28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wystawa

5 lutego 2020 r.

Mądrości i gadki z kuchennej makatki


fot. MD

Wyszywane, dziergane czy malowane - kiedyś były ozdobą ścian domów. Teraz makatki można zobaczyć w siedleckim Muzeum Regionalnym, gdzie prezentowany jest zbiór Elżbiety i Piotra Branekovych.

Kicz czy sztuka? Ciśnie się pytanie i… nie ma wątpliwości, że to warta obejrzenia sztuka codzienna, którą coraz trudniej odgrzebać nam w pamięci, a która w życiu naszych mam, babć i prababek zajmowała poczesne miejsce i to nie tylko na kuchennych ścianach. Wystawę „Makatka europejska - vademecum zasad moralnych” można oglądać w siedleckim MR do 13 kwietnia.

Ocalić od zapomnienia

- Ta ekspozycja jest wyjątkowa, ponieważ takiej tematyki jeszcze nie prezentowaliśmy. Przypomina nam, że wiele zjawisk kulturowych zanika na naszych oczach. Podobnie jest z makatkami - podkreślił p.o. dyrektor Muzeum Regionalnego Sławomir Kordaczuk, witając gości na wernisażu, który odbył się 31 stycznia. - Wystawa przypomina, że warto zachowywać wszelkie ślady kulturowe i z takim apelem się zwracam: jeśli takie makatki znajdziecie w swoich czy sąsiadów domach, bardzo proszę je uratować dla przyszłych pokoleń. Jeżeli stwierdzicie państwo, że nie macie możliwości, by je przechować, my je przyjmiemy i potem będziemy organizować wystawy - dodał.

Następnie o wystawie opowiedziała jej właścicielka E. Branekova. - Nie jestem makatkologiem z zawodu, ale etnografem. Specjalizują się w strojach ludowych i kulturze bałkańskiej. Makatki to w moim życiu… przypadek. Kiedy ktoś pyta mnie, skąd je mam, a posiadam ich ok. 500, odpowiadam, że nie wiem. Nigdy ich nie zbierałam. Uczciwie mówiąc, odkryłam, że w moim domu jest ich tak wiele, gdy zmieniałam mieszkanie. Po prostu powyjmowałam je z różnych zakamarków. Stwierdziłam wówczas, że może warto pokazać moje zbiory. Potem jeszcze znajomi zaczęli mi oddawać różne makatki, przywożąc je z wyjazdów - przyznała.

Z Niemiec i Holandii

Makatki zawieszano najczęściej w pomieszczeniach kuchennych, zwykle w ich centralnych miejscach, by były dobrze widoczne po wejściu do pomieszczenia. Najczęściej lokowano je nad stołem, obok kuchni, przy szafkach lub półkach na naczynia. - Przywędrowały do wielu państw europejskich z Niemiec i Holandii, gdzie używano ich już w XIX w. Na przełomie XIX i XX stulecia zadomowiły się i w innych państwach Europy, takich jak Anglia, Austria, zachodnia Białoruś, Bułgaria, Czechy, Estonia, Francja - w tym kraju jedynie w Alzacji i Lotaryngii, Litwa, Łotwa, Macedonia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry. Pojawiły się najpierw w domach mieszczańskich, potem robotniczych, a na koniec także i w wiejskich - przybliżyła historię makatek E. Branekova, dodając, iż największy rozkwit tej mody przypadł na okres od lat 20 XX do 50 tego stulecia. Na ogromną popularność makatek wpływ miały dwa czynniki: nie były zbyt kosztowne, za to stosunkowo łatwe w wykonaniu. - Początkowo haftowane były niebieską nitką. Potem przyszła moda na haft wielokolorowy. Następnie kobiety ułatwiły sobie życie, kupując makatki drukowane - dodała.

Vademecum dobrych rad

Wizerunek zamieszczany na makatkach to tematyczny motyw składający się ze schematycznego i syntetycznego obrazka, często, ale nie zawsze, uzupełnionego korespondującym z nim napisem. - Początkowo makatki miały być tylko ozdobą. Dopiero w późniejszych czasach zaczęły również pełnić funkcję użytkową. Najczęściej przedstawiały sceny z życia codziennego. Natomiast sentencje były materialnym odzwierciedleniem powszechnie znanej i popularnej nie tylko w Niemczech dewizy tzw. trzech „K”: Kinder, Küche, Kirche, czyli: dzieci, kuchnia, kościół. Credo to określało tradycyjną rolę kobiety w XIX w. społeczeństwie i rodzinie - wyjaśniła właścicielka kolekcji, dodając, iż makatki stanowiły vademecum dobrych rad i zasad. Pełniły rolę obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie. - Najczęściej zawierały napisy mające charakter moralizatorski, np. „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi” lub też „Woda mydło najlepsze bielidło”. Niekiedy były to sentencje, które w sposób pośredni świadczyły o ich pochodzeniu np. „Dobrego apetytu”, czyli dokładnie „Gutten Apetit” z języka niemieckiego. Na innych znajdziemy odniesienia do Boga i religii, np. „Boże, błogosław nasz dom” - opowiadała E. Branekova.

Zbiory prezentowane w Muzeum Regionalnym pochodzą z: Bułgarii, Węgier, Słowacji, Austrii, Holandii, Niemiec, Czech, Szwecji i , oczywiście, Polski.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR