14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Budżet uchwalony

2 stycznia 2020 r.

Trudny, ale się dopiął


fot. JS

Radni miejscy uchwalili budżet na 2020 r., który - zdaniem większości - jest optymalny, racjonalny i uczciwy.

Ostatnia w 2019 r. sesja należała do tych z kategorii najważniejszych, ponieważ głównym punktem było uchwalenie budżetu na przyszły rok. Wcześniej radni debatowali nad nim w komisjach i konsultowali swoje opinie z kierownikami jednostek samorządowych. - Meritum jest budżet - takim stwierdzeniem rozpoczęła obrady Joanna Szczepańska, przewodnicząca rady miasta. Zgodnie z porządkiem sesji przedstawiony został projekt uchwały, który określa dochody w wysokości 62,4 mln zł, w tym dochody bieżące - 57,7 mln zł i majątkowe - 4,7 mln zł. Wydatki mają być utrzymane w granicach 66,2 mln zł. Kwota planowanego deficytu wynosi 3,5 mln zł i jest wynikiem - jak wyjaśniła skarbnik Elżbieta Torbicz - zaplanowanych wydatków majątkowych na poziomie wyższym niż dochody bieżące. - Źródłem pokrycia deficytu są wolne środki znajdujące się na rachunku budżetu oraz sprzedaż papierów wartościowych w wysokości 2,9 mln zł. Z ich emisji na ten cel przeznaczonych zostanie 748 tys. zł, a pozostała kwota na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów w wysokości 2,1 mln zł - wyjaśniła skarbnik, dodając, iż miasto kolejny rok będzie korzystało z emisji obligacji skarbowych, co jest korzystniejszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytów bankowych.

Z przedstawionego projektu uchwały budżetowej wynika, że najwięcej środków miasto przeznaczy na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami, tj. 47,1%. - Najwięcej w działach dotyczących oświaty - wyliczyła Torbicz, zauważając, że subwencja oświatowa pokryje 44% wydatków bieżących.

 

Nie ma porażek

Dyskusję nad projektem uchwały budżetowej poprzedziło przedstawienie stanowiska burmistrza. Wiesław Muszyński ocenił, że był to „najtrudniejszy do ułożenia budżet”. - Musieliśmy znaleźć 23 mln zł na oświatę - 23 mln zł oraz 15,5 mln zł na pomoc społeczną - podkreślił, wyliczając jednocześnie zaplanowane do realizacji inwestycje: rewitalizacja rynku, budowa promenady nadbużańskiej, przebudowa ul. Suchawskiej i Długiej, termomodernizacja budynków socjalnych, przebudowa i budowa nowego oświetlenia. Burmistrz wyjaśnił, iż najwięcej zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb dotyczy inwestycji drogowych i te, zdaniem włodarza, będą realizowane. Zadeklarował także wsparcie organizacji pozarządowych.

Radny Krzysztof Flis pytał burmistrza o wskazanie tego, co w minionym roku nie wyszło, sugerując przyznanie się do porażek. - Nie ma ich. To, co zaplanowaliśmy, realizujemy - odpowiedział W. Muszyński. - Jedynie odwleka się rewitalizacja miasta - dodał, zaznaczając jednak, że prace rozpoczną się wiosną 2020 r., a wcześniej ruszy przebudowa parku przy cerkwi.

 

Rekordowe wydatki

Jerzy Łagodziński zauważył, że tegoroczny budżet, choć „trudny, to jednak się dopiął”. - Jest on rekordowy w kwestii wydatków - podkreślił radny. A radna Łucja Pamulska dodała, iż tegoroczny plan finansowy jest największy w historii miasta. Zauważyła też, że maleją wpływy z podatków i zaapelowała do mieszkańców, by rozliczali się na terenie miasta. Wspomniała również o kosztach przygotowania dokumentacji technicznej na te drogi, które są „w opłakanym stanie” i wystosowała kolejny apel. - W ciągu dwóch lat tablice w parku miejskim zostały zdewastowane, a ich remont to kwota ok. 8 tys. zł plus dokumentacja techniczna, czyli ok. 10 tys. zł. Szanujmy mienie, które mamy - poprosiła Pamulska.

Głos w sprawie uchwalanego projektu zabrała także Renata Kapelko. - Powinniśmy się cieszyć tym budżetem, który jest skomponowany bardzo racjonalnie i uczciwie wobec wszystkich - stwierdziła.

Z kolei swoje niezadowolenie wyraził Mariusz Czuj. - Nie ma w wydatkach na zadania inwestycyjne tych ulic, o które wnioskowałem, czyli ul. Wiejskiej i Wspólnej - zaznaczył radny. - Chciałbym zapytać pana burmistrza o kryteria wyboru ulic do remontu - dodał.

W. Muszyński wyjaśnił, że mieszkańcy z różnych części miasta na bieżąco kontaktują się z urzędnikami i wnioskują o naprawę poszczególnych ulic. - Realizujemy wiele inwestycji ze środków unijnych - mówił burmistrz. - Do przebudowy dróg kierujemy pieniądze, na które także uzyskaliśmy dofinansowanie z zewnątrz. Nie wszystkie spełniają wymagane kryteria. Inaczej jest w przypadku ulic Suchawskiej i Długiej, które zostaną przebudowane w 2020 r. Będziemy starali się wykonać dokumentację techniczną kolejnych ulic w ciągu roku, aby móc je przebudować w następnych latach - zapewnił.

M. Czuj poruszył również kwestię dotyczącą zakupu nowego samochodu na potrzeby urzędu miasta. Stwierdził, że pod uwagę brana jest zbyt duża kwota jest. Burmistrz orzekł, że zaplanowany na ten cel wydatek to 120 tys. zł. - Trudno jednak powiedzieć, ile ostatecznie wydamy na auto - dodał. Muszyński.

W głosowaniu uchwały budżetowej udział wzięło 14 radnych. Budżet na 2020 r. został przyjęty.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR