25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Głos w dyskusji

29 października 2019 r.

Kościół „nie dość miłowany”


fot. PIXABAY.COM

Nie od dziś wiadomo, że siłą Kościoła zawsze była jedność. Nie byli jej w stanie skruszyć promotorzy trzech zbrodniczych totalitaryzmów: rewolucji francuskiej, komunizmu i nazizmu. Kościół prześladowany wzmacniał się, oczyszczał. Zaczęto zatem myśleć o niszczeniu go od środka. Niestety, proces ów, zapoczątkowany w ubiegłym wieku, trwa w najlepsze.

Doskonale wiedzieli o tym komuniści. Podczas wizyty Bolesława Bieruta w Moskwie 1 sierpnia 1949 r. Stalin tłumaczył, jak sobie z „problemem” poradzić: „Przy klerze nie zrobicie nic, dopóki nie dokonacie rozłamu na dwie odrębne i przeciwstawne sobie grupy - mówił. Propaganda masowa to rzecz konieczna, ale samą propagandą nie zrobi się tego, co potrzeba. Nie, nastawiacie się na rozłam. Bez rozłamu wśród kleru nic nie wyjdzie” (A. Nowak, „Czas walki z Bogiem. Kościół na straży polskiej wolności”). Efektem działań stał się m.in. ruch księży patriotów, podporządkowany władzy i hołubiony przez nią, kierowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Zaczął działać początkowo w ramach utworzonej w 1949 r. Głównej Komisji Księży przy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a następnie w okręgowych komisjach księży we wszystkich województwach.

Szokująco dziś brzmią słowa nawróconej na katolicyzm amerykańskiej komunistki Belli Dodd, która zeznała pod przysięgą: „W latach 30 wprowadziliśmy 1,1 tys. mężczyzn do kapłaństwa, aby zniszczyć Kościół od wewnątrz. Chodziło o to, aby ci ludzie zostali wyświęceni, a następnie wspięli się po drabinie wpływów i władzy jako prałaci i biskupi” - relacjonowała podczas sądowego przesłuchania. Wielu z nich rzeczywiście przyjęło święcenia, wielu było czynnymi homoseksualistami, co w jakiś sposób tłumaczy skandale seksualne, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko) w XX w.

Niestety, proces zapoczątkowany w minionym wieku trwa w najlepsze. Można powiedzieć: mistrzów już nie ma, pozostali uczniowie. Żądni medialnej sławy i miana otwartych, oświeconych katolickich salonowców. Bezkrytyczne włączających się w ideologiczny spór i stających po stronie ukrytych i jawnych wrogów Kościoła. Problem dotyczy całych środowisk, redakcji pism, jak też pojedynczych „harcowników”.

Najpierw o tych pierwszych.

 

Katolicki zaścianek?

Kilka dni temu na stronie internetowej miesięcznika „Więź” został opublikowany list proboszcza parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie ks. Michała Jabłońskiego, jaki tenże wysłał do jednej ze stołecznej szkół w związku z Tęczowym Piątkiem (który głównie dzięki postawie rodziców okazał się wielkim niewypałem). Redakcja pochyla się z zachwytem nad słowami duchownego o „determinacji i zaangażowaniu w sprawy młodzieży LGBTQI” deklarującej swój udział w wydarzeniu. Z żalem (wstydem za polsko-katolicki ciemnogród?) redakcja dodaje, iż „nieprzychylny wobec Tęczowego Piątku jest polski rząd”. Zaś Ministerstwo Edukacji Narodowej - o zgrozo! - planuje na ten sam dzień akcję „Szkoła pamięta” i zachęca, by uczniowie szli uprzątnąć groby. Nie dość tego: „Instytucje Kościoła katolickiego informują rodziców, jak przed Tęczowym Piątkiem «ochronić dziecko»” (www.wiez.com.pl).

Z „Tygodnikiem Powszechnym” dzieje się coś jeszcze bardziej niezrozumiałego. Starsi pamiętają artykuły pocięte przez cenzurę i ambitne pismo, przez wiele lat stanowiące przestrzeń spotkania katolickich intelektualistów. Owszem, różnie bywało w przeszłości - dziś już mało kto pamięta teksty Jerzego Turowicza  z przełomu lat 60 i 70 ubiegłego stulecia, agresywne, oskarżające kard. Stefana Wyszyńskiego o wstecznictwo, blokowanie reform soborowych. Obecnie wiemy, że mądrość Prymasa Tysiąclecia pozwoliła uniknąć wielu błędów. Ale też dyskurs, choć ostry, nie wykraczał jednak poza pewne zdroworozsądkowe granice. Dziś już one nie obowiązują.

 

Kościół „nie dość miłowany”

Mentalny przełom dokonał się na początku lat 90 XX w. W liście, który papież Jan Paweł II (onegdaj również publicysta „TP”) skierował wówczas do redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” z okazji 50-lecia pisma, padły smutne słowa: „Rok 1989 przyniósł w Polsce głębokie zmiany związane z upadkiem systemu komunistycznego. Odzyskanie wolności zbiegło się paradoksalnie ze wzmożonym atakiem sił lewicy laickiej i ugrupowań liberalnych na Kościół, na Episkopat, a także na Papieża […] Chodziło o to, ażeby zatrzeć w pamięci społeczeństwa to, czym Kościół był w życiu Narodu na przestrzeni minionych lat. Mnożyły się oskarżenia czy pomówienia o klerykalizm, o rzekomą chęć rządzenia Polską ze strony Kościoła, czy też o hamowanie emancypacji politycznej polskiego społeczeństwa. Pan daruje, jeżeli powiem, iż oddziaływanie tych wpływów odczuwało się jakoś także w «Tygodniku Powszechnym». W tym trudnym momencie Kościół w «Tygodniku» nie znalazł, niestety, takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd prawo oczekiwać; «nie czuł się dość miłowany» - jak kiedyś powiedziałem. Dzisiaj piszę o tym z bólem, gdyż los «Tygodnika Powszechnego» i jego przyszłość bardzo leżą mi na sercu”.

Później było już tylko gorzej. Trudno wyliczyć teksty wprost uderzające w polski Episkopat, fascynacje dziś już eksksiędzem Charamsą, brak krytycyzmu wobec polityki imigranckiej i lekceważenie głosu biskupów syryjskich, by pomagać potrzebującym na miejscu, peany na cześć tęczowej „inności” czy zapewnienia byłego redaktora „Tygodnika Powszechnego” ks. Adama Bonieckiego, jakim to wspaniałym, kreatywnym młodym człowiekiem jest Nergal. A że Biblię podarł publicznie, regularnie obraża katolików? Oj tam, oj tam…

Całkiem niedawno „Tygodnik Powszechny” zamieścił na swoich łamach wywiad z prymaską Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén, która opowiedziała m.in. o cierpieniach osób homoseksualnych, otwarciu Kościoła na osoby LGBTQI itp. W samej publikacji nie ma nic złego - problem w tym, że jej kontekst ma jasna wskazać czytelnikom, jak bardzo „do tyłu” jest polski Kościół i jak bardzo „katolicy otwarci” muszą się wstydzić narodowo-katolickiego polskiego zaścianka.

 

Harcownicy

Podobnego zdania są inni kościelni „harcownicy” działający indywidualnie, rzecz jasna przy dużym wsparciu lewicowych mediów. Jakby ciszej nieco zrobiło się ostatnio o ks. Lemańskim, choć regularnie bywa na KOD-owskich marszach. U ks. Sowy bez zmian - zajęty biznesem i grzaniem foteli TVN- owskich studiów nie ma nic nowego do powiedzenia. Podobnie jak u eksduchownych: panach Obirku, Bartosiu, Węcławskim. Mniej czynni medialnie ostatnio są dominikanie: ojcowie P. Gużyński (który po desygnowaniu na premiera Mateusza Morawickiego i jego słowach, iż celem Polski jest „rechrystianizacja” Europy, zapałał oburzeniem, że jak to tak! niech politycy siedzą cicho!), M. Zięba, L. Wiśniewski, P. Kozacki. Trauma po wyborach? Być może. Zaległości za to nadrabia niedoszły dominikanin Szymon Hołownia, aktywny zwłaszcza na facebooku, gdzie szczególnie ostro wypowiadał się niedawno na temat abp. Jędraszewskiego, zachęcał, by nie dawać na tacę („strajk konsumencki” - już takie określenie pokazuje, jak pan Hołownia rozumie Kościół) w tych świątyniach, w których ktoś ośmieli się wspomnieć o ideologii LGBT. Chciałby też, by „jak najszybciej opustoszały te kościoły, w których Pan Jezus jest członkiem PiS-u, w których szczuje się heteroseksualistów na gejów”, jednocześnie dziwnie nabierając wody w usta, gdy deptane są świętości Polaków, obrażani są katolicy. Dyskusji nie ma, ponieważ liczne grono „wyznawców” tefauenowskiego katocelebryty zazwyczaj kończy ją tak: „nie dorastasz do pięt Szymonowi, milcz”.

Któryś z teologów niemieckich napisał takie słowa: „Nasz Kościół po soborze stał się tak «otwarty», że nie zostało już w nim prawie nic z ducha Ewangelii. Pozostał tylko człowiek ze swoimi wyobrażeniami Boga”. Miały służyć jako przestroga dla tych, którzy chcieliby pójść tą samą drogą.

Niech to wystarczy za puentę.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR