12 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Pochówek dzieci nienarodzonych

4 grudnia 2019 r.

Im też należy się pogrzeb


fot. ARCHIWUM

W ciągu roku w szpitalu powiatowym w Garwolinie dochodzi do ponad 100 poronień. W około 20 przypadkach rodzice nie odbierają szczątków dziecka, które nie zdążyło się urodzić. Obowiązek godnego pochówku spoczywa na samorządzie.

Dwa lata temu do władz miasta zgłosili się przedstawiciele działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, wnioskując, by samorząd podjął działania umożliwiające na cmentarzu parafialnym pochówek dzieci utraconych. - Przez ten czas prowadziliśmy rozmowy m.in. z proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego i dyrektorem szpitala. Trochę to trwało, ale jesteśmy na dobrej drodze do zakończenia sprawy. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą sposobu sprawowania pogrzebu przez miasto - informuje Cezary Tudek, sekretarz Garwolina, dodając, iż na razie ustalono ramy prawne uchwały, ale jest też dobra wola Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej co do podpisania stosownego porozumienia. - Mamy informację ze szpitala, że obecnie przechowuje on kilkadziesiąt szczątków dzieci utraconych, które mogłyby być złożone w znajdującym się na cmentarzu parafialnym grobie - podkreśla urzędnik.

- W pierwszej kolejności do pochówku takich zwłok, niezależnie od czasu trwania ciąży, mają rodzice dzieci. I w większości odbierają szczątki. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, wówczas samorząd jako miejsce zgonu martwo urodzonego dziecka powinien dokonać pochówku - wyjaśnia Michał Rękawek, kierownik pionu administracyjno-technicznego SP ZOZ w Garwolinie.

 

Świadomość się zmieniła

Od grudnia dzieci nienarodzone będą miały godny pochówek. - Przez lata uznawano, że okresem granicznym ciąży jest 22 tydzień, kiedy można już w pełni fizycznie ustalić, czy dziecko martwe było dziewczynką czy chłopcem i zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego. Dzięki temu rodzice mogli uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz przysługiwał im urlop macierzyński w zmniejszonym wymiarze - przypomina M. Rękawek. - Natomiast szczątki dzieci urodzonych przed 22 tygodniem, jeśli rodzice nie chcieli ich odebrać, szpitale w większości poddawały utylizacji termicznej razem z odpadami medycznymi pochodzenia ludzkiego, jak np. kończyny, łożyska, pozostałości po operacjach - uzupełnia M. Rękawek, zaznaczając, iż czasy się zmieniły i dzisiaj uważa się, iż wszystkim - bez względu na cza trwania ciąży - należy się godny pochówek.

Rocznie w garwolińskim szpitalu odnotowuje się ok. 200 poronień. W 20 przypadkach rodzice rezygnują z odebrania zwłok. - Zazwyczaj dotyczy to ciąż poniżej 12 tygodnia. Szczątki te obecnie przechowujemy w prosektorium, czekając na podpisanie porozumienia z miastem, by mogły spocząć w przygotowanym na cmentarzu kolumbarium - zaznacza kierownik Rękawek.

 

Proboszcz wyjaśnia

- Rodzice mają prawo opłakać swoje stracone dzieci niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży zdarzyło się poronienie lub utracenie. W takiej sytuacji powinni doświadczyć szczególnego wsparcia ze strony nas, kapłanów - zwraca uwagę ks. Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, informując, iż pochówek indywidualny dziecka nienarodzonego może się odbyć na wniosek rodziny lub osoby, która zobowiązuje się do jego zorganizowania. Nie ma znaczenia czy płeć jest znana, czy też nie. - Na podstawie karty zgonu ciało odbierane jest przez zakład pogrzebowy i przygotowywane do pochówku. Następnie wszelkie szczegóły, czyli data i miejsce, uzgadniane są z administracją cmentarną. Jeśli rodzice życzą sobie, aby pogrzeb miał charakter religijny, zgłaszają to w kancelarii parafialnej. Nie jest istotne czy dziecko było ochrzczone, czy też nie. Prośbę rodziców o pochówek Kościół traktuje jak pragnienie chrztu dla ich dziecka. Msza św. nie jest odprawiana w intencji dziecka, ale jego rodziców - tłumaczy proboszcz. - Natomiast kiedy rodzina nie decyduje się na pochowanie dziecka, organizuje się zbiorowy pogrzeb, najczęściej w socjalnej mogile dedykowanej dzieciom nienarodzonym - uzupełnia ks. Szymuś. Często pochówki takie organizowane są 15 października, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Data jest nieprzypadkowa i oznacza umowny koniec ciąży, która rozpoczęła się ok. 1 stycznia.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR