25 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Pogoda: Siedlce

Numer 4
23-29 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Początek roku z problemami

11 stycznia 2020 r.

Ptasia grypa się rozprzestrzenia

Na Lubelszczyźnie stwierdzono już osiem ognisk występowania wirusa. Choć na razie nie zagraża on ludzkiemu życiu, jego pojawienie się to szereg strat dla hodowców.

Jednak najgorszą wiadomością jest fakt, że wykrycie choć jednego chorego ptaka w gospodarstwie skutkuje wybiciem całego stada. Potwierdzenie, że za chorobą stoi wirus ptasiej grypy, blokuje polskim producentom możliwości eksportu drobiu i jaj na rynki trzecie. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja, że w związku z wystąpieniem wirusa grypy ptaków władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych, w tym jaj, z powiatu lubartowskiego w wojewodztwie lubelskim. Podobne działania zapowiedziała Białoruś. „Zgodnie z zapisami świadectw zdrowia eksport mięsa drobiowego i jaj z Polski nie może być prowadzony do Azerbejdżanu, Chin, Japonii, Singapuru, Tajwanu, Wietnamu oraz RPA” - poinformował główny lekarz weterynarii w piśmie rozesłanym do powiatowych lekarzy weterynarii.

 

Nowy rok, nowe problemy

O pierwszym ognisku ptasiej grypy powiadomiono pod koniec 2019 r. W fermie w Starym Uścimowie, gdzie padły indyki, początkowo podejrzewano, że przyczyną takiej sytuacji była nowa pasza. Jednak badania wykazały obecność wirusa ptasiej grypy. Pierwsze dni stycznia przyniosły informację o kolejnych gospodarstwach, gdzie również potwierdzono jego występowanie. Ponieważ obszar ten to drobiarskie zagłębie, zaś fermy drobiu są zlokalizowane w niewielkich odległościach od siebie, nie można było spodziewać się innego rozwoju sytuacji. Do 7 stycznia potwierdzono osiem ognisk: pięć w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim, w Drozdówce w powiecie lubartowskim, w Wólce Orłowskiej w powiecie krasnostawskim, w Olchowcu Kolonii w powiecie krasnostawskim.

 

Szybkie działania

Władze dość szybko podjęły działania, by w możliwie najskuteczniejszy sposób zapobiec roznoszeniu wirusa, a także ograniczyć straty. Wojewoda lubelski do akcji zaangażował służby oraz żołnierzy. Pomagają oni w usuwaniu padłych zwierząt, ściółki, a także wszystkiego, co mogło mieć kontakt z wirusem, czyli sprzętu i paszy. Te rzeczy zostaną poddane neutralizacji. Następnym etapem będą dezynfekcje gospodarstw w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Jak zaznaczał 2 stycznia wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski, jeżeli nie będzie kolejnych ognisk w ciągu 40 dni ten teren będzie można „uwolnić”. Wiadomo, że tak łatwo nie będzie, bo po tej wypowiedzi pojawiły się kolejne przypadki.

 

Ograniczenia i straty

4 stycznia wojewoda lubelski ogłosił obszary zapowietrzone i zagrożone, a także wynikające z tego restrykcje. Na obszarach tych obowiązują pewne ograniczenia, m.in.: trzymanie drobiu w odosobnieniu, stosowanie środków bezpieczeństwa, czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu, prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki czy nawozów naturalnych bez zgody lekarza weterynarii, a także organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie edziennik.lublin.uw.gov.pl.


Objawy ptasiej grypy:

Nisko zjadliwa grypa ptaków (LPAI) - niezauważalne do umiarkowanych lub ciężkich objawów oddechowych, śmiertelność waha się od 3% do 15%, produkcja nieśna może spaść o 45%.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) - depresja, silne łzawienie, kichanie, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęk głowy, nastroszenie piór, biegunka, objawy nerwowe, gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj, skorupy miękkie, ostatnie jaja zwykle bez skorup. W nadostrych i ostrych przypadkach padnięcia są nagłe, bez widocznych objawów lub w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Noworoczny koncert charytatywny


18 stycznia w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbyła się noworoczna gala charytatywna New Year’s Party 2020 - „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”, przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Na rzecz dzieci z Amazonii


16 stycznia w parafii św. Józefa w Siedlcach odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Jego uczestnikami była młodzież i dzieci, które na co dzień działają w ogniskach misyjnych Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
Amazonki u Matki Bożej Kodeńskiej
W niedzielę 9 lutego odbędzie się jubileuszowa, X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.
więcej »
Łosickie kolędowanie
W niedzielę 26 stycznia, o 15.00, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury rozpocznie się koncert z cyklu „Łosickie kolędowanie”.
więcej »
 

POLECAMY


Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
Diabeł się mnie boi
„Kiedy ktoś mu mówił, że jest najbardziej znanym egzorcystą, z pokorą i ironią odpowiadał: «Najsłynniejszym, ale nie najbardziej skutecznym!»” - tak o. Gabriela Amortha wspomina w książce pt. „Diabeł się mnie boi” ks. Antonio Mattatelli.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR