9 grudnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Pogoda: Siedlce

Numer 49
05-11 grudnia 2019r.

menu

NEWS

Adwent z Prymasem Tysiąclecia i Zanim zapłonie adwentowa świeca - to dwa adwentowe cykle ECHA. Polecamy lekturę tekstów!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

1 grudnia 2019 r.

Bóg jest wierny swoim obietnicom

Bóg daje się poznać w Piśmie Świętym jako Pan obietnicy. Gdy Abraham pierwszy raz doświadczył bliskości i działania Boga, było to właśnie doświadczenie Bożej obietnicy.

„Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej… Uczynię bowiem z ciebie wielki naród” - usłyszał ten, który jest nazywany ojcem wszystkich wierzących. Pan Bóg, ilekroć działał w historii Narodu Wybranego, tylekroć składał swoje obietnice oraz je wypełniał. W dzisiejszej liturgii słowa także słyszymy przepowiadanie proroka Izajasza, który składa obietnicę w imieniu samego Boga. Jest to jednak obietnica wyjątkowa, dotyczy bowiem nie tyle doczesności, ile rzeczy ostatecznych. „Stanie się na końcu czasów…” - słyszymy w pierwszym czytaniu. Prorok zapowiada tymi słowami wyjątkowy dzień, w którym nastąpi powszechne zbawienie. Będzie to dzień pokoju i radości, dzień przepełniony Bożą światłością - dzień, którego nieświadomie oczekuje serce każdego człowieka. Pan Bóg obiecał, że ten dzień nastąpi, choć nie znamy jego „dnia, ani godziny”. Gdy zaś Bóg coś obiecuje, to możemy mieć pewność, że się to wypełni. Pan Bóg jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy adwent – okres liturgiczny przepełniony nadzieją i pełnym napięcia oczekiwaniem. Łacińskie słowo adventus posiada dwojakie znaczenie: pierwszym z nich jest „przyjście”, drugim zaś „przyszłość”. Oczekujemy zatem przyjścia naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Oczekujemy także przyszłości, która przerasta wszelkie nasze doczesne pragnienia i wyobrażenia. Zmartwychwstały i uwielbiony Chrystus powróci - tak samo jak wstąpił do nieba, tak i z niego zstąpi, aby objawiło się Jego ostateczne królowanie. Nie wiemy, kiedy i w jaki sposób się to dokona. Dzisiejsza Ewangelia nawet sugeruje, że nie powinniśmy tych spraw zbytnio dociekać. „W chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” - mówi sam Jezus. Możemy mieć jednak pewność, że nasza nadzieja nie jest płonna, a oczekiwanie nie jest bezcelowe. Pan obiecał, że powróci. Bóg zaś jest zawsze wierny swoim obietnicom.

Każdy z nas nosi w swoim sercu jakieś oczekiwania. Najczęściej są to nasze doczesne pragnienia i tymczasowe życzenia, które może nawet przedstawiamy Bogu podczas modlitwy. Pan Bóg proponuje nam jednak coś więcej - składa nam obietnicę zbawienia, które przynosi Jego Syn. Zbawienie, które może dać nam Jezus, nieskończenie przerasta wszelkie ludzkie wyobrażenia. Bóg obiecuje nam szczęście niewyobrażalne, którego dotąd „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”. Nosimy jednak w sobie wewnętrzny dramat, który polega na tym, że nie słuchamy Bożych obietnic, a skupiamy się na własnych płytkich życzeniach. Oczekujemy przyszłości, którą sami sobie wymarzyliśmy, a nie żyjemy adwentem - przyszłością, w której przychodzi sam Bóg. Posłuchajmy wołania św. Pawła i spójrzmy dalej, ku przybywającemu Panu. Nadszedł Adwent - uwierzmy więc Bożym obietnicom i zbudźmy się ze snu!

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz siedleckiej książnicy


Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach - największa i najstarsza biblioteka publiczna w mieście i regionie - obchodzi 100-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z udziałem wielu znamienitych gości: posłów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury, dyrektorów bibliotek i emerytowanych pracowników MBP, sympatyków placówki oraz tych, bez których jej funkcjonowanie nie miałoby sensu - czytelników. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Konkurs Pieśni Patriotycznej


13 listopada odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej „Patriota 2019” zorganizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wystąpiły dzieci i młodzież z terenu diecezji siedleckiej. Koncert był bardzo zróżnicowany, śpiewali soliści, ale nie zabrakło też wieloosobowych chórów i zespołów. Uczestnikom towarzyszyły również instrumenty, była gitara, skrzypce a nawet akordeon. Wszystkich połączył duch patriotyzmu i pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Mały Książę
8 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie prapremiera „Małego Księcia” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 10 grudnia w Łosickim Domu Kultury. Wstęp wolny!
więcej »
Na rzecz hospicjum
15 grudnia w Galerii Siedlce, od 11.00 do 19.00, odbywać się będzie akcja „Pierniczkowe szaleństwo” zorganizowana przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Rozwikłać zagadkę
Trzy osobowości, trzej różni wiekiem mężczyźni, trzy różne drogi życiowe, trzej różni ojcowie, a w centrum ich dyskusji: kobieta.
więcej »
w Oczekiwaniu
Przez tegoroczne rekolekcje adwentowe online poprowadzi nas znany internautom, choćby z takich serii jak „Czarno na białym, rekolekcje o spowiedzi” czy „Kościół jest dobry”, duet o. Michał Legan OSPPE i ks. Michał Olszewski SCJ.
więcej »
Odkryj głębię przypowieści z o. Dolindo
Jezus często nauczał w przypowieściach. Używał symboli i obrazów zaczerpniętych z życia codziennego i dzięki temu zrozumiałych dla swoich słuchaczy. Tymczasem dzisiaj często sprawiają nam one problem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR