15 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
10-16 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in.: 500+ dla emerytów i rencistów KRUS! W jaki sposób ubiegać się o świadczenie?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Początek jubileuszu

2 października 2019 r.

Przybliżyć świętego

Spotkania, konkursy, koncerty i pielgrzymka do Rzymu przybliżą postać papieża Polaka. Ryccy parafianie rozpoczęli przygotowania do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

29 września kościół Najświętszego Zbawiciela odwiedził ks. Michał Szwemin, który od 12 lat mieszka w Watykanie. Kapłan ma w swoim dorobku m.in. monografię poświęconą Ojcu Świętemu. - O św. Janie Pawle II trzeba przypominać, bo najmłodsze pokolenie nie pamięta jego pontyfikatu - przekonuje proboszcz parafii w Rykach ks. kan. Stanisław Chodźko.

Goszcząc w ryckiej parafii, ks. Michał głosił homilie i przybliżał sylwetkę świętego. - Chciałbym, abyśmy pochylili się nad tą postacią. On zawsze powtarzał, że jego ojczyzną jest Polska. Ale swym wzrokiem obejmował całą ziemię - podkreśla ks. P. Szwemin. Według przybysza z Watykanu, również dla świata życie i pontyfikat św. Jana Pawła II były wyjątkowe. - Pamiętamy go jako kapłana, biskupa i papieża. A potem ujrzeliśmy go w chwale ołtarzy. Wszystko to działo się na naszych oczach i w naszych czasach - zaznacza ks. Michał.

Ks. P. Szwemin przywiózł napisane przez siebie książki poświęcone Papieżowi Polakowi. Bogato ilustrowany album był do nabycia po każdej Mszy. Kto chciał, mógł skorzystać z okazji i przekazać ks. Michałowi intencję, która zostanie odczytana w Watykanie przy grobie św. Jana Pawła II. Zaś dobrowolną ofiarą można było wesprzeć misje w Tanzanii i na Filipinach. - To najtrudniejsze miejsca do ewangelizacji - zauważa ks. Szwemin.

Zwieńczeniem rozpoczynanego w Rykach jubileuszu urodzin papieża był koncert. Przed ołtarzem głównym zaprezentowali się artyści Zespołu Wokalnego Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej w Lublinie. Chórzyści pod wodzą dyrygenta i kierownika artystycznego Dominika Mielki przypomnieli kilkanaście pieśni patriotycznych i religijnych znanych polskich autorów. Można było usłyszeć śpiewane a capella teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Andrzeja Panufnika, Józefa Szczepańskiego czy trudny utwór „Stabat Mater” napisany przez Romana Padlewskiego. Wspólnym mianownikiem wszystkich wykonań były czasy II wojny światowej. Taki repertuar został dobrany nieprzypadkowo. Muzycy chcieli w ten sposóbem uczcić nie tylko postać papieża, ale także 80. rocznicę wybuchu wojny i 75 rocznicę powstania warszawskiego.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Spotkanie z lokalną historią
16 października w Izbie Pamięci „Orlika” w Rykach odbędzie się wykład z cyklu „Spotkanie z lokalną historią”.
więcej »
A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
W dniach 18-19 października w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
więcej »
Biesiada Podlasko-Mazowiecka
19 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się konkurs kulinarny pn. „Biesiada Podlasko-Mazowiecka”.
więcej »
Mistyczka z ziemi siedleckiej
W sobotę 19 października w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Nowym Opolu odbędzie się sympozjum ph. „Mistyczka z Ziemi Siedleckiej”, poświęcone 80 rocznicy śmierci sługi Bożej s. Hilarii Emilii Główczyńskiej (1887-1939).
więcej »
 

POLECAMY


Prawdziwie wierzą
Losy unitów z Pratulina trafiły na wielki ekran. Premiera filmu „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej”, która miała miejsce 21 września w Białej Podlaskiej to okazja do pokazania historii Męczenników Podlaskich oraz ich potomków całej Polsce, a także światu.
więcej »
Broń nas w walce!
Kim dla nas - współczesnych - jest Michał Archanioł? Czy odczuwamy jego obecność w naszym życiu? Jak obronić się przed osobowym złem? Czy jego misja wciąż trwa?
więcej »
Archaniołowie
Marcello Stanzione, jeden z największych ekspertów w dziedzinie angelologii, autor książki „Archaniołowie”, przedstawia katolickie nauczanie o wodzach zastępów niebieskich.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR