20 listopada 2019 r. Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

Pogoda: Siedlce

Numer 46
14-20 listopada 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy naszych drogich czytelników do śledzenia cyklu artykułów pt. Zza klauzury. W drugim odcinku - o tym, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Większe koszty

7 listopada 2019 r.

Za braki zapłacą mieszkańcy

Od nowego roku bialczan czekają dość wysokie podwyżki. Dotyczą opłat za śmieci, biletów miejskich i podatków od nieruchomości. Taka decyzja zapadła na październikowej sesji rady miasta.

- Stawka za odbiór śmieci nie była zmieniana od 2015 r., choć koszty obsługi systemu rosły. Nie wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje, na 56 tys. bialczan uczyniło to tylko 49 tys. Od 2013 r. miasto dołożyło do systemu zagospodarowania odpadów 10,5 mln zł. Tylko w tym roku było to ponad 3,5 mln zł. Trzeba uszczelnić system, dlatego zaproponowaliśmy, by stawka za odbiór śmieci była naliczania nie od osoby, jak było do tej pory, ale od ilości zużytej wody. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej samorządów - tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk. Obecnie za odbiór odpadów płacono miesięcznie 8 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci i 20 zł w przypadku braku selekcji.

W nowej uchwale zaproponowano stawkę 5,2 zł za każdy zużyty m³ wody (w przypadku segregacji). W przypadku niesegregowania opłata wynosi 20,8 zł. na osobę.

- Taka metoda pozwoli uszczelnić system i upowszechnić opłaty za śmieci. Przecież każdy, kto pobiera wodę, wytwarza też odpady. To będzie najbardziej sprawiedliwe rozłożenie kosztów. Obliczono, że bialczanin średnio zużywa miesięcznie 3 m³ wody. Opłata wyniesie więc niecałe 16 zł od osoby. Miasta podobne do naszego mają dużo większe stawki - podkreśla włodarz. Za uchwałą głosowało 12 radnych, przeciwnych było 11, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Podwyżki czekają także użytkowników komunikacji miejskiej. Radni zadecydowali o podzieleniu miasta i gminy na dwie strefy. Bilet 30-dniowy elektroniczny z 60 zł zdrożeje do 76 zł, (ulgowy z 30 do 38 zł). Cena biletu 90-dniowego wzrośnie ze 120 do 190 zł (ulgowy z 60 do 95 zł). Bilet rodzinny nie będzie już wydawany na rok, lecz na trzy miesiące (za 30 zł). Ku zdumieniu bialczan Miejski Zakład Komunikacji poinformował ostatnio, że w związku z październikową uchwałą rady miasta wszystkie bilety okresowe zakupione do 31 grudnia 2019 r. stracą swoją ważność 31 stycznia 2020 r. Władze miasta zaznaczają, że owe podwyżki wiążą się ze stratami, jakie w poprzednich latach odnotował bialski MZK, oraz ze wzrostem kosztów transportu i utrzymania taboru.

Ostatnia podwyżka dotyczy podatku od nieruchomości. Nowa stawka od budynków mieszkalnych wyniesie 0,65 zł za m² powierzchni użytkowej. Do tej pory wynosiła 0,58 zł. Za grunty, na których prowadzi się działalność gospodarczą, trzeba będzie zapłacić 0,85 zł/m² (do tej pory było 0,75 zł). Podatek za obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za budynki mieszkalne lub ich część zajętą na prowadzenie działalności wyniesie 21,5 zł/m² (do tej pory było 20,28 zł).

W przypadku każdej z trzech uchwał (dotyczącej podwyżek za odbiór śmieci, biletów i podatków) rozkład głosów był taki sam: 12 radnych był „za”, 11 przeciw i nikt nie wstrzymywał się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

III Forum Miłosierdzia


9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się III Forum Miłosierdzia, zorganizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie było formą podziękowania darczyńcom, którzy na co dzień wspierają organizację. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach po raz trzeci odbędzie się Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Duchowy prezent św. Mikołaja
Już po raz trzeci Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej przy parafii św. Mikołaja w Lublinie organizuje akcję „Duchowy prezent św. Mikołaja”.
więcej »
Widzę i reaguję
Grupa społecznych instruktorów młodzieżowych PCK Włodawa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w spotkaniu edukacyjnym „Widzę, reaguję”. Odbędzie się ono 21 listopada, o 10.30, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego we Włodawie.
więcej »
O historii regionu
29 listopada w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie odbędzie się sesja naukowa pn. Osadnictwo nad górną Toczną we wczesnym i późnym średniowieczu.
więcej »
 

POLECAMY


Szlakiem kontrowersji
Jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski SJ, duszpasterz i rekolekcjonista, przez ponad 30 lat był misjonarzem w Syrii i na Bliskim Wschodzie. O objawieniach, jakie miały miejsce we wspólnocie Sióstr Służebnic Eucharystii w japońskim mieście Akita, opowiedział po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do tego egzotycznego kraju.
więcej »
Święte patrzenie
Kontemplacja Chrystusa i świata stworzonego przez Boga ma przemieniającą i uzdrawiającą moc - uświęca nasze patrzenie.
więcej »
Żniwo wielkie
Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.
więcej »
Czytam, bo lubię!
To tytuł powiatowego konkursu teatralnego, którego organizatorem jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach. Jest on częścią zadania „Ku chwale książki”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących;

uświadomienia sobie, że bieda ma różne oblicza;

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem;

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem;

naukę, że czasem mniej znaczy więcej.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR