28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

DĘBLIN

5 lutego 2020 r.

Kontrakt na F-35


fot. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

Wystarczyły niespełna trzy lata, by od wstępnych zapowiedzi przejść do realnych czynów. 31 stycznia w bazie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego została podpisana umowa na zakup przez Polskę wielozadaniowych myśliwców F-35.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To w dęblińskiej uczelni kształcą się piloci, którzy będą latać na zamówionych maszynach. Chcąc zapewnić im i siłom zbrojnym najlepsze wyposażenie, polski rząd zdecydował się przeznaczyć na zakup samolotów 4,6 mld dolarów. Biorąc pod uwagę wcześniej podawaną cenę 6,5 mld, ta wynegocjowana wcale nie jest wysoka. W zamian uda się pozyskać 32 maszyny wraz z częściami zamiennymi i pakietem szkoleń.

Podniebny pancerz

Uroczystego podpisania dokumentu dokonał szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Towarzyszyli mu przedstawiciele wojska i najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP na czele. - To ogromne wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i prestiż. A wszystko dzięki temu, że jesteśmy wiarygodnym i realizującym swoje zobowiązania sojusznikiem NATO - podkreślił Andrzej Duda.

Gratulacje z racji podpisania umowy przekazała głowie państwa także ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

Na przydatność myśliwców zwrócił zaś uwagę premier. - Ten zakup spowoduje, że długi, bo trwający 300 lat, cień rosyjskiej dominacji nad Rzeczpospolitą będzie się odsuwał. F-35 to podniebny pancerz, który posłuży nam do zapewnienia bezpieczeństwa w tej części świata, a szczególnie wschodniej flanki NATO - zauważył Mateusz Morawiecki. Dużą wartość maszyn potwierdził minister obrony. - F-35 stanowią swoiste centra dowodzenia. Wyróżniają się interoperacyjnością oraz współpracą z systemem Patriot i samolotami F-16 - wyliczał M. Błaszczak.

 

Uzupełnienie Harpii

Droga do podpisania umowy rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. To wtedy polski rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przygotowanie stosownej oferty obejmującej 32 samoloty. Niedługo później zgodę na sprzedaż wyraził Kongres, co otworzyło drogę do negocjacji. W ich toku Polsce udało się zbić cenę o ⅓ jej pierwotnej wartości i kupić maszyny za 4,6 mld dolarów.

Nowe samoloty trafią do Polski w dwóch transzach. Pierwsza wyląduje w 2026 r., a druga maksymalnie do 2030 r. Wcześniej, bo za cztery lata, szkolenia na nowych F-35 z biało-czerwoną szachownicą jeszcze w Stanach Zjednoczonych przejdą piloci i obsługa naziemna.

Zakup samolotów piątej generacji wpisuje się w przyjęty przez resort obrony wieloletni plan modernizacji polskiej armii. Wraz z przekazaniem gotowych maszyn wejdą one w skład tzw. programu Harpia. Staną się tym samym jego uzupełnieniem. Dzięki swojemu wielozadaniowemu przeznaczeniu F-35 będzie współpracował z platformami bezzałogowymi wykonując zadania rozpoznawcze i bojowe. A oprócz tego zostanie włączony w system zarządzania polem walki.

 

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR