28 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Pogoda: Siedlce

Numer 9
27-04 marca 2020r.

menu

NEWS

Adopcja kapłana na Wielki Post jako przejaw odpowiedzialności wiernych za los Kościoła i księży. Na czym polega ta inicjatywa? Jak się w nią włączyć i dlaczego jest tak cenna? Odpowiedź w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Strażacy mieli pracowity rok

9 lutego 2020 r.

Interweniowali średnio cztery razy dziennie

Strażacy z powiatu garwolińskiego odnotowali w ubiegłym roku 1487 zdarzeń. Najczęściej paliły się budynki mieszkalne. - Statystyki pokazują, że całkowita liczba incydentów zmalała o ok. 200.

Odnotowaliśmy 1487 zdarzeń wymagających interwencji straży pożarnych, z czego 453 pożary, 937 miejscowych zagrożeń i 97 fałszywych alarmów - mówi st. kpt. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.

Najwięcej, bo 85, było pożarów budynków mieszkalnych, pięć razy paliły się budynki gospodarcze, a 24 - środki transportu. Zdarzały się tez pożary upraw rolnych czy też lasów, ale ich było niewiele. Z danych statystycznych wynika, że najwięcej interwencji zanotowano na terenie miasta Garwolin (206) i w gminie Garwolin, najmniej natomiast w gminach Borowie (55) i Górzno (38). - W działaniach uczestniczą nie tylko zastępy Państwowej Straży Pożarnej, ale jednostki OSP, które mocno nas wspierają podczas wszelkiego typu zdarzeń. Najwięcej razy korzystaliśmy z pomocy jednostki OSP Garwolin. Było to 158 interwencji - dodaje zastępca komendanta.

 

Ratowali nie tylko ludzi

Poza działaniami, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, strażacy podejmowali też nietypowe akcje związane z ratowaniem zwierząt. Do jednej ze studzienek burzowych w Sobolewie wpadł kot i nie mógł się z niej wydostać. Strażacy zeszli do tej studzienki i wydobyli zwierzę. Więcej pracy mieli podczas wyciągania źrebaka, który wpadł do studni w Miastkowie Kościelnym. - Podjęliśmy działania wspólnie z jednostkami OSP. Było to dosyć trudne przedsięwzięcie, ponieważ należało rozkopać ziemię dookoła studni, wyjąć kilka kręgów i następnie, przy użyciu pasów transportowych i lin oraz ciągnika rolniczego, wyciągnąć zwierzę na powierzchnię. Na szczęście źrebak nie odniósł żadnych obrażeń - informuje kpt. T. Biernacki.

 

Nowy samochód, a niedługo nowa komenda

W ubiegłym roku podpisany został akt notarialny przekazujący przez starostę działkę w garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej na rzecz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej. Obecnie trwają prace nad sporządzeniem dokumentacji projektowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydane zostanie pozwolenie na realizację inwestycji. Budowa nowej komendy finansowana będzie ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie ponad 15 mln zł. Z kolei w listopadzie 2019 r. komenda otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
Różaniec Mężczyzn po raz pierwszy
7 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, w Siedlcach odbędzie się Różaniec Mężczyzn.
więcej »
Gość oczekiwany
Koło Teatralne działające przy parafii pw. św. Anny w Kodniu zaprasza na spektakl zatytułowany „Gość oczekiwany” na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Widowisko zaprezentowane zostanie 19 i 26 kwietnia, o 14.00 i o 16.00.
więcej »
 

POLECAMY


Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
We wtorek 10 marca w parafii Szpaki rozpocznie się tegoroczna nowenna ku czci św. Józefa.
więcej »
Dzieci to nasz skarb!
Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR