14 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 33
13-19 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze: cykl artykułów poświęconych 100 rocznicy cudu nad Wisłą. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Początek roku z problemami

11 stycznia 2020 r.

Ptasia grypa się rozprzestrzenia

Na Lubelszczyźnie stwierdzono już osiem ognisk występowania wirusa. Choć na razie nie zagraża on ludzkiemu życiu, jego pojawienie się to szereg strat dla hodowców.

Jednak najgorszą wiadomością jest fakt, że wykrycie choć jednego chorego ptaka w gospodarstwie skutkuje wybiciem całego stada. Potwierdzenie, że za chorobą stoi wirus ptasiej grypy, blokuje polskim producentom możliwości eksportu drobiu i jaj na rynki trzecie. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja, że w związku z wystąpieniem wirusa grypy ptaków władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych, w tym jaj, z powiatu lubartowskiego w wojewodztwie lubelskim. Podobne działania zapowiedziała Białoruś. „Zgodnie z zapisami świadectw zdrowia eksport mięsa drobiowego i jaj z Polski nie może być prowadzony do Azerbejdżanu, Chin, Japonii, Singapuru, Tajwanu, Wietnamu oraz RPA” - poinformował główny lekarz weterynarii w piśmie rozesłanym do powiatowych lekarzy weterynarii.

 

Nowy rok, nowe problemy

O pierwszym ognisku ptasiej grypy powiadomiono pod koniec 2019 r. W fermie w Starym Uścimowie, gdzie padły indyki, początkowo podejrzewano, że przyczyną takiej sytuacji była nowa pasza. Jednak badania wykazały obecność wirusa ptasiej grypy. Pierwsze dni stycznia przyniosły informację o kolejnych gospodarstwach, gdzie również potwierdzono jego występowanie. Ponieważ obszar ten to drobiarskie zagłębie, zaś fermy drobiu są zlokalizowane w niewielkich odległościach od siebie, nie można było spodziewać się innego rozwoju sytuacji. Do 7 stycznia potwierdzono osiem ognisk: pięć w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim, w Drozdówce w powiecie lubartowskim, w Wólce Orłowskiej w powiecie krasnostawskim, w Olchowcu Kolonii w powiecie krasnostawskim.

 

Szybkie działania

Władze dość szybko podjęły działania, by w możliwie najskuteczniejszy sposób zapobiec roznoszeniu wirusa, a także ograniczyć straty. Wojewoda lubelski do akcji zaangażował służby oraz żołnierzy. Pomagają oni w usuwaniu padłych zwierząt, ściółki, a także wszystkiego, co mogło mieć kontakt z wirusem, czyli sprzętu i paszy. Te rzeczy zostaną poddane neutralizacji. Następnym etapem będą dezynfekcje gospodarstw w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Jak zaznaczał 2 stycznia wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski, jeżeli nie będzie kolejnych ognisk w ciągu 40 dni ten teren będzie można „uwolnić”. Wiadomo, że tak łatwo nie będzie, bo po tej wypowiedzi pojawiły się kolejne przypadki.

 

Ograniczenia i straty

4 stycznia wojewoda lubelski ogłosił obszary zapowietrzone i zagrożone, a także wynikające z tego restrykcje. Na obszarach tych obowiązują pewne ograniczenia, m.in.: trzymanie drobiu w odosobnieniu, stosowanie środków bezpieczeństwa, czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu, prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki czy nawozów naturalnych bez zgody lekarza weterynarii, a także organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie edziennik.lublin.uw.gov.pl.


Objawy ptasiej grypy:

Nisko zjadliwa grypa ptaków (LPAI) - niezauważalne do umiarkowanych lub ciężkich objawów oddechowych, śmiertelność waha się od 3% do 15%, produkcja nieśna może spaść o 45%.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) - depresja, silne łzawienie, kichanie, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęk głowy, nastroszenie piór, biegunka, objawy nerwowe, gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj, skorupy miękkie, ostatnie jaja zwykle bez skorup. W nadostrych i ostrych przypadkach padnięcia są nagłe, bez widocznych objawów lub w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod Siedlcami w Wiśniewie


Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych na dobre wpisał się w krajobraz gminy Wiśniew. Dopisała pogoda i nie zawiodła publiczność. W biesiadzie ludowej, której w tym roku przewodziła kapela podwórkowa Z kopyta, i wspaniałej zabawie nie przeszkodziła nawet pandemia koronawirusa. [fot. J. Mazurek]

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Rodzinna niedziela
16 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędzie się „Rodzinna niedziela”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy pragną czegoś więcej w małżeństwie.
więcej »
Dożynki w Rykach
W niedzielę 23 sierpnia w Rykach odbędą się dożynki gminne. Wzorem lat ubiegłych mają one bardzo ciekawy program. Rozpoczną się Mszą św. dziękczynną o 12.00.
więcej »
Oranżeria 2020
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na 25 Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2020”. Impreza, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia, ma być m.in. transmitowana na żywo w Telewizji Radzyń.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Miriam z Nazaretu
Maryja z wiarą przyjęła Boże orędzie, które zmieniło całkowicie nie tylko jej życie, ale także bieg historii świata.
więcej »
 

SONDA

 

Polski sierpień

to miesiąc rocznic patriotycznych;

w tym roku świętujemy szczególną rocznicę - 100-lecie cudu nad Wisłą;

wspominamy powstanie warszawskie i wszystkich poległych w walce o wolną ojczyznę;

to czas pieszych pielgrzymek do sanktuariów maryjnych;

miesiąc jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR