14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Miesiąc modlitwy różańcowej

2 października 2019 r.

Paszport do nieba


fot. PIXABAY.COM

Przeżywamy październik, miesiąc modlitwy różańcowej. - Odmawiając Różaniec w naszych kościołach, wspólnotach i rodzinach, wzywamy wstawiennictwa Maryi, która jest najlepszą Matką - przypomina Sabina Urbaniak, założycielka stowarzyszenia Sclerosis Multipe (SM).

Na stwardnienie rozsiane S. Urbaniak choruje od 49 lat. Dotknięta jest także chorobą nowotworową. Z wykształcenia i zawodu - lekarz. Jako osoba konsekrowana jest również członkiem Rodziny Matki Bożej Bolesnej - dominikańskiej wspólnoty apostolsko-modlitewnej. I to właśnie apostolskie zacięcie, a przede wszystkim - w co szczerze wierzę! - Boża opatrzność postawiła panią Sabinę na mojej drodze. Każdego dnia otrzymuję od niej drogę mailową komentarze do Ewangelii i - tak cenione przeze mnie oraz wielu moich przyjaciół - rozważania na temat życia wiarą i sakramentami. Z czytelnikami „Echa” - za zgodą autorki - chcę podzielić się jej refleksjami na temat modlitwy różańcowej. Różańca, na który wskazuje jako gwarancję naszego zbawienia oraz „paszport” do nieba.

Modlitwa różańcowa powinna towarzyszyć nam w każdym momencie życia. Do regularnego sięgania po różaniec zachęcał nas także w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” św. Jan Paweł II, określając go mianem „słodkiego łańcucha, który łączy nas z Bogiem”.

S. Urbaniak zauważa jednak, że nie wystarczy samo odmawianie Różańca… Trzeba dodatkowo podjąć rozważanie kolejnych tajemnic, by następnie móc odnieść je do własnego życia i postępowania. - W każdej z tych cząstek zawarto „program” na życie. Źródłem modlitwy różańcowej jest Pismo Święte. Jest ona często łączona z Matką Bożą, ale tak naprawdę to modlitwa skierowana do Jej Syna - zaznacza, przywołując słowa Papieża Polaka: „Odmawiać Różaniec to razem z Maryją kontemplować oblicze Jezusa”. - Matka wskazuje na swojego Syna i dlatego musimy być Mu posłuszni, czyniąc wszystko, cokolwiek nam powie… - przypomina.

Poprzez odmawianie Różańca - modlitwy „przedziwnej w swej prostocie i głębi”, jak mówił św. Jan Paweł II - i konfrontację własnych doświadczeń z życiem Chrystusa, mamy wielką szansę przemiany swojego życia na lepsze, tj. Boże. Pani Sabina podkreśla, iż Maryja w licznych objawieniach wskazuje na Różaniec jako ratunek dla świata. - W jednej z pieśni śpiewamy: „Przychodzisz do nas Maryjo z Twoim fatimskim wezwaniem: «nawróćcie się, pokutujcie i odmawiajcie Różaniec»”. Zawsze z różańcem w rękach prosi swoje dzieci, a więc także nas, o tę modlitwę i nawrócenie. Czy prośba Matki zostanie wysłuchana? Czy jako Orędowniczka w niebie będzie miała czego uczepić się w naszym życiorysie, chcąc przedstawić nas swojemu Synowi?

Różaniec jest modlitwą potrzebną każdemu człowiekowi. Odmawiając go, powierzamy wszystkie swoje sprawy naszej niebieskiej Matce, ufając, że zaniesie je przed tron Jezusa. Wierność modlitwie różańcowej czyni nas szczęśliwymi ludźmi. Warunek to modlić się z głębi serca!

 

Niczym lśniące strzały

Opowiadając o swojej szkole życia pod płaszczem najlepszej Matki, S. Urbaniak przyznaje, iż w przeszłości miewała trudności z odmówieniem jednej części Różańca dziennie. Dziś odmawia wszystkie cztery, co też - jak wyjaśnia - poczytuje sobie za wielką łaskę. - Wiedziałam, ile kosztuje mnie wygospodarowanie godziny na modlitwę słowem Bożym i nie wyobrażałam sobie, aby stać mnie było na kolejne półtorej... Mimo to, czując się zaproszoną do codziennej modlitwy całym Różańcem, postanowiłam podjąć wyzwanie!

Wspomina jeden z wieczorów, kiedy cierpiąca i zmęczona miała do odmówienia cztery części. Myśli uciekały od rozważanych tajemnic do przeżywanych w tym dniu trudnych spraw, a każda „zdrowaśka” wydawała się twarda jak kamień. - Wahałam się, zastanawiając, czy taka „zmęczona” modlitwa ma w ogóle jakąkolwiek wartość. Przeprosiłam Boga za ten ubogi Różaniec i prosiłam Maryję, aby modliła się ze mną - opowiada. - Oczami duszy zobaczyłam wtedy obraz: „zdrowaśki” wylatywały z mojego serca niczym pokrzywione, niekiedy zardzewiałe strzały. O właściwy kierunek ich lotu troszczyła się jednak Maryja! Moje niedoskonałe modlitwy - strzały wpadały w otwarte serce Boga, skąd przemienione - piękne i lśniące jak złoto - kierowały się w stronę serca człowieka, za którego się modliłam. Trafiały w to serce, a wtedy zaczynała się dokonywać jego przemiana… I choć na zewnątrz mogłam nie dostrzegać jej owoców, mam głębokie przekonanie, że żadna z lichych w moim odczuciu „zdrowasiek” nie została zmarnowana. Nie moja to sprawa znać miejsce oraz czas plonu tej modlitwy. Zrozumiałam, że owoce zależą od woli Ojca, ale też od wiary i wolności osoby, za którą się wstawiam… - komentuje pani Sabina.

- Kiedy człowiek sięga po różaniec, dokonuje się przemiana jego serca, postaw i myślenia. Przekładanie paciorków to jak deser na zakończenie uczty, bo z modlitwą jest jak z jedzeniem - porównuje. - Kiedy człowiek jest zapracowany, czasem zapomina, że powinien zjeść, ale w pewnym momencie uświadamia sobie, że czuje głód i musi się posilić.

 

Sposób na życie

Zachętę do odmawiania Różańca w każdej chwili i okoliczności dnia S. Urbaniak kończy wyznaniem, iż jest on dla niej czymś więcej niż modlitwą… - Jest moim sposobem na życie! Kiedy nie wiem, co mam robić, sięgam po różaniec, mając pewność, że rozwiązanie przyjdzie z nieba. Nie zawsze też możemy uklęknąć w ciszy i skupić się tylko na modlitwie, ale piękno Różańca polega właśnie na tym, że możemy odmawiać go wszędzie: w autobusie i szpitalnej poczekalni - podpowiada.

- Różaniec jest lekarstwem dla duszy i „paszportem” do nieba. Tak jak paszport okazuje się koniecznym dokumentem do przekroczenia granic państwowych, tak modlitwa różańcowa jest niezbędna do przekroczenia progów wieczności i wejścia do domu Ojca. A pamiętajmy, że termin ważności tego dokumentu nigdy się nie skończy - na stałe będziemy przebywać w krainie wiecznej miłości i oglądać pełne chwały oblicze Jezusa.


Uchwyćmy dłoń Maryi!

 

Odmawianie tej kontemplacyjnej modlitwy w październiku jest wielką zasługą Leona XIII zwanego „Papieżem Różańca”. - Samo słowo „różaniec” należy kojarzyć z kwiatem róży, który od wieków jest symbolem Najświętszej Maryi Panny. Do niedawna układ 150 „zdrowasiek” odmawianych w trzech częściach nawiązywał do 150 psalmów wielbiących wielkie dzieła Boże. Tak jakby każda „zdrowaśka” była różą składaną u stóp Matki - wyjaśnia Sabina Urbaniak. O wprowadzonej w 2002 r. przez Jana Pawła II dodatkowej części różańcowej: tajemnicach światła mówi jako o duchowym testamencie złożonym przez Ojca Świętego w nasze ręce i serca.

- Różaniec to najbardziej absorbująca forma modlitewna zajmująca człowieka w trzech wymiarach: manualnym, werbalnym i kontemplacyjnym - zauważa. - Wymiar manualny dokonuje się już przez samo trzymanie w rękach różańca i przesuwanie paciorków. W wymiarze werbalnym - wypowiadana po wielokroć modlitwa „Zdrowaś Maryjo” - staje się wyniesieniem naszej ludzkiej natury aż po bramy samego nieba. Usta, które wypowiadają 50 razy Pozdrowienie Anielskie, prowadzą do zanurzenia siebie w miłości Maryi i Jej Syna. I dochodzimy do istoty różańcowego rozmodlenia - kontemplacji, czyli momentu, kiedy pozwalamy Bogu mówić do nas, a zarazem zaczynamy Go słuchać. Kontemplacja różańcowego rozmodlenia to odnalezienie swojej codzienności na drogach życia Maryi prowadzącej zawsze do swojego Syna - uściśla.

Pani Sabina przypomina, że człowiek uczepiony ręki Matki Bożej nie może utonąć… - Maryja nie ma wówczas wyboru i musi wyciągnąć go na powierzchnię życia w łasce Bożej i pojednaniu z bliźnimi. Pytanie, ilu z nas w czeluściach życiowej otchłani zdoła rozpoznać kochającą dłoń Matki i w porę ją uchwycić? - zastanawia się.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR