coraz trudniej jest połapać się, o co tak naprawdę chodzi wbijającym w nas uwodzicielski wzrok paniom czy też nieustępującym im wdziękiem panom, którzy właśnie zawiesili swoje facjaty na płotach, balkonach i słupach ogłoszeniowych. Trwające od kilkunastu tygodni wzajemne oblewanie się sokiem z warzyw, ochlapywanie lekko gazowaną, naturalnie barwioną „Trzaskowianką” z Wisły, oskarżenia o mowę nienawiści czy propagandowe, krasomówcze przemówienia liderów partii - przerywane po każdym przecinku oklaskami przywożonych autokarami lizusów - są już nie do zniesienia. Politycy zamknęli nas w szklanej bańce, do której niemal codziennie dorzucają nowe skandale, afery oraz noszące znamiona sensacji informacje. Dowolna medialna wzmianka niewygodna dla którejś ze stron od razu zostaje okrzyknięta hejtem czy fake newsem.

Prominenci każdego ugrupowania doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w polityce, podobnie jak w życiu, potrzebne są kontrasty wywołujące skrajne emocje. Coś jest gorzkie, a coś słodkie. Coś kwaśne, a coś łagodne i smaczne. Gdy jednym jest wesoło, inni się smucą. Nuda walczy z zaangażowaniem, dobro ze złem, pokusa z niechęcią. Bez „Faktów” w TVN bezsensowne byłoby emitowanie „Wiadomości” w TVP. Zagorzały czytelnik prawicowych gazet bez zająknięcia cytuje fragmenty z prasy liberalnej. Pana Grzegorza przy politycznym istnieniu utrzymuje pan Jarosław, a prezesa Kaczyńskiego - przewodniczący Schetyna. Obaj panowie baczą jednak na to, by nie wyrządzić sobie jakakolwiek krzywda, bowiem w każdej chwili może dojść do sytuacji, w której przyjdzie zamienić się miejscami (czytaj: prawie nic się nie zmieni).

Żyjemy w czasach, w których w trakcie kampanii wyborczych nie prowadzi się żadnych merytorycznych i konstruktywnych dyskusji. Bo i po co? Polityka, szczególnie ta pokazowa, jest matecznikiem kłamstw, z których partie czerpią największe profity. Jest grą, w której liczy się tylko marketing. Ludzie bez problemu kupują wszystko, co przynosi im doraźne korzyści. Nikt przecież dziś nie myśli o kosztach i konsekwencjach, jakie trzeba będzie jednak w przyszłości ponieść. Opłacani przez poszczególne ugrupowania magicy i kuglarze robią wszystko, by zamącić nam w głowach. Póki co, działania takie przynoszą wymierne efekty. Z wieloma ludźmi nie można dziś dyskutować. Nie trafiają do nich żadne argumenty. Bezmyślnie wierzą jedynie w to, co konkretne stacje telewizyjne, strony internetowe czy partyjni przywódcy podają im do wierzenia.

W ostatnich godzinach przed wyborami walka toczy się już tylko o niezdecydowany elektorat, który jest jeszcze gotów połknąć haczyk z przynętą zapewniającą mu chwilowy dobrostan. Tymczasem trzeba pamiętać, że w życiu nie liczy się tylko kasa i konsumpcjonizm. Stawiając znak „X” przy upatrzonym nazwisku, warto choć przez chwilę zastanowić się nad tym, co firmowany przez partię człowiek robił w przeszłości. Możliwe, że dotrzymywał danego słowa, nie siał zamętu i nie grał naszymi emocjami… A może to tylko kolejny hochsztapler, od lat zmieniający polityczne barwy, który, szczerząc do nas zęby z plakatu wyborczego, ma nadzieję na przetrwanie do następnego plebiscytu…

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Mały Książę
8 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie prapremiera „Małego Księcia” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 10 grudnia w Łosickim Domu Kultury. Wstęp wolny!
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Rozwikłać zagadkę
Trzy osobowości, trzej różni wiekiem mężczyźni, trzy różne drogi życiowe, trzej różni ojcowie, a w centrum ich dyskusji: kobieta.
więcej »
w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Odkryj głębię przypowieści z o. Dolindo
Jezus często nauczał w przypowieściach. Używał symboli i obrazów zaczerpniętych z życia codziennego i dzięki temu zrozumiałych dla swoich słuchaczy. Tymczasem dzisiaj często sprawiają nam one problem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR