21 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Pogoda: Siedlce

Numer 3
16-22 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Monitorowanie jakości powietrza

20 listopada 2019 r.

PEC odłącza czujniki smogu


fot. ARCHIWUM

Przedsiębiorstwo Energetyczne zrezygnowało z przekazywania stanu zanieczyszczenia powietrza online przez kilka zamontowanych przez spółkę czujników smogu. - Jakość powietrza w mieście poprawi rozbudowa sieci ciepłowniczej i podłączanie kolejnych budynków, a nie ilość czujników - argumentował Robert Grzywacz, prezes siedleckiego PEC.

W lipcu ubiegłego roku PEC zamontował na publicznych przedszkolach 15 czujników smogu. Oprócz nich funkcjonuje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska oraz jeden czujnik prywatny.​ Ostatnio jednak spółka postanowiła odłączyć transmisję danych do internetu z dziesięciu zamontowanych przez nią urządzeń, pozostawiając w sieci tylko pięć. - Przez rok analizowaliśmy dane ze wszystkich punktów. Uznaliśmy, że tak gęste pokrycie miasta czujnikami nie jest konieczne. Położone blisko siebie urządzenia pokazują niemal identyczne odczyty, nie ma więc potrzeby dublowania wskazań. Dlatego podjąłem decyzję o zaprzestaniu transmisji danych - tłumaczył Robert Grzywacz, prezes PEC, podczas ostatniej sesji rady miasta, dodając, że pozostawione w sieci urządzenia są rozmieszczone w różnych częściach miasta i zapewniają wystarczająco przekrojowe pomiary.

Zwrócił uwagę, że inne miasta podobne do Siedlec albo nawet wielokrotnie większe mają tyle samo albo nawet mniej czujników jakości powietrza, których wskaźniki można odczytywać za pomocą aplikacji. - Biała Podlaska i Zamość mają po dwa urządzenia, Łomża - trzy, Białystok - siedem, Lublin i Rzeszów po cztery - wyliczał prezes spółki. Poinformował, że dzięki wyłączeniu transmisji danych z czujników PEC zaoszczędzi ok. 6-7 tys. zł rocznie.

 

Wszystkie urządzenia działają

Argumenty przedstawione przez prezesa spółki nie przekonały wszystkich radnych. Robert Gryczka dopytywał, co stało się z czujnikami odłączonymi z sieci. - Zaczyna się sezon grzewczy. Warto, by mieszkańcy mieli informację na temat tego, jakim powietrzem oddychają. Kwota 6-7 tys. zł na rok nie jest dużą sumą, a jednak zabezpieczy mieszkańców przed „dziurami” z odczytu. Monitorowanie jakości powietrza daje nam świadomość, a ta świadomość może budzić chęć dalszej poprawy jakości powietrza - mówił radny.

W odpowiedzi prezes PEC zaznaczył, że żadne z urządzeń nie zostało zdemontowane, wszystkie cały czas monitorują powietrze, sygnalizując jego jakość personelowi przedszkoli odpowiednim kolorem. - Odległość między czujnikami w niektórych przypadkach wydawała się zbyt mała, by swoimi odczytami miały się znacząco różnić. Pokrycie miasta, jeśli chodzi o zasięg urządzeń, jest w miarę równomierne. Moim zdaniem pięć czujników, które sponsoruje PEC, plus dwa dodatkowe na miasto wielkości Siedlec jest liczbą wystarczającą. Jeśli chodzi o lokalizację czujników, pozostawiliśmy te umieszczone na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie jest większe zanieczyszczenie niż wewnątrz osiedli budynków wielorodzinnych - tłumaczył R. Grzywacz.

 

Wątpliwa oszczędność

Na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców wskazywał także Maciej Nowak. - Wielu siedlczan korzystało z tej aplikacji. Kiedy widzieli, że na danym osiedlu jest zanieczyszczone powietrze, zamykali okna, włączali filtry lub w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Niektórzy radni chodzili w maseczkach. Nikogo nie interesuje, co dzieje się dwa kilometry dalej od miejsca zamieszkania - podkreślał wiceprzewodniczący rady miasta. Odniósł się także do wysokości kwoty, którą ma zaoszczędzić PEC. - Moim zdaniem to wątpliwa oszczędność. Dziwi mnie i jednocześnie jest mi przykro, że mimo wszystkich oszczędności, jakich miasto musi dokonać, musimy rozmawiać o takiej sumie - dodał M. Nowak. Zwrócił uwagę, że rezygnacja z przedstawiania zanieczyszczenia powietrza online stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze zapewnienia spółki o realizowaniu - poprzez finansowanie projektu monitorowania powietrza na terenie miasta - założeń strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prezes PEC podkreślił, że spółka prowadzi działania w kierunku poprawy powietrza, a sam czujnik nie wpływa na jego stan, a jedynie go monitoruje. - Przede wszystkim rozbudowujemy sieć ciepłowniczą i podłączamy kolejnych odbiorców. Obecnie prowadzimy pracę nad 38 projektami przyłączenia budynków zarówno nowych, jak i wcześniej istniejących. Mamy też program „Czyste powietrze”, który dofinansowuje montaż węzłów ciepłowniczych. To jest moim zdaniem główny kierunek poprawy jakości powietrza, a nie ilość czujników - podsumował R. Grzywacz.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR