21 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Pogoda: Siedlce

Numer 3
16-22 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Pochówek dzieci nienarodzonych

4 grudnia 2019 r.

Im też należy się pogrzeb


fot. ARCHIWUM

W ciągu roku w szpitalu powiatowym w Garwolinie dochodzi do ponad 100 poronień. W około 20 przypadkach rodzice nie odbierają szczątków dziecka, które nie zdążyło się urodzić. Obowiązek godnego pochówku spoczywa na samorządzie.

Dwa lata temu do władz miasta zgłosili się przedstawiciele działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, wnioskując, by samorząd podjął działania umożliwiające na cmentarzu parafialnym pochówek dzieci utraconych. - Przez ten czas prowadziliśmy rozmowy m.in. z proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego i dyrektorem szpitala. Trochę to trwało, ale jesteśmy na dobrej drodze do zakończenia sprawy. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą sposobu sprawowania pogrzebu przez miasto - informuje Cezary Tudek, sekretarz Garwolina, dodając, iż na razie ustalono ramy prawne uchwały, ale jest też dobra wola Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej co do podpisania stosownego porozumienia. - Mamy informację ze szpitala, że obecnie przechowuje on kilkadziesiąt szczątków dzieci utraconych, które mogłyby być złożone w znajdującym się na cmentarzu parafialnym grobie - podkreśla urzędnik.

- W pierwszej kolejności do pochówku takich zwłok, niezależnie od czasu trwania ciąży, mają rodzice dzieci. I w większości odbierają szczątki. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, wówczas samorząd jako miejsce zgonu martwo urodzonego dziecka powinien dokonać pochówku - wyjaśnia Michał Rękawek, kierownik pionu administracyjno-technicznego SP ZOZ w Garwolinie.

 

Świadomość się zmieniła

Od grudnia dzieci nienarodzone będą miały godny pochówek. - Przez lata uznawano, że okresem granicznym ciąży jest 22 tydzień, kiedy można już w pełni fizycznie ustalić, czy dziecko martwe było dziewczynką czy chłopcem i zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego. Dzięki temu rodzice mogli uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz przysługiwał im urlop macierzyński w zmniejszonym wymiarze - przypomina M. Rękawek. - Natomiast szczątki dzieci urodzonych przed 22 tygodniem, jeśli rodzice nie chcieli ich odebrać, szpitale w większości poddawały utylizacji termicznej razem z odpadami medycznymi pochodzenia ludzkiego, jak np. kończyny, łożyska, pozostałości po operacjach - uzupełnia M. Rękawek, zaznaczając, iż czasy się zmieniły i dzisiaj uważa się, iż wszystkim - bez względu na cza trwania ciąży - należy się godny pochówek.

Rocznie w garwolińskim szpitalu odnotowuje się ok. 200 poronień. W 20 przypadkach rodzice rezygnują z odebrania zwłok. - Zazwyczaj dotyczy to ciąż poniżej 12 tygodnia. Szczątki te obecnie przechowujemy w prosektorium, czekając na podpisanie porozumienia z miastem, by mogły spocząć w przygotowanym na cmentarzu kolumbarium - zaznacza kierownik Rękawek.

 

Proboszcz wyjaśnia

- Rodzice mają prawo opłakać swoje stracone dzieci niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży zdarzyło się poronienie lub utracenie. W takiej sytuacji powinni doświadczyć szczególnego wsparcia ze strony nas, kapłanów - zwraca uwagę ks. Stanisław Szymuś, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, informując, iż pochówek indywidualny dziecka nienarodzonego może się odbyć na wniosek rodziny lub osoby, która zobowiązuje się do jego zorganizowania. Nie ma znaczenia czy płeć jest znana, czy też nie. - Na podstawie karty zgonu ciało odbierane jest przez zakład pogrzebowy i przygotowywane do pochówku. Następnie wszelkie szczegóły, czyli data i miejsce, uzgadniane są z administracją cmentarną. Jeśli rodzice życzą sobie, aby pogrzeb miał charakter religijny, zgłaszają to w kancelarii parafialnej. Nie jest istotne czy dziecko było ochrzczone, czy też nie. Prośbę rodziców o pochówek Kościół traktuje jak pragnienie chrztu dla ich dziecka. Msza św. nie jest odprawiana w intencji dziecka, ale jego rodziców - tłumaczy proboszcz. - Natomiast kiedy rodzina nie decyduje się na pochowanie dziecka, organizuje się zbiorowy pogrzeb, najczęściej w socjalnej mogile dedykowanej dzieciom nienarodzonym - uzupełnia ks. Szymuś. Często pochówki takie organizowane są 15 października, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Data jest nieprzypadkowa i oznacza umowny koniec ciąży, która rozpoczęła się ok. 1 stycznia.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR