28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Diecezjalne dziękczynienie

5 lutego 2020 r.

Eucharystia źródłem życia konsekrowanego


fot. MK

W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Kościół katolicki obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. Bp Kazimierz Gurda przewodniczył uroczystej Eucharystii w katedrze, która była dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego.

- W dniu życia konsekrowanego chcemy podziękować Panu Bogu razem z siostrami, ojcami zakonnymi zakonów kontemplacyjnych i zgromadzeń czynnych, z członkiniami instytutów świeckich, osobami realizującymi indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewicami konsekrowanymi i pobłogosławionymi wdowami, pustelnicami i pustelnikami za dar powołania, jakim zostali obdarzeni, i za pozytywną odpowiedź, jakiej Bogu na Jego zaproszenie udzielili - podkreślił biskup. W homilii pasterz diecezji siedleckiej, odwołując się do historii ofiarowania Jezusa i rozpoznania w nim oczekiwanego Mesjasza przez Symeona i Annę, podkreślił, że „On jest światłem, które płonie w ciemności, rozprasza ciemności świata i ciemności serca człowieka.

 

Jest światłem na ścieżce ludzkiego życia i prowadzi człowieka do wiecznej światłości, gdzie ciemności już nie ma. Dlatego dzisiaj wierzący w Jezusa poświęcają świecę jako znak przyjęcia Jezusa”.

 

Gest ofiarowania

Bp K. Gurda skupił się również na geście ofiarowania Chrystusa przez Maryję i Józefa, który jest „zapowiedzią ofiarowania, jakiego On sam dokona wobec Ojca Niebieskiego, aby zbawić człowieka. W oddaniu siebie Ojcu Jezus realizuje swoją zbawczą misję, która dokona się przez Jego cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie. - Eucharystia jest miejscem ofiarowania Jezusa. Tajemnica Jego męki, śmierci i zmartwychwstania dokonuje się w sposób bezkrwawy, sakramentalny. A Jego życie jest drogą dla tych, którzy go wybrali - kontynuował biskup. - Tylko ten, kto wierzy, zdolny jest do oddania swojego życia. Tylko ten, kto wierzy, zdolny jest zaakceptować wszystkie konsekwencje tego oddania, także te, które niosą trud, niezrozumienie, cierpienie, a nawet śmierć - dodał.

 

Wielka tajemnica wiary

W roku szczególnego rozważania tajemnicy Eucharystii biskup podkreślił jej znaczenie zwłaszcza w życiu osób konsekrowanych: - Dla osób życia konsekrowanego Eucharystia jest szczególnym momentem każdego dnia, w którym przeżywają tajemnicę swojej miłości do Boga i do ludzi. - Eucharystia pozwala sięgać do samego źródła życia konsekrowanego, pozwala czerpać siłę do znoszenia trudności, cieszyć duchową radością i bliskością z Bogiem; jest pokarmem codzienności i nieśmiertelności. Ta wielka tajemnica wiary szczególnie realizuje się w życiu osób konsekrowanych - podkreślił. - Osoby konsekrowane wskazują na konieczność udziału w Eucharystii, zarówno tej niedzielnej, świątecznej, ale przede wszystkim codziennej - mówił. - Dziękujemy im, że stali się widzialnym znakiem niewidzialnej rzeczywistości. Znakiem, który jest bardzo potrzebny zarówno tym, którzy wierzą, by ich wiarę umocnić, jak i tym, którzy nie wierzą, by zwrócić ich oczy serca ku rzeczywistości, którą można odkryć tylko dzięki wierze - dodał.

Na zakończenie homilii biskup podkreślił zaangażowanie osób konsekrowanych w posługi, które wypełniają w Kościele: katechizację, prowadzenie dzieł miłosierdzia, modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, umartwienie i pracę wykonywaną w zakonach kontemplacyjnych. I zaapelował: - Prośmy Boga, aby nigdy w naszym Kościele nie zabrakło takich świadków Chrystusa.

 

Odnowienie ślubów i przyrzeczeń

Podczas Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Marek Matusik, wikariusz biskupi ds. życia zakonnego w diecezji siedleckiej. - W łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i wszystkimi osobami konsekrowanymi na całym świecie oraz w obecności naszego pasterza, bp. Kazimierza pragniemy odnowić nasze śluby i przyrzeczenia: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. To wydarzenie przypomni nam także, iż w sakramencie chrztu odnajdujemy źródło i fundament naszej konsekracji na drodze rad ewangelicznych - podkreślił.

Po Mszy św. w Bursie św. Stanisława Kostki o. dr Sebastian Wiśniewski wygłosił ascetyczną konferencję skierowaną do osób konsekrowanych.

Na terenie diecezji siedleckiej działa obecnie blisko 20 żeńskich zgromadzeń czynnych, które prowadzą 39 domów. Mamy również dwa klasztory kontemplacyjne, jedną pustelnicę i jednego pustelnika. Ponadto istnieje dziesięć zakonów męskich, które prowadzą 12 klasztorów.

MK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR