27 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
21-27 maja 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu: siedem konkursów, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

1 grudnia 2019 r.

Bóg jest wierny swoim obietnicom

Bóg daje się poznać w Piśmie Świętym jako Pan obietnicy. Gdy Abraham pierwszy raz doświadczył bliskości i działania Boga, było to właśnie doświadczenie Bożej obietnicy.

„Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej… Uczynię bowiem z ciebie wielki naród” - usłyszał ten, który jest nazywany ojcem wszystkich wierzących. Pan Bóg, ilekroć działał w historii Narodu Wybranego, tylekroć składał swoje obietnice oraz je wypełniał. W dzisiejszej liturgii słowa także słyszymy przepowiadanie proroka Izajasza, który składa obietnicę w imieniu samego Boga. Jest to jednak obietnica wyjątkowa, dotyczy bowiem nie tyle doczesności, ile rzeczy ostatecznych. „Stanie się na końcu czasów…” - słyszymy w pierwszym czytaniu. Prorok zapowiada tymi słowami wyjątkowy dzień, w którym nastąpi powszechne zbawienie. Będzie to dzień pokoju i radości, dzień przepełniony Bożą światłością - dzień, którego nieświadomie oczekuje serce każdego człowieka. Pan Bóg obiecał, że ten dzień nastąpi, choć nie znamy jego „dnia, ani godziny”. Gdy zaś Bóg coś obiecuje, to możemy mieć pewność, że się to wypełni. Pan Bóg jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy adwent – okres liturgiczny przepełniony nadzieją i pełnym napięcia oczekiwaniem. Łacińskie słowo adventus posiada dwojakie znaczenie: pierwszym z nich jest „przyjście”, drugim zaś „przyszłość”. Oczekujemy zatem przyjścia naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Oczekujemy także przyszłości, która przerasta wszelkie nasze doczesne pragnienia i wyobrażenia. Zmartwychwstały i uwielbiony Chrystus powróci - tak samo jak wstąpił do nieba, tak i z niego zstąpi, aby objawiło się Jego ostateczne królowanie. Nie wiemy, kiedy i w jaki sposób się to dokona. Dzisiejsza Ewangelia nawet sugeruje, że nie powinniśmy tych spraw zbytnio dociekać. „W chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” - mówi sam Jezus. Możemy mieć jednak pewność, że nasza nadzieja nie jest płonna, a oczekiwanie nie jest bezcelowe. Pan obiecał, że powróci. Bóg zaś jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Każdy z nas nosi w swoim sercu jakieś oczekiwania. Najczęściej są to nasze doczesne pragnienia i tymczasowe życzenia, które może nawet przedstawiamy Bogu podczas modlitwy. Pan Bóg proponuje nam jednak coś więcej - składa nam obietnicę zbawienia, które przynosi Jego Syn. Zbawienie, które może dać nam Jezus, nieskończenie przerasta wszelkie ludzkie wyobrażenia. Bóg obiecuje nam szczęście niewyobrażalne, którego dotąd „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”. Nosimy jednak w sobie wewnętrzny dramat, który polega na tym, że nie słuchamy Bożych obietnic, a skupiamy się na własnych płytkich życzeniach. Oczekujemy przyszłości, którą sami sobie wymarzyliśmy, a nie żyjemy adwentem - przyszłością, w której przychodzi sam Bóg. Posłuchajmy wołania św. Pawła i spójrzmy dalej, ku przybywającemu Panu. Nadszedł Adwent - uwierzmy więc Bożym obietnicom i zbudźmy się ze snu!

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto w cieniu pandemii


Ze względu na pandemię obchody 229 rocznicy Konstytucji 3 Maja w naszym regionie - podobnie jak w całej Polsce - były skromne.

FOTOGALERIA

Podwójne święto


10 maja w parafii św. Stanisława BM w Rossoszu obchodzono odpust ku czci patrona wspólnoty. Uroczystość była połączona z instalacją jego relikwii. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Przez okno kwarantanny
Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach, siedleckie starostwo oraz Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zapraszają mieszkańców powiatu siedleckiego do udziału w konkursie fotograficznym „Przez okno kwarantanny”.
więcej »
Recytacją po angielsku
Zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat do udziału w II Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego „A Sea of the words” organizowanego przez Szkołę Językową Eurolingua oraz Miejskie Przedszkole nr 15 w Siedlcach.
więcej »
​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
 

POLECAMY


Totus Tuus!
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin to doskonała okazja do refleksji nad dziełem oraz spuścizną naszego wielkiego rodaka.
więcej »
Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy nasze mamy?

za to, że urodziły nas i zawsze są obok

za ich mądrą, pełną poświęcenia miłość

za świadectwo życia w bliskości Boga i przekazywany nam świat wartości

za gotowość do wybaczania i zawsze otwarte serca

za to że są - tak po prostu!LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR