25 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

W gotowości

18 marca 2020 r.

Po pierwsze bezpieczeństwo


fot. JAG

Szpital miejski w Siedlcach przekształcony w zakaźny, odwołane planowe przyjęcia oraz prośby o nieprzychodzenie do urzędów - to tylko niektóre z podjętych środków w związku z pandemią koronawirusa.

W mieście zgodnie z decyzją władz państwowych zamknięto szkoły, ośrodki sportu i kultury. Prezydent Andrzej Sitnik zaapelował do uczniów, by nie traktowali tego czasu jak ferii i spędzili go w domach, a do mieszkańców - aby zainteresowali się i zatroszczyli o starszych wiekiem sąsiadów oraz przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Decyzją wojewody szpital miejski został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Do placówki przyjmowani będą wyłącznie zakażeni koronawirusem. Wszyscy pacjenci ze szpitala miejskiego zostali ewakuowani. - Operacja przebiegła bardzo sprawnie. Do szpitala wojewódzkiego przewieziono 14 chorych. Jeden nadal przebywa na oddziale internistycznym, ponieważ jego stan nie pozwala na transport. Trzech pacjentów trafiło do zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pozostali zostali wypisani do domów w stanie bardzo dobrym - mówi Aneta Krajewska, rzecznik urzędu miasta.

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są sprawdzane w ustawionym przy szpitalu namiocie. - Pobierane są tam próbki do badań. Pacjent pozostaje w namiocie do momentu przyjścia wyników, czyli od kilku do nawet kilkunastu godzin - informuje A. Krajewska. Zakażeni mają trafić na oddział. - Możemy przyjąć ok. 150 osób - stwierdza rzecznik magistratu. Osoby z wynikiem negatywnym są odsyłani do domów. Do 17 marca w Siedlcach nie stwierdzono żadnego przypadku Covid-19.

Minister zdrowia zapowiedział, że do każdego z jednoimiennych 19 szpitali zakaźnych zostanie dostarczony sprzęt: 1 tys. kombinezonów, 1 tys. maseczek i odpowiednia liczba gogli, które można sterylizować. - Zabezpieczamy te szpitale w pierwszej kolejności w sprzęt ochrony osobistej. W momencie gdy potrzebny będzie dodatkowy sprzęt czy zakupy, również te placówki znajdują się w pierwszej kolejności na liście do finansowania - poinformował Łukasz Szumowski podczas konferencji 16 marca.

 

Odwołane planowe zabiegi

Dodatkowa liczba pacjentów w szpitalu wojewódzkim, jak zapewnia jego prezes, nie zakłóciła funkcjonowania placówki. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym zawieszono jednak planowe przyjęcia oraz zabiegi. - Zostaną tylko te, które wymagają bieżącego reagowania. Zawieszamy także poradnie i skupiamy się na leczeniu przypadków nagłych - mówi Marcin Kulicki.

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów zamknięte zostały wszystkie drzwi wejściowe. Otwarte są jedynie wejścia na izbę przyjęć i SOR. „Zwracamy się z prośbą do rodzin pacjentów o nieprzynoszenie rzeczy dla nich. Szpital zapewnia pełne wyżywienie i materiały higieniczne. W szczególnych przypadkach rzeczy przekazane zostaną przy drzwiach wejściowych na parterze opiekunom medycznym” - poinformował szpital na swoim facebookowym profilu. - Jedynie w ciężkich przypadkach możliwe są pojedyncze wizyty u pacjentów. Także przy przebywających w szpitalu dzieciach mogą być opiekunowie - precyzuje prezes placówki.

 

Jeśli nie musisz, nie przychodź

Urząd miasta cały czas jest otwarty dla interesantów, ale jednocześnie apeluje, aby przychodzić jedynie ze sprawami niecierpiącymi zwłoki. - Na wizytę w konkretnych wydziałach, np. nieruchomości czy geodezji, najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie. Wtedy urzędnik będzie czekał na daną osobę o uzgodnionej godzinie - zaznacza A. Krajewska, jednocześnie namawiając mieszkańców, aby załatwiali sprawy przez internet. Magistrat prosi również o dokonywanie wpłat drogą elektroniczną, a w kasach biura obsługi interesanta za pomocą kart płatniczych, gdzie obowiązuje zasada, że w pomieszczeniu nie może przebywać więcej osób, niż jest stanowisk. Pozostałe osoby proszone są o zaczekanie na zewnątrz, z zachowaniem bezpiecznej odległości od siebie.

 

Sanatorium w innym terminie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skrócił godziny, w których będzie obsługiwać klientów. Dodatkowo w placówkach znalazły się specjalne skrzynki, gdzie można składać dokumenty, wnioski lub pisma. Jednocześnie zakład zwraca się do klientów z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt. W przypadku potrzeby kontaktu ZUS zachęca do skorzystania z informacji telefonicznej lub komunikacji mailowej. - Przypominamy także, że większość spraw w ZUS można załatwić bez wychodzenia z domu poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Osoby, które jeszcze nie mają swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć w każdej chwili - zachęca Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

ZUS poinformował także o czasowym wstrzymaniu wyjazdów do ośrodków rehabilitacyjnych. Skierowanie będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie.

 

Wypłaty tylko na konto

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie postanowił zaprzestać wypłacania świadczeń w kasach. Jednocześnie zaapelował do mieszkańców o podawanie numerów kont bankowych, na jakie będą mogłyby być przekazywane pieniądze. - W każdej z naszych siedzib udostępnione są skrzynki podawcze, do których można wrzucić podanie z numerem konta albo wysłać mailem. Pracownicy będą oddzwaniali i weryfikowali informacje - mówi Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora MOPR. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na zmianę formy z „wypłaty przy kasie” na „przelew bankowy”, świadczenia zostaną przekazane przez Pocztę Polską. P. Grzegrzółka jednak uprzedza, że trzeba będzie liczyć się z tym, iż przy bardzo dużej liczbie przekazów poczta może mieć kłopot z ich terminowym zrealizowaniem.

MOPR zdecydował się także na rozwinięcie usług opiekuńczych. Chodzi o zaopatrzenie w żywność i leki mieszkających samotnie osób starszych i chorych.

 

Specjalne strefy w autobusach

W każdym autobusie MPK zostały wydzielone strefy z zakazem korzystania przez pasażerów, które obejmują obszar w rejonie kabiny kierowcy. Z użytkowania zostały wyłączone przednie drzwi. Aby ograniczyć możliwość roznoszenia wirusa, aż do odwołania wstrzymano możliwość zakupu biletu u kierowcy. Jedyny wyjątek stanowią pasażerowie uprawnieni do darmowych przejazdów. Bilet z ulgą 100% po wydrukowaniu pozostanie jednak u kierowcy i będzie udostępniany kontrolerom w razie potrzeby.

 

Pilnują objętych kwarantanną

Przestrzeganie kwarantanny monitoruje policja. - Dzielnicowi codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu zamieszkania. Pytają o stan zdrowia i ewentualnie oczekiwaną przez nich pomoc. Odbywa się to bez kontaktu osobistego policjantów i osób poddanych kwarantannie - mówi kom. Agnieszka Świerczewska, rzecznik komendy miejskiej policji. - Jeśli będzie konieczność dostarczenia produktów żywieniowych czy leków, dzielnicowi spiszą potrzeby i przekażą do MOPR - dodaje.

Z kolei młodzieży policjanci mają zwracać uwagę, aby czas wolny od nauki spędzała w domu, a nie spotykając się w większych gronie na mieście.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR