27 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Pogoda: Siedlce

Numer 4
23-29 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Początek jubileuszu

2 października 2019 r.

Przybliżyć świętego

Spotkania, konkursy, koncerty i pielgrzymka do Rzymu przybliżą postać papieża Polaka. Ryccy parafianie rozpoczęli przygotowania do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

29 września kościół Najświętszego Zbawiciela odwiedził ks. Michał Szwemin, który od 12 lat mieszka w Watykanie. Kapłan ma w swoim dorobku m.in. monografię poświęconą Ojcu Świętemu. - O św. Janie Pawle II trzeba przypominać, bo najmłodsze pokolenie nie pamięta jego pontyfikatu - przekonuje proboszcz parafii w Rykach ks. kan. Stanisław Chodźko.

Goszcząc w ryckiej parafii, ks. Michał głosił homilie i przybliżał sylwetkę świętego. - Chciałbym, abyśmy pochylili się nad tą postacią. On zawsze powtarzał, że jego ojczyzną jest Polska. Ale swym wzrokiem obejmował całą ziemię - podkreśla ks. P. Szwemin. Według przybysza z Watykanu, również dla świata życie i pontyfikat św. Jana Pawła II były wyjątkowe. - Pamiętamy go jako kapłana, biskupa i papieża. A potem ujrzeliśmy go w chwale ołtarzy. Wszystko to działo się na naszych oczach i w naszych czasach - zaznacza ks. Michał.

Ks. P. Szwemin przywiózł napisane przez siebie książki poświęcone Papieżowi Polakowi. Bogato ilustrowany album był do nabycia po każdej Mszy. Kto chciał, mógł skorzystać z okazji i przekazać ks. Michałowi intencję, która zostanie odczytana w Watykanie przy grobie św. Jana Pawła II. Zaś dobrowolną ofiarą można było wesprzeć misje w Tanzanii i na Filipinach. - To najtrudniejsze miejsca do ewangelizacji - zauważa ks. Szwemin.

Zwieńczeniem rozpoczynanego w Rykach jubileuszu urodzin papieża był koncert. Przed ołtarzem głównym zaprezentowali się artyści Zespołu Wokalnego Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej w Lublinie. Chórzyści pod wodzą dyrygenta i kierownika artystycznego Dominika Mielki przypomnieli kilkanaście pieśni patriotycznych i religijnych znanych polskich autorów. Można było usłyszeć śpiewane a capella teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Andrzeja Panufnika, Józefa Szczepańskiego czy trudny utwór „Stabat Mater” napisany przez Romana Padlewskiego. Wspólnym mianownikiem wszystkich wykonań były czasy II wojny światowej. Taki repertuar został dobrany nieprzypadkowo. Muzycy chcieli w ten sposóbem uczcić nie tylko postać papieża, ale także 80. rocznicę wybuchu wojny i 75 rocznicę powstania warszawskiego.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Noworoczny koncert charytatywny


18 stycznia w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbyła się noworoczna gala charytatywna New Year’s Party 2020 - „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”, przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Na rzecz dzieci z Amazonii


16 stycznia w parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Jego uczestnikami była młodzież i dzieci, które na co dzień działają w ogniskach misyjnych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
Amazonki u Matki Bożej Kodeńskiej
W niedzielę 9 lutego odbędzie się jubileuszowa, X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
Diabeł się mnie boi
„Kiedy ktoś mu mówił, że jest najbardziej znanym egzorcystą, z pokorą i ironią odpowiadał: «Najsłynniejszym, ale nie najbardziej skutecznym!»” - tak o. Gabriela Amortha wspomina w książce pt. „Diabeł się mnie boi” ks. Antonio Mattatelli.
więcej »
 

SONDA

 

Dzień Życia Konsekrowanego to...

okazja do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za posługę sióstr i braci zakonnych

czas intensywnej modlitwy o nowe powołania do służby Bogu i ludziom

sposobność do refleksji nad sensem życia

refleksja na temat osobistego zaangażowania w realizacji swojego powołania

czas modlitwy za KościółLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR