14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jest jak jest

2 października 2019 r.

Zamęt

Do zakończenia kampanii wyborczej pozostał już przysłowiowy rzut beretem. No, wreszcie!

Przeciętnemu zjadaczowi chleba coraz trudniej jest połapać się, o co tak naprawdę chodzi wbijającym w nas uwodzicielski wzrok paniom czy też nieustępującym im wdziękiem panom, którzy właśnie zawiesili swoje facjaty na płotach, balkonach i słupach ogłoszeniowych. Trwające od kilkunastu tygodni wzajemne oblewanie się sokiem z warzyw, ochlapywanie lekko gazowaną, naturalnie barwioną „Trzaskowianką” z Wisły, oskarżenia o mowę nienawiści czy propagandowe, krasomówcze przemówienia liderów partii - przerywane po każdym przecinku oklaskami przywożonych autokarami lizusów - są już nie do zniesienia. Politycy zamknęli nas w szklanej bańce, do której niemal codziennie dorzucają nowe skandale, afery oraz noszące znamiona sensacji informacje. Dowolna medialna wzmianka niewygodna dla którejś ze stron od razu zostaje okrzyknięta hejtem czy fake newsem.

Prominenci każdego ugrupowania doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w polityce, podobnie jak w życiu, potrzebne są kontrasty wywołujące skrajne emocje. Coś jest gorzkie, a coś słodkie. Coś kwaśne, a coś łagodne i smaczne. Gdy jednym jest wesoło, inni się smucą. Nuda walczy z zaangażowaniem, dobro ze złem, pokusa z niechęcią. Bez „Faktów” w TVN bezsensowne byłoby emitowanie „Wiadomości” w TVP. Zagorzały czytelnik prawicowych gazet bez zająknięcia cytuje fragmenty z prasy liberalnej. Pana Grzegorza przy politycznym istnieniu utrzymuje pan Jarosław, a prezesa Kaczyńskiego - przewodniczący Schetyna. Obaj panowie baczą jednak na to, by nie wyrządzić sobie jakakolwiek krzywda, bowiem w każdej chwili może dojść do sytuacji, w której przyjdzie zamienić się miejscami (czytaj: prawie nic się nie zmieni).

Żyjemy w czasach, w których w trakcie kampanii wyborczych nie prowadzi się żadnych merytorycznych i konstruktywnych dyskusji. Bo i po co? Polityka, szczególnie ta pokazowa, jest matecznikiem kłamstw, z których partie czerpią największe profity. Jest grą, w której liczy się tylko marketing. Ludzie bez problemu kupują wszystko, co przynosi im doraźne korzyści. Nikt przecież dziś nie myśli o kosztach i konsekwencjach, jakie trzeba będzie jednak w przyszłości ponieść. Opłacani przez poszczególne ugrupowania magicy i kuglarze robią wszystko, by zamącić nam w głowach. Póki co, działania takie przynoszą wymierne efekty. Z wieloma ludźmi nie można dziś dyskutować. Nie trafiają do nich żadne argumenty. Bezmyślnie wierzą jedynie w to, co konkretne stacje telewizyjne, strony internetowe czy partyjni przywódcy podają im do wierzenia.

W ostatnich godzinach przed wyborami walka toczy się już tylko o niezdecydowany elektorat, który jest jeszcze gotów połknąć haczyk z przynętą zapewniającą mu chwilowy dobrostan. Tymczasem trzeba pamiętać, że w życiu nie liczy się tylko kasa i konsumpcjonizm. Stawiając znak „X” przy upatrzonym nazwisku, warto choć przez chwilę zastanowić się nad tym, co firmowany przez partię człowiek robił w przeszłości. Możliwe, że dotrzymywał danego słowa, nie siał zamętu i nie grał naszymi emocjami… A może to tylko kolejny hochsztapler, od lat zmieniający polityczne barwy, który, szczerząc do nas zęby z plakatu wyborczego, ma nadzieję na przetrwanie do następnego plebiscytu…

Leszek Sawicki

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR