21 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Pogoda: Siedlce

Numer 3
16-22 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

BOROWIE

27 listopada 2019 r.

Dzwonnica odrestaurowana

Dobiega końca kolejny etap rewitalizacji obiektów zabytkowego kościoła. Po sześciu miesiącach prac remontowych do użytku oddana zostanie barokowa brama - dzwonnica oraz elementy ruchome byłej świątyni.

Prace rozpoczęły się w maju. - Oprócz dzwonnicy, która została odnowiona i podświetlona, podobnie jak kościół i teren wokół niego, gruntowny remont przeszedł budynek po dawnej kostnicy i ruchome obiekty zabytkowe, jak ambona w kościele, chrzcielnica i 12 zacheuszek (świeczników ściennych) - mówi wójt gminy Wiesław Gąska. Dodaje, że łączna kwota wydatków na to zadanie wyniosła ponad 536 tys. zł; 290 tys. zł pozyskano ze środków unijnych, a pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.

Budynek wybudowanego w 1831 r. kościoła został wcześniej odrestaurowany, podobnie jak ołtarz główny (bez obrazu Trójcy Świętej) i jeden z ołtarzy bocznych. Na renowację czekają organy z 1880 r., malowidła ścienne, a także lewy ołtarz boczny. - Powinny one już być odremontowane, ale z różnych względów nie udało się to do tej pory. W przyszłym roku również będziemy się starać o finanse zewnętrzne, środki od marszałka województwa mazowieckiego oraz mazowieckiego konserwatora zabytków. Jeżeli je otrzymamy, w naszym budżecie znajdziemy fundusze, żeby wspomóc te cenne obiekty - dodaje gospodarz gminy. W planach jest też renowacja zabytkowej organistówki, która znajduje się w sąsiedztwie dzwonnicy. - W ostatnim czasie pracownia konserwatorska przeprowadziła również renowację figury Pana Jezusa usytuowanej na skwerku w centrum Borowia. Figura ta jest wpisana do ewidencji zabytków, a więc podlega pod ochronę konserwatorską - dodaje gospodarz gminy. Odnowiona została też zabytkowa żeliwna figura Matki Bożej z 1870 r., posadowiona w kapliczce w Iwowem.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR