26 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu

5 lutego 2020 r.

Historia jest ważna…


fot. PIXABAY.COM

…wbrew zapewnieniom wielu, iż nie warto sobie nią zawracać głowy. Ileż to już razy słyszeliśmy, że to nie ona jest najważniejsza.

„Wybierzmy przyszłość!” - pod tym hasłem Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydenckich w 1995 r., w analogiczny sposób promują się współczesne partie lewicowe, w spojrzeniu „przed siebie” dostrzegające receptę na zbędne polityczne dysputy, ale też na ukrycie mało chlubnych „dokonań” swoich poprzedniczek.Identyczna zasada nieco wcześniej obowiązywała w socrealizmie, tępiącym wszelkie przejawy tradycji i bezwzględnie cenzurującym historię.

Tzw. gruba kreska, „nakreślona” na początku lat 90 minionego wieku, miała pomóc Polakom zapomnieć o dziesięcioleciach komunistycznej dominacji wspartej bagnetami „bratniej armii” i zbudować nową rzeczywistość, wolną od postsowieckich zaszłości. Co tam esbecja, tysiące ludzi „umoczonych” w donoszenie, uwłaszczanie się nomenklatury na majątku narodowym, bezkarność partyjnych kacyków, prokuratorów i sędziów skazujących przed laty polskich patriotów na więzienia i kary śmierci! Z rozkazu nowych „elit” miała zapanować konstytucyjnie gwarantowana narodowa amnezja! I wszystko miało być super.

Nie było super. I nie będzie jeszcze przez długie lata - nawet przy założeniu, że natura, robiąc swoje, po swojemu „wymiecie” dziejowe podwórko. Wojciech Sumliński pisał w jednej ze swoich książek o spotkaniu z byłym esbekiem, który bez cienia zawstydzenia wskazał na sejf stojący w jego willi, wypełniony po brzegi aktami danych swoich „podopiecznych” (dawnych TW, dziś szanowanych polityków, biznesmenów, duchownych), nazywając go bankomatem. Układ jest prosty: kasa za milczenie, ewentualnie posłuszeństwo i wykonywanie poleceń. Ile takich stalowych szaf - „bankomatów” jest poukrywanych w bezpiecznych zakamarkach dawnych towarzyszy i agentów bezpieki?

Kto ma władzę nad historią, ten ma władzę nad narodem. To żadna nowość. „Historię można wypucować i wypudrować, wybielić i wykręcić, napisać od początku zupełnie inaczej - z historią można zrobić wszystko” - konstatował Waldemar Łysiak w swoim felietonie na łamach „Do Rzeczy” (5/2020). Dlaczego? Również z tego powodu, że świetnie można na niej zarobić. Do dziś persona non grata w świecie żydowskiej finansjery jest Norman G. Finkelstein, autor książki „The Holocaust Industry” („Przedsiębiorstwo Holocaust”) demaskującej metody zbijaniu kapitału na pamięci Zagłady. Nic wspólnego z przypadkowością nie mają coraz częściej pojawiające się określenia „polskie obozy śmierci”, manipulacje podobne do tej, jaka miała miejsce kilka tygodni temu w Yad Vashem. Chodzi o „gruby przekręt”, w efekcie którego Polacy (po tym, jak to już robili Niemcy, Szwajcarzy i inni) mają zapłacić miliardy dolarów Żydom. To żadna tajemnica.

Szukajmy prawdy przeszłości i brońmy jej. Bez niej nie zbudujemy lepszego jutra. To nie slogan, ale dziejowa konieczność.

Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na wzór unitów


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski i ks. prałat Zbigniew Sobolewski. Przed Mszą św. dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes wygłosił konferencję nt. nowo powstałego Bractwa Strażnicy Kościoła, a ks. prałat Bernard Błoński zaprezentował jubileuszowe wydanie publikacji „Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu”.

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 29 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Skórzec.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR