25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Polska oczami kobiet

29 października 2019 r.

Matki naszej niepodległości


fot. ARCHIWUM

Od wieków chciały współdecydować o losach ojczyzny. Ich marzenie ziściło się dopiero 100 lat temu. Doniosłą rolę kobiet walczących o swoją godność i suwerenność Polski przypomniało ryckie centrum kultury.

Właśnie taką propozycję dla miłośników historii przyniósł niedzielny wieczór 27 października. Za sprawą przygotowanej na tę okoliczność wystawy mogli poznać życie ośmiu wybitnych Polek przełomu XIX i XX w. Duże zdjęcia i szczegółowe opisy ciekawiły każdego, ale wyobraźnię o wiele bardziej rozpalały panie wcielające się w role bohaterek sprzed lat. To członkinie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” z Warszawy i okolic. Już niedługo będzie je można oglądać w serialu „Ludzie i Bogowie”, a teraz pokazały się mieszkańcom Ryk, ubrane w codzienne stroje sprzed 100 lat. Główną częścią spotkania był wykład o prawach wyborczych kobiet. Wygłosiła go prezes Towarzystwa Przyjaciół Ryk Hanna Witek. Ale zanim doszło do prelekcji, głos zabrały rekonstruktorki. Każda opowiedziała historię życia jednej z bohaterek wystawy.

Zdecydowanie szersze tło dla problematyki ruchu na rzecz walki o prawa kobiet przedstawiła główna prelegentka. Jak zauważyła, sytuacja płci pięknej od zawsze była trudna. - Kobiety były zależne od mężczyzn. Wyjątek stanowiły regentki w roli matek małoletnich władców - mówiła H. Witek. Na krótko wzrost znaczenia kobiet przyniosła rewolucja francuska. A na szerszą skalę ruch feministyczny ożył dopiero po połowie XIX w. Wkrótce nowe myślenie dotarło na teren Polski. Panie upomniały się o swoje prawa w pierwszych dekadach XX w. - Wymuszały równouprawnienie, chcąc pracować na rzecz niepodległości razem kolegami - tłumaczyła prezes TPR. Ich wysiłki zwieńczył dekret marszałka J. Piłsudskiego z 28 listopada 1918 r.

 

Intelektualna i duchowa uczta

Mimo, że wykład dotyczył zagadnień ogólnopolskich i europejskich, prelegentka nie pominęła historii lokalnej. Słuchacze mogli się bowiem dowiedzieć także o wybijającej się ponad przeciętność córce działacza społecznego i właściciela dóbr w Brusowie nieopodal Ryk - Reginie Danysz-Fleszarowej. Jej życie jak na tamte czasy było wyjątkowe. Ukończyła studia w Zurychu, a później jako doktor nauk geologicznych pracowała u znanego geografa E. Romera. Pełniła też funkcję senatora II RP w latach 1935-1938.

Solidna porcja wiedzy zaciekawiła słuchaczy. Ale uczta intelektualna nie zakończyła niedzielnego wieczoru. Elementem wieńczącym spotkanie był koncert kwartetu smyczkowego Diverso String Quartet. Muzycy nie przez przypadek pojawili się przed rycką widownią. Ich występ nawiązywał do tematu wykładu, bo zaprezentowali utwory przełomowe dla kultury światowej. Wśród wykonań można było usłyszeć muzykę takich wirtuozów, jak W.A. Mozart, A. Vivaldi czy A. Piazzolla.

 

Pokazać kobiecą codzienność

Niedzielny wykład i koncert zostały zorganizowane w ramach wieloletniego projektu rządowego „Niepodległa”. W bieżącym roku przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „A gdyby jej nie było...”.

- Tym razem chcieliśmy podejść do tematu nieco inaczej: pokazać czas odzyskiwania niepodległości przez pryzmat spraw społecznych, m.in. kobiet - przyznaje kierownik MGCK w Rykach Donata Jurzysta-Łukasiak. Nieodłączną częścią wieczoru była wystawa. - Przygotowali ją pracownicy centrum kultury we własnym zakresie. Pomocą posłużył nam lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Do ekspozycji opracowaliśmy też broszurkę, którą każdy mógł wziąć ze sobą - dodaje. Ale to jeszcze nie koniec inicjatyw mających na celu pokazać rolę kobiet w XX w. - Będziemy tworzyli bloga. Zamieścimy na nim wywiady z kobietami na temat ich życia w trudnych czasach wojny i po jej zakończeniu. Chodzi o pokazanie codziennej strony życia naszych pań - zdradza D. Jurzysta-Łukasiak.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR