28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Historia niezwykłego pułku

5 lutego 2020 r.

Ostatnia szarża w filmowej odsłonie


fot. TK

Rekonstruktorzy wcielili się w rolę ułanów, a mieszkanki Bork w dawne gospodynie niosące pomoc polskim żołnierzom. Pasjonaci historii z powiatu ryckiego i żyjący jeszcze kombatanci zadebiutowali na małym ekranie.

Leśne, piaszczyste drogi i wiejskie zaułki stały się tłem dla przypomnienia wydarzeń sprzed 80 lat. Staraniem stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Stefana Czarnieckiego w Borkach powstał pierwszy film opowiadający o bohaterstwie obrońców ojczyzny z końca września 1939 r. Najnowsza produkcja pod wymownym tytułem „Ostatnia szarża” oddała cześć tym, którzy nie poddali się i uniknęli niewoli.

Niemiecka zasadzka

Ze względu na miejsce akcji premierowy pokaz odbył się w Nowodworze. To na terenie tej oraz sąsiedniej gminy Adamów rozegrał się dramat 3 Pułku Strzelców Konnych. Wycieńczona walkami pod Serokomlą, Kockiem i Wolą Gułowską jednostka zatrzymała się w Grabowie Szlacheckim. Żołnierze mieli za zadanie rozpoznać drogę z Grabowa przez Ryki, Dęblin w kierunku Maciejowic. Niestety, w wyniku pogarszającej się sytuacji na froncie ich śmiałe plany musiały ulec radykalnym zmianom. Dowódca Grupy Operacyjnej Polesie gen. Franciszek Kleeberg wydał rozkaz o przerwaniu walk. Nic niewiedzący o jego decyzji strzelcy postanowili dalej prowadzić działania wojenne. Zamiast zgodnie z poleceniem dowództwa zebrać się i przejść do niewoli, ruszyli w kierunku wsi Kalinowy Dół. Chcieli w ten sposób obejść Niemców i udać się na południe Polski. Niestety, wychodząc z lasu, wpadli w zasadzkę i na skraju wsi dosięgnął ich nieprzyjacielski ogień. Wskutek ostrzału śmierć ponieśli: rotmistrz Witold Wasiutyński, wachmistrz Jarosław Skarżyński, a także 23 ułanów. Szarża nie zakończyła się jednak klęską i znacznej liczbie żołnierzy udało się zbiec do okolicznych lasów.

Cztery dni zdjęciowe

Historia idealnie nadawała się na film. Pomysł zrodził się w głowie prezes stowarzyszenia GRH 3 PSK. - Od momentu zarejestrowania stowarzyszenia i przyjęcia patrona chciałam, by cała nasza grupa poznała dzieje pułku - przekonuje Grażyna Piskorska. Realizację idei wsparła Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”, która ze środków unijnych pozyskała na ten cel 15 tys. zł. Ważną sprawą był także wybór reżysera. Tu akurat stowarzyszenie miało duże szczęście. Dzięki kontaktom prezes udało się pozyskać doświadczonego filmowca Przemysława Bednarczyka. Twórca ma już na swoim koncie choćby nagrodzony dokument „Powstanie styczniowe 1863”. Tym razem zmierzył się z tematem wojny obronnej 1939 r. - Poznał naszą historię i bardzo mu się spodobała. Zainteresował go też naturalny teren, taki sam, jak 80 lat temu - zauważa prezes stowarzyszenia GRH 3 PSK.

Zdjęcia do filmu trwały zaledwie cztery dni. Do wspólnego przedsięwzięcia stanęło kilka grup rekonstrukcyjnych w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Główne role zagrali amatorzy, czyli członkowie GRH. Ale nie brakowało też okolicznych mieszkańców i pań z kół gospodyń.

Brakowało tylko strzech

Konstrukcja filmu skupia się na pełnym ukazaniu losów pułku. Reżyser wykorzystał nie tylko zebrane przez stowarzyszenie dokumenty, ale również archiwalne filmy i zdjęcia. Tak pokazany obraz dopełniły jeszcze wypowiedzi świadków historii. - Wystąpiło ich czterech. Dziś jeden z nich już nie żyje, co tym bardziej napawało widzów wzruszeniem - mówi G. Piskorska. Stowarzyszenie nie omieszkało również pochwalić się sposobem kultywowania pamięci o pułku. Stąd na ekranie widać było m.in. obchody dorocznego święta pułkowego.

Dodatkowo wiarygodność filmu wzmocniły archiwalne eksponaty z lat wojny i okupacji. - Jedna ze scen pokazuje chwilę, gdy pułk kończył stacjonowanie w Grabowie Szlacheckim. Wtedy, w nocy, do żołnierzy przyszły miejscowe gospodynie i przyniosły im jedzenie. Panie grające w filmie miały w rękach garnki i koszyki zachowane jeszcze z tamtych czasów - opowiada prezes GRH. Wyjątkowym eksponatem była też oryginalna szabla. - To własność jednego z naszych kolegów, który postanowił zabrać ją na plan zdjęciowy - dodaje G. Piskorska. W tle produkcji można też zobaczyć stare, przedwojenne domy. Do pierwowzoru brakuje tylko strzechy.

Do niewoli poszły... konie

Praca nad niezwykłym w skali regionu projektem obfitowała także w spore zaskoczenia. Na prezes stowarzyszenia największe wrażenie zrobiły plenery. - Nie spodziewałam się, że, jadąc na miejsce szarży, zobaczę piaszczystą drogę. Zachowała się w niezmienionym kształcie od czasów wojny. Niesamowita jest świadomość, iż przemieszczali się tamtędy ułani. W filmie ta scena jest pokazana w momencie, gdy żołnierze prowadzą konie, trzymając je za uzdy. Właśnie wtedy szli tą samą drogą, co w 1939 r. - tłumaczy G. Piskorska.

Jeszcze więcej ciekawostek opowiadali świadkowie historii. Według ich relacji niezwykle piękny, wręcz nierealny jest ostatni akord bitwy. - Gdy w Kalinowym Dole padły pierwsze strzały, konie stanęły dęba, by ratować ułanów. To dlatego zginęło ich tak niewielu, a ocaleni wycofali się do lasu. Zwierzęta zaś zebrały się w grupę i pokłusowały w miejsce zbiórki ułanów mających iść do niewoli. Ktoś ze stojących na zbiórce powiedział: „Przecież to pułk, ale dlaczego tak spieszy się do niewoli?”. Wtedy okazało się, że to były same konie - opowiada prezes. Tę scenę również będzie można zobaczyć na ekranie. Zaś cały film na wiosnę lub jesienią pokaże TVP Historia.

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR