12 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

Pogoda: Siedlce

Numer 45
07-13 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. Pierwszy odcinek przybliżający życie i duchowość siedleckich sióstr sakramentek już w bieżącym wydaniu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Polska oczami kobiet

29 października 2019 r.

Matki naszej niepodległości


fot. ARCHIWUM

Od wieków chciały współdecydować o losach ojczyzny. Ich marzenie ziściło się dopiero 100 lat temu. Doniosłą rolę kobiet walczących o swoją godność i suwerenność Polski przypomniało ryckie centrum kultury.

Właśnie taką propozycję dla miłośników historii przyniósł niedzielny wieczór 27 października. Za sprawą przygotowanej na tę okoliczność wystawy mogli poznać życie ośmiu wybitnych Polek przełomu XIX i XX w. Duże zdjęcia i szczegółowe opisy ciekawiły każdego, ale wyobraźnię o wiele bardziej rozpalały panie wcielające się w role bohaterek sprzed lat. To członkinie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” z Warszawy i okolic. Już niedługo będzie je można oglądać w serialu „Ludzie i Bogowie”, a teraz pokazały się mieszkańcom Ryk, ubrane w codzienne stroje sprzed 100 lat. Główną częścią spotkania był wykład o prawach wyborczych kobiet. Wygłosiła go prezes Towarzystwa Przyjaciół Ryk Hanna Witek. Ale zanim doszło do prelekcji, głos zabrały rekonstruktorki. Każda opowiedziała historię życia jednej z bohaterek wystawy.

Zdecydowanie szersze tło dla problematyki ruchu na rzecz walki o prawa kobiet przedstawiła główna prelegentka. Jak zauważyła, sytuacja płci pięknej od zawsze była trudna. - Kobiety były zależne od mężczyzn. Wyjątek stanowiły regentki w roli matek małoletnich władców - mówiła H. Witek. Na krótko wzrost znaczenia kobiet przyniosła rewolucja francuska. A na szerszą skalę ruch feministyczny ożył dopiero po połowie XIX w. Wkrótce nowe myślenie dotarło na teren Polski. Panie upomniały się o swoje prawa w pierwszych dekadach XX w. - Wymuszały równouprawnienie, chcąc pracować na rzecz niepodległości razem kolegami - tłumaczyła prezes TPR. Ich wysiłki zwieńczył dekret marszałka J. Piłsudskiego z 28 listopada 1918 r.

 

Intelektualna i duchowa uczta

Mimo, że wykład dotyczył zagadnień ogólnopolskich i europejskich, prelegentka nie pominęła historii lokalnej. Słuchacze mogli się bowiem dowiedzieć także o wybijającej się ponad przeciętność córce działacza społecznego i właściciela dóbr w Brusowie nieopodal Ryk - Reginie Danysz-Fleszarowej. Jej życie jak na tamte czasy było wyjątkowe. Ukończyła studia w Zurychu, a później jako doktor nauk geologicznych pracowała u znanego geografa E. Romera. Pełniła też funkcję senatora II RP w latach 1935-1938.

Solidna porcja wiedzy zaciekawiła słuchaczy. Ale uczta intelektualna nie zakończyła niedzielnego wieczoru. Elementem wieńczącym spotkanie był koncert kwartetu smyczkowego Diverso String Quartet. Muzycy nie przez przypadek pojawili się przed rycką widownią. Ich występ nawiązywał do tematu wykładu, bo zaprezentowali utwory przełomowe dla kultury światowej. Wśród wykonań można było usłyszeć muzykę takich wirtuozów, jak W.A. Mozart, A. Vivaldi czy A. Piazzolla.

 

Pokazać kobiecą codzienność

Niedzielny wykład i koncert zostały zorganizowane w ramach wieloletniego projektu rządowego „Niepodległa”. W bieżącym roku przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „A gdyby jej nie było...”.

- Tym razem chcieliśmy podejść do tematu nieco inaczej: pokazać czas odzyskiwania niepodległości przez pryzmat spraw społecznych, m.in. kobiet - przyznaje kierownik MGCK w Rykach Donata Jurzysta-Łukasiak. Nieodłączną częścią wieczoru była wystawa. - Przygotowali ją pracownicy centrum kultury we własnym zakresie. Pomocą posłużył nam lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Do ekspozycji opracowaliśmy też broszurkę, którą każdy mógł wziąć ze sobą - dodaje. Ale to jeszcze nie koniec inicjatyw mających na celu pokazać rolę kobiet w XX w. - Będziemy tworzyli bloga. Zamieścimy na nim wywiady z kobietami na temat ich życia w trudnych czasach wojny i po jej zakończeniu. Chodzi o pokazanie codziennej strony życia naszych pań - zdradza D. Jurzysta-Łukasiak.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Czas rozwinąć skrzydła


23 października już po raz czwarty odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. Z roku na rok konkurs wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co spowodowane jest nie tylko atrakcyjnymi nagrodami, ale przede wszystkim profesjonalnym przygotowaniem. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Randka małżeńska
17 listopada w kościele św. Józefa w Siedlcach odbędzie się spotkanie ph. Randka małżeńska dla młodych małżeństw.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR