12 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

Pogoda: Siedlce

Numer 45
07-13 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. Pierwszy odcinek przybliżający życie i duchowość siedleckich sióstr sakramentek już w bieżącym wydaniu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

29 października 2019 r.

Zanim zaśniemy

I znowu w głównej roli rozbłysłe światłem cmentarze. Miejsce tęsknoty i zadumy. Wspomnień i refleksji nad życiem. Próby odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

Żyjemy w czasach odrzucających śmierć. Zostawiamy ją za zamkniętymi drzwiami. Już tylko w niewielu domach ludzie zbierają się na wspólne śpiewanie, na wspólną modlitwę, na dobre wspominanie zmarłego. Odganiamy śmierć jak najdalej od siebie. Nie rozmawiamy o niej z bliskimi, z dziećmi, a potem się dziwimy, że w jej obliczu jesteśmy aż tak zagubieni. Narzekamy, że nie potrafimy umierać, nie potrafimy towarzyszyć odchodzącym z tego świata. Nie potrafimy docenić człowieka za jego życia, a po jego śmierci rozpaczamy, że nie zdążyliśmy mu wielu rzeczy powiedzieć. Dobrych rzeczy, bo te gorzkie zazwyczaj zdążamy. Życie nie prosi nas o zgodę na przemijanie. Po prostu przemija - czy tego chcemy, czy nie. Sami w sobie musimy tę zgodę odnaleźć. Bo to właśnie przemijanie buduje naszą trwałość. Buduje pamięć po nas. „To przemijanie ma sens.”

Znam ludzi, którzy na każdą, najogólniejszą nawet wzmiankę o śmierci reagują alergicznie. Boją się, że samym wspominaniem mogą ją przywołać do siebie. I dają wiarę pokutującemu do dziś przekonaniu, że przypomnienie żałobnej pieśni otwiera śmierci drzwi do ich domu.

Czy da się zaakceptować śmierć? Zaakceptować przemijanie? Podobno potrafią to ludzie spełnieni. I niekoniecznie należą do nich ci, którzy za życia osiągnęli wysoki status majątkowy, dorobili się pięknego domu, dobrego samochodu, wysokiego stanowiska. Wobec śmierci wszyscy stajemy nadzy. Niezależnie od tego, do czego - w sensie majątkowym - doszliśmy. W ostatniej godzinie ważne jest, czy mamy kogoś, kto zechce nam w tym odchodzeniu towarzyszyć, zechce z nami aż do kresu iść. Właściwie całe nasze życie jest drogą ku śmierci, przygotowaniem do niej. Może gdybyśmy każdego dnia mieli tę świadomość, udałoby się nam łatwiej, lepiej żyć? Może bylibyśmy wtedy bardziej otwarci na drugiego człowieka, na to, co przynosi nam kolejny dzień?

Wiem, to wszystko truizmy, powtarzane frazesy. To dlaczego nie potrafimy wcielić tego w życie? Dlaczego tak wiele chwil przecieka nam przez palce? Dlaczego ranimy tych, których podobno kochamy, i dopiero w obliczu nieuniknionego próbujemy nadrobić stracony czas?

- Najlepsze chwile w moim małżeństwie? - zastanowiła się kiedyś nad moim pytaniem pewna starsza pani. - To, paradoksalnie, te, kiedy mąż wiele miesięcy przed śmiercią chorował. Za niczym już wtedy nie goniliśmy, nie śpieszyliśmy się, mogliśmy sobie spokojnie potowarzyszyć, powspominać, powiedzieć to, na co wcześniej nie mieliśmy czasu.

Tak, wtedy udaje się odzyskiwać właściwą hierarchię wartości. Problem w tym, że nie każdy taki czas dostaje. Warto więc w porę się zbudzić - zanim zaśniemy na wieki.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Czas rozwinąć skrzydła


23 października już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Z roku na rok konkurs wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co spowodowane jest nie tylko atrakcyjnymi nagrodami, ale przede wszystkim profesjonalnym przygotowaniem. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR