25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święci, którzy łączą

29 października 2019 r.

Nieście Ewangelię przez świadectwo życia


fot. Janusz Mazurek

Słyszeliśmy o kulcie św. Rity w siedleckim kościele Bożego Ciała, ale to, czego tutaj doświadczyliśmy i co zobaczyliśmy, bardzo nas poruszyło. Wyjedziemy stąd napełnieni waszą wiarą i jej świadectwem - podkreślił podczas październikowego nabożeństwa ku czci św. Rity. abp Renato Boccardo, ordynariusz włoskiej diecezji Spoleto - Nursja, gdzie żyła i zmarła święta od róż.

Abp R. Boccardo przyjechał na zaproszenie proboszcza parafii Bożego Ciała ks. prałata Stanisława Wojteczuka. Towarzyszyli mu rektor Roccaporena ks. Canzio Scarbottini, dziennikarz i dyrektor biura prasowego diecezji Spoleto-Nursja Francesco Carlini, ekonom diecezji Desantis Simone oraz pochodzący z Terespola postulator rzymski ks. dr Krzysztof Białowąs. 22 października goście z Włoch wzięli udział w nabożeństwie ku czci św. Rity. Tego dnia Kościół obchodził także liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka. - Eminencjo ks. abp. R. Boccardo, dziękujemy za dziesięć lat twojej posługi duszpasterskiej jako duchowy syn św. Benedykta z Nursji, św. Rity z Casii i św. Jana Pawła II z Wadowic. Jezus prosił św. Franciszka, aby odbudował duchowo Kościół. I my prosimy, abyś go odbudował po trzęsieniu ziemi w 2016 r. w twojej archidiecezji, jak również o przewodniczenie Mszy św., słowo Boże i twoje błogosławieństwo na każdy dzień naszego pielgrzymowania do niebios bram - zwrócił się do abp. Boccardo proboszcz ks. S. Wojteczuk, jednocześnie witając gości i wszystkich zebranych w świątyni. Następnie głos zabrał włoski arcybiskup.

- Przybyliśmy z ziemi św. Rity, ziemi, która przechowuje historię i tradycję, przynosząc błogosławieństwo na każdy dzień waszego życia. Przybyliśmy również po to, by zobaczyć waszą wiarę, by się nią napełnić, a także byśmy wspólnie mogli dziękować za św. Ritę i św. Jana Pawła II - zaznaczył.

 

Czujni sercem - jak Rita

Abp R. Boccardo przewodniczył Mszy św. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało 11 kapłanów. W homilii arcybiskup nawiązał do Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus wzywał uczniów do czuwania. - Co tak naprawdę znaczy „czuwać”? Kiedy słyszymy to słowo, zwykle przychodzi nam do głowy jego zewnętrzny przejaw, czyli bycie uważnym wobec tego, co dzieje się wokół nas. Ale Pan Jezus, mówiąc o czuwaniu, ma na myśli inny wymiar. On zachęca do czujności serca, które stanowi sanktuarium człowieka. To właśnie w sercu rodzą się nasze myśli, reakcje, zachowania. Czujność serca pozwala nam odczytywać obecność Pana Jezusa w różnych sytuacjach naszego życia - wyjaśnił abp Boccardo. - Oczywiście kiedy jesteśmy rozproszeni, gdy działają na nas zewnętrzne bodźce, trudno nam dostrzec obecność Boga w codzienności. Jednak są w naszym życiu takie sytuacje, osoby i słyszymy takie słowa, przez które Bóg objawia nam się w życiu. Dlatego trzeba, byśmy nastawiali uszy naszego serca, aby zrozumieć, czego Bóg oczekuje od nas przez konkretne sytuacje. I w ten sposób, żyjąc rzeczywistością małych codziennych rzeczy, starajmy się odpowiedzieć na to, czego Pan Bóg od nas oczekuje poprzez nasze powołanie. Czy taka nie jest właśnie historia św. Rity? Jak doskonale wiemy, w poszczególnych stanach swojego życia - będąc małżonką krewkiego męża, matką, która utraciła swoje dzieci, niosąc ciężar krzyża codzienności - potrafiła pozostać wierną i odczytać obecność Bożą, a także odpowiedzieć Bogu na oczekiwania, jakie miał wobec niej - przypomniał.

 

Czego uczą nas święci?

W dalszej części abp Boccardo wyjaśnił, dlaczego św. Rita jest bliska każdemu człowiekowi. - Ponieważ przeżywała podobne sytuacje jak my. To dlatego kobiety i mężczyźni współczesnego świata zwracają się do niej, powierzając jej swoje troski. I choć dzielą nas od św. Rity wieki, to odczytujemy przykład jej życia i ją samą jako jedną z nas - zaznaczył, dodając, iż święta z Cascii uczy nas tego, jak dobrze przeżyć każdy dzień, a także, że na Boże wezwanie powinniśmy odpowiadać codziennym życiem, pozostając wiernymi wierze. - To samo przesłanie kieruje do nas św. Jan Paweł II. Miałem tę łaskę, że przez 16 lat byłem jednym z najbliższych współpracowników Papieża Polaka. Zapamiętałem go przede wszystkim jako człowieka modlitwy, zanurzonego w Bogu, będącego z Nim w osobistym dialogu, z którego czerpał siły do tego, by wypełniać swoją Piotrową misję. To właśnie z relacji z Bogiem zrodziły się słowa, które zabrzmiały na placu św. Piotra pamiętnego 22 października 1978 r. , gdy mówił: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - przypomniał włoski hierarcha, zwracając uwagę, że św. Jan Paweł II uczy nas, byśmy byli mocni w wierze, czerpali siłę z osobistego dialogu z Bogiem i modlitwy. Uczy nas również mądrości, byśmy mogli dobrze przeżywać każdy dzień naszego życia. - I dlatego patrzymy na tych świętych jako towarzyszy naszej pielgrzymki przez życie. Oni natomiast mówią do nas: „Patrzcie na Jezusa Chrystusa, słuchajcie Jego słów, naśladujcie to, czego nas nauczył”. I proszą, abyśmy przesłanie to nieśli do naszych bliskich, a także osób, wśród których przebywamy. Nieście świadectwo Ewangelii nie poprzez wielość słów, ale przez świadectwo swojego życia. Ponieważ chrześcijanin, podobnie jak św. Rita i św. Jan Paweł II, żyje tymi słowami, zachowaniem i przykładem, jaki pozostawił nam Jezus - zaznaczył abp R. Boccardo.

Na koniec Mszy św. włoski arcybiskup poświęcił róże - symbol św. Rity. Następnie przyszedł czas na podziękowania i prezenty.

 

Podziękowania i prezenty

- Dziękuję za tę uroczystość, modlitwę i obecność. To św. Rita i Jan Paweł II sprawili, że mogliśmy się tu dzisiaj spotkać - powiedział ks. prałat S. Wojteczuk, a w dowód wdzięczności wręczył gościom z Włoch kopie słynnego obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka”, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

- Słyszeliśmy o kulcie św. Rity w kościele Bożego Ciała, ale to, czego tutaj doświadczyliśmy i co zobaczyliśmy, bardzo nas poruszyło. Wyjedziemy stąd napełnieni waszą wiarą i jej świadectwem. My również przywieźliśmy prezent z sanktuarium św. Rity. To kielich, w którym odprawialiśmy Mszę św. w Cascii podczas liturgicznego wspomnienia świętej 22 maja - powiedział abp Boccardo, dodając, iż kielich będzie znakiem solidarności i duchowej łączności między Cascią i Siedlcami.

- Dziękujemy za ten wspaniały dar. Nawiązuje on do tytułu naszej parafii. Na podstawie znajduje się bowiem płaskorzeźba ostatniej wieczerzy. Będziemy go używali podczas liturgii we wspomnienie św. Rity - zapewnił proboszcz parafii Bożego Ciała.

Po Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie świętej od róż i Papieża Polaka.

 

Zachwycają, przyciągają i działają

Październikowe nabożeństwo to bez wątpienia dowód na to, że święci nie tylko ciekawią, ale zachwycają i przyciągają, o czym świadczy wypełniony kościół Bożego Ciała. Święci także mocno działają w naszym życiu, bo w to, że to właśnie św. Rita i św. Jan Paweł II, „zorganizowali” polsko-włoską modlitwę Siedlcach, nikt nie powinien wątpić.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR