25 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Przegląd piosenki

18 marca 2020 r.

Zaśpiewają o żołnierzach niezłomnych

Po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Gazety Podlaskiej im. Tadeusza Kłopotowskiego w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.

- Kiedy przed rokiem Tomasz Olko, prezes Fundacji Gazety Podlaskiej, zgłosił się do nas z pomysłem zorganizowania Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, od razu podchwyciliśmy temat - mówi Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Już wcześniej w naszym ośrodku odbywały się koncerty czy konferencje poświęcone żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego. Mamy świetne warunki, aby taki festiwal odbywał się właśnie u nas. I tak już po raz drugi będziemy jego organizatorami - dodaje M. Celiński. Celem imprezy jest m.in. uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych i przywrócenie zapomnianych polskich pieśni patriotycznych.

- Piosenki, które śpiewają dzieci, młodzież czy dorośli, opowiadają o historii żołnierzy wyklętych. Większość z nas, dorosłych, nie uczyła się o nich z podręczników w szkole. Tak naprawdę ta historia jest na nowo wydobywana i upowszechniana. Propagowanie wiedzy na temat żołnierzy niezłomnych może odbywać się różnymi środkami przekazu, także artystycznymi. I temu właśnie służy ten festiwal - tłumaczy dyrektor SOK. - Naszymi działaniami chcemy pokazać, że jest to - po pierwsze - historia Polski, a po drugie - historia ludzi, którzy z narażeniem życia, niejednokrotnie w wielkim cierpieniu, sprzeciwiali się władzy komunistycznej i jej terrorowi - dodaje M. Celiński, podkreślając, że znajdujący się przed laty przy ul. Kilińskiego urząd bezpieczeństwa ma swoją niechlubną historię. To tu katowano wiele osób, a nawet dzieci, w tym m.in. siedmioletnią dziewczynkę, której ojciec ukrywał partyzantów.

Zdaniem M. Celińskiego rolą festiwalu jest również zachęcanie do poznawania lokalnej historii. - Piosenki, prezentacje artystyczne temu właśnie służą. I nie chodzi o samych widzów, ale też o uczestników festiwalu, czyli najczęściej młodych ludzi, choć także dorosłych, którzy szukając piosenek, poznając słowa, dodatkowo zgłębiają historię ludzi, o których śpiewają. To wszystko przyczynia się do tego, że wiedza o historii podziemia niepodległościowego staje się powszechniejsza. Równocześnie jest to sposób oddania hołdu żołnierzom za to, że poświęcali się dla niepodległej Polski - podkreśla dyrektor SOK.

 

Od solistów po zespoły

Uczestnicy przeglądu zostaną podzieleni na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, średnie, dorośli, przedstawiciele Polonii oraz środowisk Polaków na Wschodzie. W festiwalu mogą wziąć udział soliści i duety oraz zespoły instrumentalno-wokalne do dziesięciu osób. Będą mieli za zadanie przygotowanie dwóch utworów wokalno-muzycznych o tematyce związanej z żołnierzami niezłomnymi.

- W ubiegłym roku w przeglądzie wzięło udział ponad 50 podmiotów wykonawczych. Duża w tym zasługa siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty, za której pośrednictwem dotarliśmy do wielu szkół. Pierwsza edycja przerosła nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja również taka będzie - podsumowuje M. Celiński.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca. Przesłuchania konkursowe początkowo zaplanowano w dniach 20-21 kwietnia, a koncert galowy przeglądu na 25 kwietnia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że z powodu pandemii koronawirusa terminy zostaną przesunięte.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR