25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy

2 października 2019 r.

Energetyka filarem polskiej gospodarki


fot. MK

Dziś gospodarcze serce Polski bije w Siedlcach - zwrócił się w liście do uczestników Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Hasło tegorocznej jubileuszowej, piątej edycji brzmiało „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. W odbywającym się przez dwa dni, 26 i 27 września w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym, szczycie udział wzięli czołowi przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu. Podczas dyskusji w trakcie pierwszego dnia OSG podkreślano, że jednym z filarów gospodarki przyszłości będzie energetyka. - Sektor energii staje przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony analizujemy, jak możemy wpisać się w trend niskoemisyjności, a jednocześnie, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa i racjonalność ponoszenia kosztów na zmiany w sektorze - powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Z kolei Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że „jeżeli nie zapewnimy szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji źródeł dostaw, przesyłu energii, produkcji, to bezpieczeństwo będzie zagrożone.

- Musimy działać tak, aby nigdy nie doszło do takiej sytuacji. Odpowiedzialny za to jest minister energii. Możemy mieć unijną politykę energetyczną czy klimatyczną, wspólnie robić pewne rzeczy, ale żadna Komisja Europejska ani Parlament Europejski nie zdejmuje z osób odpowiedzialnych obowiązku zapewnienia dostaw energii w danym kraju. To oznacza, że musimy mieć do tego narzędzia. Ja jestem narzędziem ministra Tchórzewskiego - zaznaczył.

Minister energii odniósł się także do tematu odnawialnych źródeł energii. - Wszystkim, których fascynują OZE, chcę powiedzieć, że idziemy dość szybkim krokiem ku ich rozwojowi. Wszystko wskazuje, że będziemy wypełniali zobowiązania wobec Komisji Europejskiej - stwierdził. K. Tchórzewski powiedział, iż nie ma szans, żeby zrezygnować z węgla do 2030 r. Jego zdaniem tego rodzaju apele to „mrzonki ludzi, którzy nie mają pojęcia o cyklach gospodarczych i inwestycyjnych”. Minister zaznaczył, że inwestycje w energetyce są czasochłonne. - Nawet tak bogate państwa, jak Niemcy, nie są w stanie zrezygnować z węgla do 2030 r. Gdybyśmy w 2040 r. byli zeroemisyjni, ktoś musiałby nas zasilić dodatkowymi pieniędzmi - dodał.

 

Odpowiedzialna polityka surowcowa

Szef resortu energii stwierdził, że polski rząd dąży do sytuacji, w której energetyka mniej emituje, ale jednocześnie rozwija OZE. - Realizacja wymaga jednak czasu. Na razie nie powiedzieliśmy, kiedy rezygnujemy z węgla, ale powiedzieliśmy, że idziemy w kierunku limitów OZE w miksie energetycznym - dodał K. Tchórzewski. W tym kontekście Piotr Dziadzio, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, stwierdził, że kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest odpowiednia polityka surowcowa. - Musimy zabezpieczyć złoża dla obecnych i przyszłych pokoleń. Eksploatacja złóż determinuje rozwój całego kraju. Surowiec, który mamy tutaj i teraz, powinniśmy umieć i chcieć efektywnie wykorzystać. Zbudujmy politykę surowcową w oparciu o własne surowce - stwierdził.

K. Tchórzewski podkreślił, że „polityka energetyczna, jaką wyznacza rząd, prowadzi do ogromnej zmiany. - Zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych, ograniczony zostanie wpływ sektora na środowisko, ale jednocześnie zależy nam na tym, aby ta transformacja energetyczna przeprowadzona została w sposób technicznie bezpieczny i sprawiedliwy, co wymaga też wsparcia finansowego - zaznaczył szef resortu energii.

 

Skorzystać z zielonej energii

Drugi dzień szczytu poświęcony był rozwojowi odnawialnych źródeł energii. - Polacy chcą czystej energii, a taką właśnie jest energia z OZE. Rozwój stał się wymogiem cywilizacyjnym - powiedział minister energii. Przypomniał, że w ostatnich latach OZE rozwijało się tylko w krajach bogatych. - Polska staje się krajem bardziej zamożnym, który stać na rozwój OZE. Musi jednak postępować coraz szybciej, ale należy pamiętać, że nie wszystko od razu. Ponadto u nas ten proces musi być uzupełniany przez energetykę konwencjonalną, gwarantującą stabilne dostawy i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jest w pewnych nożycach, bo z jednej strony społeczeństwo chce OZE i stabilnych jej dostaw, a z drugiej strony mówi: „nie za nasze pieniądze”. W tej sytuacji staje się to problemem państwa. Musimy te dwie kwestie pogodzić - dodał.

K. Tchórzewski wspomniał również o uruchomionym niedawno programie „Mój Prąd”. - W ciągu prawie trzech tygodni obywatele złożyli blisko 900 wniosków na łączną moc 5 MW, a ministerstwo energii zaakceptowało wypłaty na kwotę ponad 4 mln zł. Chcemy, aby każdy, kto chciałby korzystać z zielonej energii, miał taką możliwość - dodał.

Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski zwracał uwagę, że rozwój OZE i energetyki prosumenckiej to także wyzwanie technologiczne, którego efektem jest powstawanie inteligentnych sieci. - Energetyka to obszar, w którym można znaleźć wykorzystanie nowoczesnych technologii, sztuczną inteligencję, internet czy sieci 5G. Energetyka to także wyzwania związane chociażby z cyberbezpieczeństwem - mówił.

 

„Elektryk” z dofinansowaniem

Podczas szczytu nie zabrakło także lokalnych akcentów. PGNiG Termika przekazała 130 tys. zł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. St. Staszica w Siedlcach na doposażenie pracowni dydaktyczno-technicznej w klasie technik - energetyk. Symboliczny czek prezes zarządu spółki Jarosław Głowacki wręczył dyrektorowi Andrzejowi Kopańskiemu. W uroczystości przekazania czeku, która odbyła się przy stanowisku promocyjnym spółki, wzięła udział młodzież klasy technik - energetyk. PGNiG Termika w celu pozyskiwania kadr i ich edukacji prowadzi autorski program edukacyjny „Zagrzewamy do nauki”, polegający na tworzeniu i wspieraniu w działalności klas o profilu technik - energetyk w technicznych, zawodowych szkołach ponadpodstawowych oraz fundowaniu stypendiów dla najlepszych uczniów. Obecnie klasy te prowadzone są w czterech szkołach: dwóch warszawskich, w Radomiu, a od 2018 r. również w Siedlcach. Program obecnie obejmuje patronatem 137 uczniów tych szkół.

Drugiego dnia szczytu ogłoszono podwojenie liczby samochodów elektrycznych, jakie będzie można wynająć w Siedlcach „na minuty”. Pilotażowy program, mający sprawdzić zapotrzebowanie na taką usługę w mieście poniżej 100 tys. mieszkańców, ruszył w marcu. Po pół roku PGE wraz z przejętą niedawno spółką 4mobility postanowiła udostępnić mieszkańcom pięć kolejnych aut. Do używanych dotąd Renaultów Zoe dojdą Nissany Leaf. Ich uruchomienie, używanie i opłacanie będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach, czyli za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy.


Rozdano „Bursztyny Polskiej Gospodarki”

Podczas uroczystej gali w ramach V OSG wręczono statuetki „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2019”. To nagroda przyznawana osobom, instytucjom oraz firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą. Statuetki otrzymali: Marek Zagórski, minister cyfryzacji, za skuteczne i konsekwentne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji usług publicznych, m.in. program Obywatel;

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej (w jego imieniu statuetkę odebrał Paweł Woźny - podsekretarz stanu w MON), za konsekwentne działania służące zwiększaniu bezpieczeństwa Polski i zdolności obronnych Wojska Polskiego poprzez przyjęcie planu modernizacji technicznej do 2026; Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach, za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, za zarządzanie zapewniające stabilność finansową grupy oraz konsekwentne realizowanie strategii spółki wspierającej jej dalszy rozwój; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, za skuteczną koordynację programów rozwojowych zwiększających długoterminowo potencjał inwestycyjny i gospodarczy Polski. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki. 

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR