25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wracają spotkania autorów w Saloniku Literackim MBP

29 października 2019 r.

Pisarze, przybywajcie!


fot. J. KURZAWA

Klub Literacki „Prozak Siedlce” zaprasza na spotkania. Mile widziany jest każdy, komu brakuje teorii, którą może przekuć w umiejętność praktyczną, i kontaktu z innymi, także chcącymi rozwijać warsztat.

Na pomysł stworzenia klubu wpadł przed kilkoma miesiącami dziennikarz Bartosz Szumowski, który pierwsze opowiadania zaczął pisać już jako licealista. - Wtedy też przekonałem się, że przyjemność daje mi nie tylko ich tworzenie, ale też pokazywanie innym, a już najbardziej podoba mi się wymiana doświadczeń z ludźmi, których też kręci pisanie - zdradza. Niestety pasja, jak przyznaje dziennikarz, przygasła, ustępując miejsca pracy zawodowej. - Kilka lat temu wróciłem do pisania prozy, a razem z nią do szukania podobnych do mnie „wariatów”. Zorientowałem się jednak, że choć mamy w Siedlcach kilka grup poetyckich, brakuje takiej dla autorów opowiadań czy powieści. I tak narodziła się idea Klubu Literackiego „Prozak Siedlce” - podkreśla B. Szumowski.

Klub istnieje od marca. Do tej pory w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce ponad dziesięć spotkań. Pojawiło się na nich w sumie kilkadziesiąt osób - wśród nich autorzy prozy z różnym doświadczeniem, o różnych zainteresowaniach literackich czy dorobku. - Nie wszyscy z nich uczestniczą regularnie w każdym ze spotkań, ale jest stała, mniej więcej dziesięcioosobowa grupa - precyzuje B. Szumowski.

Klubowi, jak zaznacza jego pomysłodawca i prowadzący spotkania, przyświecają dwa cele. Pierwszy z nich to poznawanie teorii i jednocześnie rozwijanie warsztatu, czyli umiejętności praktycznych. - Każdy autor, niezależnie od wieku, chce się rozwijać. Na naszych spotkaniach dostaje teorię, czyli to, co podpowiadają fachowcy z zakresu tworzenia prozy. Oprócz tego każdy może swoją wiedzę zaprezentować w praktyce, wykonując zadane „prace domowe”. To bardzo ważne, bo, mimo że nie jest to wiedza tajemna, a na rynku można znaleźć mnóstwo podręczników, to jej przyswajanie pociąga za sobą konieczność regularności. Większość autorów, jeśli nawet sięga po jakąś teorię, to w pewnym momencie staje w miejscu, nie potrafiąc się w pełni rozwijać. Krótko mówiąc, każdy piszący potrzebuje jakiejś motywacji i nasze spotkania spełniają taką funkcję. Poza tym w promieniu kilkuset kilometrów od Siedlec nie ma miejsca, w którym taką teorię można by zdobywać bezpłatnie - zaznacza dziennikarz.

Drugi cel to możliwość kontaktu z ludźmi, którzy podzielają pasję pisarską. - Wielu autorów spotyka się z sympatią ze strony otaczających ich ludzi. Najczęściej są to bliscy znajomi czy rodzina. Bardzo rzadko w tym gronie znajdzie się jednak ktoś, kto spojrzy na twórczość od strony warsztatowej - wyjaśnia B. Szumowski. „Prozak”, jak podkreśla, jest miejscem, w którym można pokazać swoje teksty, a po ich przeczytaniu usłyszeć opinie i uwagi. - Nic nie zastąpi żywego kontaktu z drugim autorem. On nie musi być bardzo doświadczony i utytułowany. Najważniejsze, żeby również pisał z pasji - podkreśla twórca klubu.

 

... ale i wymienić doświadczeniem

„Prozak” otwarty jest dla wszystkich, którzy już piszą prozę i chcą doskonalić swój warsztat, niezależnie od wieku, doświadczenia, zainteresowań literackich czy dorobku. - Wśród nas są osoby, które piszą bardzo krótko, np. od kilku miesięcy, ale też takie jak ja, związany z pisaniem ponad 20 lat. Jesteśmy dowodem na to, że nastolatka i pani po 60 potrafią się dogadać, wymieniać doświadczeniami i spostrzeżeniami - zaznacza B. Szumowski. I wspomina o jednym z uczestników, który wprost przyznał, że choć bardzo interesuje się literaturą i dużo czyta, to nigdy nic nie napisał. - A na spotkania przychodzi, bo jak stwierdził, nas bardzo dobrze się słucha - zdradza z uśmiechem dziennikarz.

W związku z tym, że klub działa pod skrzydłami MBP, B. Szumowski zachęca do udziału w spotkaniach także czytelników. - Być może gdy od zaplecza zobaczą, jak wygląda tworzenie tego, co lubią czytać, sami sięgną po pióro. Mile widziani będą także studenci, którzy już powrócili do zajęć. Nie wymierzamy kar, jeśli ktoś ma mniejszą wiedzę niż inni. Zapraszamy osoby w każdym wieku i na różnym stopniu rozwoju literackiego. Można być wolnym słuchaczem, ale też prezentować swoje zadania domowe i teksty, które się pisze z potrzeby serca - wylicza pomysłodawca klubu. Po czym dodaje: - Mile widziany będzie każdy, komu brakuje dwóch rzeczy: teorii, którą może przekuć w umiejętność praktyczną, i kontaktu z kimś, kto czuje tak samo i też chce się rozwijać.

Swój warsztat stara się doskonalić także B. Szumowski. Udało mu się zakwalifikować - jako jednej z 12 osób w całym kraju - na organizowany w ramach projektu „Miasto Literatury UNESCO” Kurs Pisania Powieści w Krakowie, który potrwa do stycznia przyszłego roku. - Podczas weekendowych spotkań mamy zajęcia z zawodowcami: od psychologa literatury, przez zawodowego redaktora jednego z renomowanych wydawnictw, po twórców, jak Anna Brzezińska, autorka powieści historycznych. Duży nacisk kładziony jest też na kwestie warsztatowe: poznajemy tajniki warsztatu, różne gatunki literackie, dowiadujemy się, jak do tekstu wprowadzać historię, napięcie, grozę czy jak planować intrygę - podkreśla dziennikarz, dodając, że wiedzą, którą zdobywa w Krakowie, dzieli się na spotkaniach „Prozaka”. Najbliższe odbędzie się 9 listopada, o 12.00, w Saloniku Literackim MBP. Zainteresowanych B. Szumowski odsyła także na fanpage klubu na facebooku oraz na grupę facebookową, gdzie uczestnicy spotkań wymieniają się tekstami i komentarzami.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR