4 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Getto - zapomniana karta historii

2 stycznia 2020 r.

Pamięć o dawnych mieszkańcach


fot. ARCHIWUM

10 grudnia w budynkach Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie - w małej i wielkiej synagodze - odbyły się spotkania, których celem było przypomnienie miejsca noszącego ślady masowych zbrodni i represji reżimów totalitarnych.

Międzynarodowa konferencja była efektem wieńczącym projekt „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”, na który włodawscy muzealnicy pozyskali dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat getta poprzez naukowe badania oraz dokumentowanie miejsca pamięci, o czym poinformowała Anita Lewczuk vel Leoniuk - dyrektor muzeum. Konferencja, z udziałem gości z Izraela przypomniała tę zapomnianą kartę historii nadbużańskiego miasteczka. W budynku małej synagogi zgromadzili się historycy, regionaliści, młodzież szkolna, obecny był starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński. Zarys dziejów żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej we Włodawie w latach 1939-1943 przedstawił były pracownik włodawskiego muzeum - dr Krzysztof Skwirowski. Historyk sięgnął do okresu, kiedy zaczęło powstawać zwarte osadnictwo żydowskie w mieście.

- Początki tzw. dzielnicy żydowskiej sięgają 1684 r., kiedy ówczesny właściciel - Rafał Leszczyński - wydał specjalny przywilej na odbudowanie żydowskiej dzielnicy miasta: synagog, szkół i jatek rzeźniczych, czyli miejsc sprzedaży mięsa z uboju. Jak zaznaczył Skwirowski, liczba ludności wyznania mojżeszowego zaczęła się od tego czasu powiększać. W 1939 r. duży obszar miasta zamieszkany był w zdecydowanej większości przez Żydów. Getto, wraz z powołaniem rady żydowskiej, Niemcy utworzyli w styczniu 1940 r. Obejmowało ulice: Solną ( obecnie Polskiego Czerwonego Krzyża), Furmańską, Kotlarską, Okunińską i Rynek. W 1941 r. przebywali tu także Żydzi z Kalisza, Lubartowa, Chełma, Łodzi, Mławy czy Radzynia. W październiku i listopadzie 1942 r. rozpoczęły się deportacje do obozu zagłady w Sobiborze. Na części terenu został utworzony zamknięty obóz pracy, dla pozostałych wydzielono kwartał przy ul. Jatkowej (obecnie ul. Spokojna). W maju 1943 r. odjechał ostatni transport do Sobiboru. Po tzw. akcji likwidacyjnej Włodawa stała się Judenrein, tj. wolna od Żydów.

O eksterminacji Żydów na okupowanych ziemiach polskich mówił dr hab. Dariusz Libionka z działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Natomiast Jakub Chmielewski, pracownik tej samej instytucji, przybliżył temat zagłady Żydów włodawskich w kontekście akcji „Reinhardt” na Lubelszczyźnie, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie oraz grabież jej mienia.

 

Włodawa - mój sztełt

W konferencji udział wzięły także przedstawicielki Moshmout Center, tj. Centrum Pamięci z zaprzyjaźnionego z Włodawą miasta Kiryat Motzkin w Izraelu. Założycielka i dyrektorka Centrum - dr Lea Ganor, która przedstawiła historię swojej rodziny, w wystąpieniu nazwała Włodawę swoim sztełt - małym miasteczkiem. - Jestem drugim pokoleniem tych, którzy ocaleli z Holokaustu - mówiła Ganor. - W Izraelu do ostatniej dekady minionego wieku ludzie nie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z tymi trudnymi wydarzeniami. Od kiedy pamiętam, mój ojciec, który śpiewał we włodawskiej synagodze, opowiadał o Włodawie, ale jego wspomnienia sięgały tylko do okresu II wojny światowej. Jedyną rzeczą, jaką usłyszałam na temat Holokaustu, była historia rabina z Radzymina, który uciekł do Włodawy, gdzie został zamordowany. Dr L. Ganor podreśliła, że Włodawa jest w jej pamięci, mimo tego, że urodziła się po wojnie.

O życiu codziennym w getcie i kobietach z czasów wojny opowiedziały Hana Oren i Inbal Raz. Natomiast po konferencji w budynku wielkiej synagogi otwarta została wystawa „Getto we Włodawie - zapomniana karta historii”.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR