26 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Strażacy mieli pracowity rok

9 lutego 2020 r.

Interweniowali średnio cztery razy dziennie

Strażacy z powiatu garwolińskiego odnotowali w ubiegłym roku 1487 zdarzeń. Najczęściej paliły się budynki mieszkalne. - Statystyki pokazują, że całkowita liczba incydentów zmalała o ok. 200.

Odnotowaliśmy 1487 zdarzeń wymagających interwencji straży pożarnych, z czego 453 pożary, 937 miejscowych zagrożeń i 97 fałszywych alarmów - mówi st. kpt. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.

Najwięcej, bo 85, było pożarów budynków mieszkalnych, pięć razy paliły się budynki gospodarcze, a 24 - środki transportu. Zdarzały się tez pożary upraw rolnych czy też lasów, ale ich było niewiele. Z danych statystycznych wynika, że najwięcej interwencji zanotowano na terenie miasta Garwolin (206) i w gminie Garwolin, najmniej natomiast w gminach Borowie (55) i Górzno (38). - W działaniach uczestniczą nie tylko zastępy Państwowej Straży Pożarnej, ale jednostki OSP, które mocno nas wspierają podczas wszelkiego typu zdarzeń. Najwięcej razy korzystaliśmy z pomocy jednostki OSP Garwolin. Było to 158 interwencji - dodaje zastępca komendanta.

 

Ratowali nie tylko ludzi

Poza działaniami, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, strażacy podejmowali też nietypowe akcje związane z ratowaniem zwierząt. Do jednej ze studzienek burzowych w Sobolewie wpadł kot i nie mógł się z niej wydostać. Strażacy zeszli do tej studzienki i wydobyli zwierzę. Więcej pracy mieli podczas wyciągania źrebaka, który wpadł do studni w Miastkowie Kościelnym. - Podjęliśmy działania wspólnie z jednostkami OSP. Było to dosyć trudne przedsięwzięcie, ponieważ należało rozkopać ziemię dookoła studni, wyjąć kilka kręgów i następnie, przy użyciu pasów transportowych i lin oraz ciągnika rolniczego, wyciągnąć zwierzę na powierzchnię. Na szczęście źrebak nie odniósł żadnych obrażeń - informuje kpt. T. Biernacki.

 

Nowy samochód, a niedługo nowa komenda

W ubiegłym roku podpisany został akt notarialny przekazujący przez starostę działkę w garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej. Obecnie trwają prace nad sporządzeniem dokumentacji projektowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydane zostanie pozwolenie na realizację inwestycji. Budowa nowej komendy finansowana będzie ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie ponad 15 mln zł. Z kolei w listopadzie 2019 r. komenda otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na wzór unitów


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski i ks. prałat Zbigniew Sobolewski. Przed Mszą św. dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes wygłosił konferencję nt. nowo powstałego Bractwa Strażnicy Kościoła, a ks. prałat Bernard Błoński zaprezentował jubileuszowe wydanie publikacji „Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu”.

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 29 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Skórzec.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR