27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

20 listopada 2019 r.

Mniej znaczy więcej

„Czyli jednym słowem, przywozicie do kraju 4 kilogramy obywatela mniej” - strofował celnik jednego z podróżnych w filmie „Miś”. Wkrótce może być nas mniej nie tylko o kilogramy, ale i o całego obywatela. I to nie jednego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed kryzysem demograficznym w Polsce. Według przewidywań ONZ, liczba ludności w kraju zmniejszy się do zaledwie 24 mln. Punktem krytycznym ma być 2020 rok - z każdym kolejnym mieszkańców naszego kraju może ubywać. Zdaniem specjalistów, trzeba bić na alarm. Czy na pewno? A może mniejsza liczba ludności to wcale nie problem, a klucz do rozwiązania wielu palących kwestii... Im niższa temperatura za oknem, tym częściej słyszymy o smogu. I choć specjaliści od ustalania winnych za zamach na jakość powietrza przechylają szalę to na stronę właścicieli aut, to użytkowników pieców węglowych, jedno jest niezmienne - za emisją zanieczyszczeń stoją obywatele. A więc jeśli ich liczba będzie mniejsza, zmaleje stężenie niebezpiecznych pyłów w atmosferze. Logiczne.

W myśl zasady stosowanej w wielu rodzinach: jedno auto na jednego, za przeproszeniem, członka, rośnie liczba samochodów na drogach. Efekt? Coraz większe korki w miastach, czyli więcej czasu dla kierowców na przypominanie sobie „łaciny”. Do tego odwieczny problem ze znalezieniem miejsca parkingowego - wykorzystywany jest każdy wolny centymetr. Czasami można mieć wrażenie, że kierowca musiał wysiadać przez bagażnik. Zatem mniej posiadaczy aut to mniej korków, stresu, chorób...

A propos zdrowia... Mniejsza liczba chorych to krótsze kolejki do lekarza i mniej dyskusji w poczekalni o tym, kto ma jaką chorobę, że wszyscy kradną, a kiedyś to było lepiej. Do lamusa odejdą rozmowy w przychodni, jakiej ostatnio była świadkiem moja koleżanka. Pani w rejestracji poinformowała pacjenta w wieku emerytalnym, że specjalista, do którego on chce się zapisać, wolny termin będzie miał... w 2021 r. „Ale czy ja dożyję?” - zamyślił się starszy jegomość. I usłyszał: „Proszę pana, tego nikt nie wie. Zapisać czy nie?”.

Tam, gdzie jeszcze wczoraj były tereny zielone, dziś uwijają się deweloperzy. Popyt na mieszkania cały czas rośnie, a wraz z nim ceny, dzieląc Polskę na metropolie i pipidówy. Za cenę dwupokojowego mieszkania w tej drugiej lokalizacji będziemy mogli sobie zafundować co najwyżej garaż w większym mieście. Mniej chętnych na własne „M” obniżyłoby ceny, w efekcie oprócz garażu byłoby nas stać jeszcze na kawałek balkonu.

Kiedy już siedzimy sobie we własnych czterech ścianach, przy okazji produkujemy śmieci. I to z roku na rok coraz więcej. Samorządy tak windują wysokość opłat, że niedługo zacznie się opłacać utworzenie prywatnego punktu przetwarzania odpadów.

Zatem, gdyby nas, obywateli, było mniej...

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR