26 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Większe koszty

7 listopada 2019 r.

Za braki zapłacą mieszkańcy

Od nowego roku bialczan czekają dość wysokie podwyżki. Dotyczą opłat za śmieci, biletów miejskich i podatków od nieruchomości. Taka decyzja zapadła na październikowej sesji rady miasta.

- Stawka za odbiór śmieci nie była zmieniana od 2015 r., choć koszty obsługi systemu rosły. Nie wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje, na 56 tys. bialczan uczyniło to tylko 49 tys. Od 2013 r. miasto dołożyło do systemu zagospodarowania odpadów 10,5 mln zł. Tylko w tym roku było to ponad 3,5 mln zł. Trzeba uszczelnić system, dlatego zaproponowaliśmy, by stawka za odbiór śmieci była naliczania nie od osoby, jak było do tej pory, ale od ilości zużytej wody. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej samorządów - tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk. Obecnie za odbiór odpadów płacono miesięcznie 8 zł od osoby w przypadku segregowania śmieci i 20 zł w przypadku braku selekcji.

W nowej uchwale zaproponowano stawkę 5,2 zł za każdy zużyty m³ wody (w przypadku segregacji). W przypadku niesegregowania opłata wynosi 20,8 zł. na osobę.

- Taka metoda pozwoli uszczelnić system i upowszechnić opłaty za śmieci. Przecież każdy, kto pobiera wodę, wytwarza też odpady. To będzie najbardziej sprawiedliwe rozłożenie kosztów. Obliczono, że bialczanin średnio zużywa miesięcznie 3 m³ wody. Opłata wyniesie więc niecałe 16 zł od osoby. Miasta podobne do naszego mają dużo większe stawki - podkreśla włodarz. Za uchwałą głosowało 12 radnych, przeciwnych było 11, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Podwyżki czekają także użytkowników komunikacji miejskiej. Radni zadecydowali o podzieleniu miasta i gminy na dwie strefy. Bilet 30-dniowy elektroniczny z 60 zł zdrożeje do 76 zł, (ulgowy z 30 do 38 zł). Cena biletu 90-dniowego wzrośnie ze 120 do 190 zł (ulgowy z 60 do 95 zł). Bilet rodzinny nie będzie już wydawany na rok, lecz na trzy miesiące (za 30 zł). Ku zdumieniu bialczan Miejski Zakład Komunikacji poinformował ostatnio, że w związku z październikową uchwałą rady miasta wszystkie bilety okresowe zakupione do 31 grudnia 2019 r. stracą swoją ważność 31 stycznia 2020 r. Władze miasta zaznaczają, że owe podwyżki wiążą się ze stratami, jakie w poprzednich latach odnotował bialski MZK, oraz ze wzrostem kosztów transportu i utrzymania taboru.

Ostatnia podwyżka dotyczy podatku od nieruchomości. Nowa stawka od budynków mieszkalnych wyniesie 0,65 zł za m² powierzchni użytkowej. Do tej pory wynosiła 0,58 zł. Za grunty, na których prowadzi się działalność gospodarczą, trzeba będzie zapłacić 0,85 zł/m² (do tej pory było 0,75 zł). Podatek za obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za budynki mieszkalne lub ich część zajętą na prowadzenie działalności wyniesie 21,5 zł/m² (do tej pory było 20,28 zł).

W przypadku każdej z trzech uchwał (dotyczącej podwyżek za odbiór śmieci, biletów i podatków) rozkład głosów był taki sam: 12 radnych był „za”, 11 przeciw i nikt nie wstrzymywał się od głosu.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR