22 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Pogoda: Siedlce

Numer 4
23-29 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Getto - zapomniana karta historii

2 stycznia 2020 r.

Pamięć o dawnych mieszkańcach


fot. ARCHIWUM

10 grudnia w budynkach Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie - w małej i wielkiej synagodze - odbyły się spotkania, których celem było przypomnienie miejsca noszącego ślady masowych zbrodni i represji reżimów totalitarnych.

Międzynarodowa konferencja była efektem wieńczącym projekt „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”, na który włodawscy muzealnicy pozyskali dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat getta poprzez naukowe badania oraz dokumentowanie miejsca pamięci, o czym poinformowała Anita Lewczuk vel Leoniuk - dyrektor muzeum. Konferencja, z udziałem gości z Izraela przypomniała tę zapomnianą kartę historii nadbużańskiego miasteczka. W budynku małej synagogi zgromadzili się historycy, regionaliści, młodzież szkolna, obecny był starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński. Zarys dziejów żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej we Włodawie w latach 1939-1943 przedstawił były pracownik włodawskiego muzeum - dr Krzysztof Skwirowski. Historyk sięgnął do okresu, kiedy zaczęło powstawać zwarte osadnictwo żydowskie w mieście.

- Początki tzw. dzielnicy żydowskiej sięgają 1684 r., kiedy ówczesny właściciel - Rafał Leszczyński - wydał specjalny przywilej na odbudowanie żydowskiej dzielnicy miasta: synagog, szkół i jatek rzeźniczych, czyli miejsc sprzedaży mięsa z uboju. Jak zaznaczył Skwirowski, liczba ludności wyznania mojżeszowego zaczęła się od tego czasu powiększać. W 1939 r. duży obszar miasta zamieszkany był w zdecydowanej większości przez Żydów. Getto, wraz z powołaniem rady żydowskiej, Niemcy utworzyli w styczniu 1940 r. Obejmowało ulice: Solną ( obecnie Polskiego Czerwonego Krzyża), Furmańską, Kotlarską, Okunińską i Rynek. W 1941 r. przebywali tu także Żydzi z Kalisza, Lubartowa, Chełma, Łodzi, Mławy czy Radzynia. W październiku i listopadzie 1942 r. rozpoczęły się deportacje do obozu zagłady w Sobiborze. Na części terenu został utworzony zamknięty obóz pracy, dla pozostałych wydzielono kwartał przy ul. Jatkowej (obecnie ul. Spokojna). W maju 1943 r. odjechał ostatni transport do Sobiboru. Po tzw. akcji likwidacyjnej Włodawa stała się Judenrein, tj. wolna od Żydów.

O eksterminacji Żydów na okupowanych ziemiach polskich mówił dr hab. Dariusz Libionka z działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Natomiast Jakub Chmielewski, pracownik tej samej instytucji, przybliżył temat zagłady Żydów włodawskich w kontekście akcji „Reinhardt” na Lubelszczyźnie, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie oraz grabież jej mienia.

 

Włodawa - mój sztełt

W konferencji udział wzięły także przedstawicielki Moshmout Center, tj. Centrum Pamięci z zaprzyjaźnionego z Włodawą miasta Kiryat Motzkin w Izraelu. Założycielka i dyrektorka Centrum - dr Lea Ganor, która przedstawiła historię swojej rodziny, w wystąpieniu nazwała Włodawę swoim sztełt - małym miasteczkiem. - Jestem drugim pokoleniem tych, którzy ocaleli z Holokaustu - mówiła Ganor. - W Izraelu do ostatniej dekady minionego wieku ludzie nie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z tymi trudnymi wydarzeniami. Od kiedy pamiętam, mój ojciec, który śpiewał we włodawskiej synagodze, opowiadał o Włodawie, ale jego wspomnienia sięgały tylko do okresu II wojny światowej. Jedyną rzeczą, jaką usłyszałam na temat Holokaustu, była historia rabina z Radzymina, który uciekł do Włodawy, gdzie został zamordowany. Dr L. Ganor podreśliła, że Włodawa jest w jej pamięci, mimo tego, że urodziła się po wojnie.

O życiu codziennym w getcie i kobietach z czasów wojny opowiedziały Hana Oren i Inbal Raz. Natomiast po konferencji w budynku wielkiej synagogi otwarta została wystawa „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR