25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

29 października 2019 r.

Zanim zaśniemy

I znowu w głównej roli rozbłysłe światłem cmentarze. Miejsce tęsknoty i zadumy. Wspomnień i refleksji nad życiem. Próby odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

Żyjemy w czasach odrzucających śmierć. Zostawiamy ją za zamkniętymi drzwiami. Już tylko w niewielu domach ludzie zbierają się na wspólne śpiewanie, na wspólną modlitwę, na dobre wspominanie zmarłego. Odganiamy śmierć jak najdalej od siebie. Nie rozmawiamy o niej z bliskimi, z dziećmi, a potem się dziwimy, że w jej obliczu jesteśmy aż tak zagubieni. Narzekamy, że nie potrafimy umierać, nie potrafimy towarzyszyć odchodzącym z tego świata. Nie potrafimy docenić człowieka za jego życia, a po jego śmierci rozpaczamy, że nie zdążyliśmy mu wielu rzeczy powiedzieć. Dobrych rzeczy, bo te gorzkie zazwyczaj zdążamy. Życie nie prosi nas o zgodę na przemijanie. Po prostu przemija - czy tego chcemy, czy nie. Sami w sobie musimy tę zgodę odnaleźć. Bo to właśnie przemijanie buduje naszą trwałość. Buduje pamięć po nas. „To przemijanie ma sens.”

Znam ludzi, którzy na każdą, najogólniejszą nawet wzmiankę o śmierci reagują alergicznie. Boją się, że samym wspominaniem mogą ją przywołać do siebie. I dają wiarę pokutującemu do dziś przekonaniu, że przypomnienie żałobnej pieśni otwiera śmierci drzwi do ich domu.

Czy da się zaakceptować śmierć? Zaakceptować przemijanie? Podobno potrafią to ludzie spełnieni. I niekoniecznie należą do nich ci, którzy za życia osiągnęli wysoki status majątkowy, dorobili się pięknego domu, dobrego samochodu, wysokiego stanowiska. Wobec śmierci wszyscy stajemy nadzy. Niezależnie od tego, do czego - w sensie majątkowym - doszliśmy. W ostatniej godzinie ważne jest, czy mamy kogoś, kto zechce nam w tym odchodzeniu towarzyszyć, zechce z nami aż do kresu iść. Właściwie całe nasze życie jest drogą ku śmierci, przygotowaniem do niej. Może gdybyśmy każdego dnia mieli tę świadomość, udałoby się nam łatwiej, lepiej żyć? Może bylibyśmy wtedy bardziej otwarci na drugiego człowieka, na to, co przynosi nam kolejny dzień?

Wiem, to wszystko truizmy, powtarzane frazesy. To dlaczego nie potrafimy wcielić tego w życie? Dlaczego tak wiele chwil przecieka nam przez palce? Dlaczego ranimy tych, których podobno kochamy, i dopiero w obliczu nieuniknionego próbujemy nadrobić stracony czas?

- Najlepsze chwile w moim małżeństwie? - zastanowiła się kiedyś nad moim pytaniem pewna starsza pani. - To, paradoksalnie, te, kiedy mąż wiele miesięcy przed śmiercią chorował. Za niczym już wtedy nie goniliśmy, nie śpieszyliśmy się, mogliśmy sobie spokojnie potowarzyszyć, powspominać, powiedzieć to, na co wcześniej nie mieliśmy czasu.

Tak, wtedy udaje się odzyskiwać właściwą hierarchię wartości. Problem w tym, że nie każdy taki czas dostaje. Warto więc w porę się zbudzić - zanim zaśniemy na wieki.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR