4 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 stycznia 2020 r.

Nieuleczalny

„Gdyby następnego dnia rano ktoś powiedział tak: „Stiopa! Jeżeli natychmiast nie wstaniesz, zostaniesz rozstrzelany!” - Stiopa odpowiedziałby słabym, ledwie dosłyszalnym głosem: „Rozstrzeliwujcie mnie, róbcie ze mną, co chcecie, za nic nie wstanę”.

Cóż tu mówić o wstawaniu - Stiopie wydawało się, że nawet oczu nie zdoła otworzyć, a jeżeli tylko spróbuje zrobić coś podobnego, potworna błyskawica rozwali mu głowę na kawałki. W głowie tej kołysał się olbrzymi dzwon, pod powiekami przepływały brązowe plamy z ognistozieloną obwódką. Na domiar wszystkiego Stiopę mdliło, przy czym wydawało mu się, że mdłości te wiążą się w jakiś sposób z natrętnymi dźwiękami patefonu.” Korzystając z życiowego doświadczenia, ośmielę się wyrazić graniczące z pewnością przypuszczenie, że opisany powyżej „stan pourazowy” literackiego bohatera Stiopy Lichodiejewa (Michaił Bułhakow: „Mistrz i Małgorzata”, tłum. Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski) znany jest całkiem sporemu gronu naszych obywateli. Nazywany też „syndromem dnia poprzedniego” zwykle stanowi konsekwencję nie do końca kontrolowanej zabawy albo zgubnej pewności, że „mnie to nie dotyczy”.

I tu gotowa jestem iść o zakład, że w dopiero co minionych dniach dotyczył niejednego z rodaków. Zarówno bowiem święta, jak i pożegnanie starego/powitanie nowego roku to sposobności nader przyjazne do osiągnięcia stanu, po którym statystyczny obywatel może do obywatela wspomnianego na początku tekstu z całym przekonaniem powiedzieć: „Stiopa, znam to uczucie. Łączę się z tobą w cierpieniu”.

Jak już się zapewne Drodzy Czytelnicy zdążyli zorientować, idzie o nic innego, jak tylko doświadczany dosyć powszechnie przypadek tzw. kaca.

Ileż to sposobów na pozbycie się go wymyślono! Ile rzekomo cudownych środków. I wszystko na nic. Psińco. Kaca - chciał nie chciał - musowo odkupić, odcierpieć, przetrzymać, Ci, którzy doświadczyli, znają tę cenę „dobrej” zabawy. Co wcale nie oznacza, że się jej potem, jak zarazy strzegą.

No i do nich właśnie jest adresowana ta dobra wiadomość: zupełnie niedawno niemiecki sąd orzekł, że kac jest chorobą.

A to z tego powodu, że - jak stwierdził - chorobą są nawet drobne zaburzenia organizmu. A przy kacu całkiem ich sporo. Na dodatek nie występują one w wyniku naturalnych działań tegoż organizmu, a w konsekwencji spożywania szkodliwej substancji. Co gorsza, stwierdzono, że kaca nie da się wyleczyć. Co najwyżej można nieco złagodzić jego objawy. Ale i tak swoje trzeba wytrzymać.

Nie wiadomo jeszcze, czy na skutek tego będą bez problemu wydawane lekarskie zwolnienia albo i okolicznościowe urlopy celem poratowania zdrowia, ale coś się zaczyna w tej materii dziać. A że Polak-Niemiec dwa sąsiady, to i naszych miłośników kaca może ta regulacja prawna wkrótce objąć.

Tymczasem - jak mówią wtajemniczeni - na kaca dobra jest praca. A najlepsze - umiarkowanie w piciu. Ot, i cała prawda.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR