25 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

29 października 2019 r.

Zwyczajność, która pociąga


fot. J. MAZUREK

Rozmowa z abp. Renato Boccardo, ordynariuszem włoskiej diecezji Spoleto-Nursja, jednym z bliższych współpracowników Jana Pawła II

Św. Rita stała się świętą na nasze czasy. I choć jest Włoszką, nie ma to znaczenia, ponieważ jest bliska każdemu człowiekowi. Nikt nie rozumie lepiej niż ona codziennych trosk, a także wielkich życiowych tragedii. Zna i rozwiązuje wiele problemów, przez które sama przechodziła w swoim ziemskim życiu. Oczywiście znamy też inne przykłady świętości sióstr zakonnych, np. żyjących za klauzurą czy będących założycielkami zgromadzeń. Jednak św. Ritę odróżnia od nich to, że żyła w rodzinie nie tylko zakonnej, przeżywając rozterki i problemy bliskie każdemu człowiekowi. Ona doskonale rozumie ludzi wszystkich stanów, bo za życia doświadczyła tego wszystkiego, co niesie za sobą codzienność - w jej przypadku naznaczona wielkimi trudnościami i cierpieniem. Poza tym jej kult wpisuje się w tzw. świętość życia codziennego typową dla współczesnej duchowości świeckich. Dlatego również Polacy pokochali św. Ritę. W jej zwyczajności, pochodzeniu z ludu tkwi fenomen kultu.

Jest Ksiądz Arcybiskup ordynariuszem niezwykłego miejsca, które odwiedzają pielgrzymi z całego świata - Cascii, gdzie żyła i została pochowana św. Rita. Jak to jest mieć właściwie u boku jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła?

 

Żyć w Umbrii, w miejscach, gdzie oprócz św. Rity mamy jeszcze innych świętych, m.in. św. Benedykta i św. Franciszka, to przede wszystkim wielki dar od Opatrzności Bożej. Dzięki niemu możemy wręcz dotykać świętości. A przyjaźń ze świętymi, ich wstawiennictwo sprawiają, że otrzymujemy od Boga wiele łask w naszym codziennym życiu. Jednak „obecność” św. Rity, św. Franciszka czy św. Benedykta to dla nas nie tylko dar i zaszczyt, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Ponieważ naszym zadaniem - jako spadkobierców ich dzieła - jest przypominanie światu tych postaw i dróg życiowych, które zaprowadziły ich do nieba. Jednak nie może się to ograniczać do znajomości biogramów. Powinniśmy na co dzień żyć przykładem naszych świętych.

 

Kim jest dla Księdza Arcybiskupa św. Rita?

 

To kobieta z ludu, która doświadczyła w swoim życiu bardzo wielu prób. Była żoną krewkiego męża. Zanim zmieniła go swą miłością, trzeba było kilku lat, wielu modlitw, łez i pokut. Małżonek został zasztyletowany. Wkrótce straciła dwóch synów. Te trudne doświadczenia życiowe mogłyby ją załamać, doprowadzić do utraty wiary. Jednak Rita nie zamykała się w sobie, ale - spoglądając w niebo i wierząc w Bożą Pomoc - pokonywała codzienne problemy. Nigdy nie stała się cierpiętnicą. To, co trudne, wykorzystywała, by efektywnie zrealizować swój życiowy cel: świętość. Św. Rita utwierdza moją wiarę i nadzieję oraz uczy, że wbrew wszystkiemu zawsze i wszędzie powinniśmy ufać Opatrzności Bożej.

 

Cascia to niezwykłe miejsce. Ilu pielgrzymów rocznie odwiedza sanktuarium św. Rity?

 

Setki tysięcy. Przybywają z całego świata, czasami z najodleglejszych jego zakątków. Bardzo wielu pielgrzymów jest z Polski. Św. Rita spotyka się ze wszystkimi, bez względu na język, kulturę, tradycję oraz duchowość. Każdy może odnaleźć się w jakimś epizodzie jej życia, w którym była żoną, matką, wdową, zakonnicą. Św. Rita jest ludzka oraz zwyczajna. I właśnie ta zwyczajność przyciąga.

 

Z jakimi intencjami przyjeżdżają ludzie do Cascii? O co proszą świętą od róż?

 

O przeróżne rzeczy. Róże, które są symbolem św. Rity, przypominają jej życie - piękne i trudne. Pielgrzymi przybywający do Cascii proszą ją o pomoc właśnie w tych - często z ludzkiego punktu widzenia - beznadziejnych sprawach. Zawracają się do św. Rity, by zaopiekowała się ich życiem. Oddają jej swoje serce, powierzają całe rodziny. U św. Rity szukają ratunku chorzy z całego świata, błagając o cud uzdrowienia. Przyjeżdżają też matki i proszą o wsparcie np. w wychowaniu swoich dzieci, błagają o potomstwo, pocieszenie po śmierci najbliższych czy w chwilach prób i cierpień. Zwracają się także do niej o pomoc w znalezieniu pracy. Tak naprawdę lista próśb o pośrednictwo św. Rity jest nieskończona, bo nasza święta „specjalizuje się” w wielu dziedzinach. Ci, którzy modlą się za jej wstawiennictwem, nazywają ją świętą od rzeczy niemożliwych, ufając, że odpowie na ich prośby, przedstawiając je Bogu.

 

I odpowiada? Mówi, się, że św. Rita jest jedną z najskuteczniejszych świętych i nie ma dla niej spraw niemożliwych.

 

Oczywiście, że odpowiada. Gdyby tak nie było, do jej grobu w Cascii nie przybywałoby tak dużo czcicieli z całego świata. Warto też podkreślić, że św. Rita dla wielu jest nie tyle ostatnią deską ratunku, skuteczną orędowniczką u Boga, ile przyjaciółką, doradczynią, towarzyszką życia. Tym, którzy się modlą przez jej wstawiennictwo, nie zawsze chodzi o cuda, jakieś spektakularne działanie na ich korzyść. Czciciele św. Rity wierzą jej, czują jej opiekę, bliskość w codziennych sprawach. Mimo ogromnej liczby cudów, jakie ma na koncie, pozostała bardzo ludzka.

 

Jak Ksiądz Arcybiskup myśli, co św. Rita ma w sobie, że - mimo iż od jej śmierci upłynęły wieki - przyciąga tak wielu ludzi?

 

Jak już wspomniałem, św. Rita, zanim została świętą, była młodą żoną, która musiała poradzić sobie z dość nerwowym mężem, a także matką dwojga trudnych synów. Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Następnie wstąpiła do zakonu. Św. Rita zdumiewa swoim doświadczeniem życiowym. Oto dlaczego dziś o niej pamiętamy. Była prawdziwym człowiekiem. Doświadczała tego samego, co my. Być może więcej od wielu z nas wycierpiała. Znała też smak rozczarowań, odrzucenia, niezrozumienia, samotności wśród najbliższych. Jednym słowem problemy Rity i problemy zwykłego człowieka są takie same. To wspólne doświadczenie uwiarygodnia św. Ritę w naszych oczach i czyni bliską.

 

Św. Rita jest jedną z najbardziej czczonych we Włoszech świętych. W Polsce jej kult nie ma długiej tradycji, ale, zwłaszcza w ciągu ostatnich lat, rozszerza się w błyskawicznym tempie. Coraz więcej parafii chce mieć relikwie świętej u siebie…

 

To kolejny dowód na to, jak bardzo św. Rita stała się świętą na nasze czasy. I choć jest Włoszką, nie ma to znaczenia, ponieważ jest bliska każdemu człowiekowi. Nikt nie rozumie lepiej niż ona codziennych trosk, a także wielkich życiowych tragedii. Zna i rozwiązuje wiele problemów, przez które sama przechodziła w swoim ziemskim życiu. Oczywiście znamy też inne przykłady świętości sióstr zakonnych, np. żyjących za klauzurą czy będących założycielkami zgromadzeń. Jednak św. Ritę odróżnia od nich to, że żyła w rodzinie nie tylko zakonnej, przeżywając rozterki i problemy bliskie każdemu człowiekowi. Ona doskonale rozumie ludzi wszystkich stanów, bo za życia doświadczyła tego wszystkiego, co niesie za sobą codzienność - w jej przypadku naznaczona wielkimi trudnościami i cierpieniem. Poza tym jej kult wpisuje się w tzw. świętość życia codziennego typową dla współczesnej duchowości świeckich. Dlatego również Polacy pokochali św. Ritę. W jej zwyczajności, pochodzeniu z ludu tkwi fenomen kultu.

 

Czy dostrzega Ksiądz Arcybiskup różnice w formach kultu św. Rity we Włoszech i w Polsce?

 

Nie zauważam różnic w kulcie, bo ich po prostu nie ma. Rita jest bardzo popularna we Włoszech, w Polsce, a także wielu innych krajach. Można wręcz powiedzieć, że jest taką międzynarodową świętą. Poza tym przynosi bardzo prostą receptę na życie, aktualną w każdym zakątku świata, w każdej kulturze, tradycji i bez względu na stan posiadania. A mianowicie: warto żyć tak, aby przebaczać, aby być wiernym wartościom rodzinnym i warto kochać. Św. Rita uczy nas jeszcze jednego: że każdy z nas może zostać świętym.

 

Dziękuję za rozmowę.

Jolanta Krasnowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR