14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Międzynarodowe śpiewanie

10 stycznia 2020 r.

Na wschodnią nutę

25 i 26 stycznia w hali sportowej przy ul. Sienkiewicza w Terespolu odbędzie się 25 Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich - jedno z największych wydarzeń kulturalno-religijnych w tej części Europy.

Terespolskie kolędowanie ma swój początek w 1996 r. Początkowo była to impreza jednodniowa, na której występowało niewielu wykonawców z regionu. Jednak nowatorska wówczas inicjatywa szybko spotkała się z uznaniem i zyskała rozgłos. Obecnie przesłuchania festiwalowe trwają dwa dni. W imprezie biorą udział zespoły z Polski, Białorusi, Ukrainy, a w tym roku - także z Rosji.

Celem festiwalu jest kultywowanie i pielęgnowanie zwyczajów bożonarodzeniowych oraz prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego południowego Podlasia. Spotkanie ma zasięg międzynarodowy i służy wzajemnemu poznaniu dorobku kulturowego, wymianie doświadczeń i integracji środowisk wielokulturowych.

- Jako organizatorzy staramy się, by co roku pojawiały się nowe chóry i zespoły, których publiczność jeszcze nie widziała. I wydaje mi się, że widzowie odwdzięczają nam się tym, iż tak licznie uczestniczą w każdej edycji imprezy. A przyjeżdżają do nas nawet z najdalszych zakątków Polski. Dla nas, organizatorów, to ogromna nagroda i satysfakcja. Cieszymy się, gdyż gościmy na festiwalu blisko 700 osób każdego dnia. Na pewno jest to związane z faktem, iż nasz festiwal jest ciekawy - podkreśla Anna Pietrusik, dyrektor festiwalu.

Podczas dwóch dni przesłuchań wystąpią chóry i zespoły z Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Rosji.

- Festiwal rozpoczęty w 1996 r. jako przegląd chórów kolędniczych, później zmieniający nazwy, formułę, charakteryzujący się różnorodnością wykonawców. Nie zmieniło się jedno: jego serce. To wydarzenie ciągle świadczy o wschodnich tradycjach Bożego Narodzenia - zaznacza Andrzej Boublej, dyrektor artystyczny festiwalu.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu, urząd miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR