20 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Dzień Seniora

3 listopada 2019 r.

Patrzą na świat z optymizmem

Gdy zagra muzyka, bawią się na całego, a jeśli trzeba - mądrością i doświadczeniem służą nawet lokalnym władzom. Osoby w jesieni życia z powiatu ryckiego udowadniają, że wciąż są ważną częścią społeczeństwa.

Z myślą o nich Rejonowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował Dzień Seniora. Uroczystość zainaugurowała Msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po niej uczestnicy przeszli do sali kina „Renesans”, aby wziąć udział w dalszych oficjalnych uroczystościach. Z ust zaproszonych gości padło wiele uprzejmych słów. A najaktywniejsi członkowie związku i jego przyjaciele otrzymali dyplomy i odznaczenia.

Uhonorowanie zasłużonych emerytów i rencistów było w pełni uzasadnione. Wielu z nich zrobiło w ostatnim czasie wiele dla okolicy. Przykładem może być zbiórka pieniędzy na rzecz Szpitala Powiatowego w Rykach. Wolontariusze prowadzili kwesty na terenie całego dekanatu. - Dziękuję wam za to wielkie wsparcie. Nie są ważne zebrane kwoty, ale gest. Te środki na pewno zostaną mądrze wykorzystane - zapewnił Dariusz Szczygielski, starosta rycki.

Przedstawiciele władz docenili też rozległą wiedzę seniorów. - Dzięki waszemu doświadczeniu i wsparciu łatwiej jest nam pracować - zauważył włodarz powiatu. A jego zastępca dostrzegł w osobach 60+ wspaniałe podejście do rozrywki. - Potraficie bawić się na całego i robicie to najpiękniej. Niech młodzi się od was tego uczą - podkreślił Dariusz Cenkiel, wicestarosta.

O tym, że wicestarosta ma rację, świadczyła część artystyczna. W skeczach kabaretowych wystąpiły dwie seniorki: Henryka Pawlak i Bożena Kucharska. Akcent muzyczny zapewnił chór seniora Relaks. Natomiast gościnnie wystąpiły Czerniczanki oraz Zespół Tańca Ludowego „Ryki”.

Popisy estradowe przyjaciół obserwowało dziesiątki widzów. Tak licznemu audytorium podczas Dnia Seniora nie można się dziwić. Rycki związek rencistów i emerytów słynie z długiej tradycji liczącej ponad 40 lat. Obecnie należy do niego 443 członków. - To tutaj dzięki współdziałaniu z władzami miasta i powiatu rozwiązywane są problemy osób starszych, niepełnosprawnych i inwalidów, którzy zasługują na godne życie w społeczeństwie i rodzinie - podkreśla Zofia Flak, przewodnicząca związku.

Aby urozmaicić i uprzyjemnić życie seniorów, organizacja gromadzi uczestników na imprezach okolicznościowych, spotkaniach opłatkowych albo zabiera ich na wycieczki lub turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe. Chęci do działania jest tak wiele, że seniorzy mają zajęte praktycznie wszystkie tygodnie w roku. W poniedziałki są uczestnikami wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaś w czwartki ćwiczą zdolności wokalne na spotkaniach chóru śpiewaczego Relaks.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Widzę i reaguję
Grupa społecznych instruktorów młodzieżowych PCK Włodawa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w spotkaniu edukacyjnym „Widzę, reaguję”. Odbędzie się ono 21 listopada, o 10.30, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie.
więcej »
O historii regionu
29 listopada w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie odbędzie się sesja naukowa pn. Osadnictwo nad górną Toczną we wczesnym i późnym średniowieczu.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
Czytam, bo lubię!
To tytuł powiatowego konkursu teatralnego, którego organizatorem jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach. Jest on częścią zadania „Ku chwale książki”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR