28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez KO

5 lutego 2020 r.

Chcesz tyć? Płać więcej?


fot. PIXABAY.COM

Cukier krzepi... Ale i powoduje choroby. Tymczasem zjadamy go kilkadziesiąt kilogramów rocznie. Ma to zmienić tzw. cukrowy podatek. Od kwietnia dodatkowa opłata zostanie nałożona na napoje z dodatkiem „substancji o właściwościach słodzących”, czyli w skrócie: na słodkie napoje gazowane, nektary i soki.

Za każdy litr dosładzanego napoju producenci zapłacą dodatkowo 50 gr. To inicjatywa ministerstwa zdrowia, które chce w ten sposób walczyć z plagą otyłości. A dane jej dotyczące są zatrważające. Podobno sześciu na dziesięciu dorosłych rodaków ma nadwagę, a co czwarty cierpi na otyłość.

Niepokojące statystyki dotyczą także polskich dzieci, które są jednymi z najszybciej tyjących w Europie. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia problem nadmiernej masy ciała dotyczy co piątego ucznia. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że to właśnie nadmierne spożycie węglowodanów jest najważniejszą przyczyną otyłości w Polsce. Co najsmutniejsze, wzrost liczby osób z nadwagą pociąga za sobą zwiększenie zachorowań na cukrzycę, na którą obecnie cierpi prawie 3 mln Polaków.

Rządem kierują szlachetne intencje: chce, żebyśmy byli zdrowsi. Tylko czy na pewno nowy podatek wpłynie na osiągnięcie oczekiwanego skutku, czyli ograniczy spożycie słodkich napojów? Jak nietrudno się domyśleć, koszt nowych obostrzeń producenci przerzucą na klientów. Założenie jest więc takie: podatek spowoduje, że słodzone napoje będą droższe, więc konsumenci mniej chętnie będą po nie sięgać. I wszyscy będziemy żyć długo i szczęśliwie. Rząd spodziewa się, iż dzięki słodkiemu podatkowi do budżetu wpłynie 3 mld zł rocznie. A spora część tej kwoty zasili kasę NFZ. I to się chwali. Chcesz narażać na szwank swoje zdrowie, dorzuć się na swoje leczenie w przyszłości. Czy jednak wprowadzenie cukrowej opłaty, a co za tym idzie - wzrost cen, nakłoni do większego spożycia wody czy innych napojów niesłodzonych? Niekoniecznie. Przykład? Podnoszenie akcyzy na wyroby tytoniowe, jak wiadomo, ma raczej nieduży wpływ na najbardziej zatwardziałych palaczy.

A może warto poszukać innego rozwiązania, które spowodowałoby zmianę naszych nawyków żywieniowych. Zamiast wprowadzać nowy podatek, zdjąć go produktów oznaczonych plakietką „zdrowa żywność”. Konsumenci częściej wybierają jedzenie napakowane chemią niż ze znaczkiem „eko”, bo to pierwsze jest po prostu tańsze. Albo inny sposób - wymóc na producentach słodzonych napojów konieczność umieszczania na opakowaniach zdjęcia raka jelita grubego z napisem: „spożywanie cukru zabija”. Czy po prostu wprowadzić prawne uregulowania nakazujące zmniejszenie ilości cukru w napojach…

Polskie społeczeństwo zapewne będzie wtedy zdrowsze, co chociaż na chwilę pozwoli odetchnąć i tak już przeciążonej służbie zdrowia.

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR