25 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Walka z wirusem

18 marca 2020 r.

Zamknięcia i zakazy


fot. ARCHIWUM

Miasto i powiat bialski trwają w kwarantannie. Aby minimalizować zagrożenie chorobą, zamknięto wiele miejsc użyteczności publicznej.

W mieście nie działają uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki. Zamknięto Muzeum Południowego Podlasia, bibliotekę miejską i pedagogiczną, pływalnie i wszystkie instytucje kultury. Nieczynne są także placówki prowadzone przez stowarzyszenie Wspólny Świat. Organizacja zawiesiła działalność edukacyjną i diagnostyczną oraz wszelkie formy terapii. Swoją działalność wstrzymały ŚDS i WTZ prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Nie przestaje funkcjonować za to bialskie Centrum Wolontariatu Caritas. Ochotnicy oferują pomoc w zrobieniu zakupów seniorom. Zgłoszenia można składać telefonicznie pod nr. 504-429-423 (codziennie do 19.00). Od 16 marca nieczynne są także miejskie targowiska. - Zaleciłem straży miejskiej dodatkowe patrole w celu pouczania zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych, by unikali skupisk. O podjęcie podobnych działań poprosiłem też policję. Odpowiedzialność dorosłych polega teraz na ograniczeniu wychodzenia z domu do miejsc publicznych - zaznacza Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

- Dla naszego bezpieczeństwa już w pierwszych dniach marca podjęliśmy działania prewencyjne, wyposażając urząd miasta i instytucje podległe w środki dezynfekujące oraz wprowadzając codzienną dezynfekcję w autobusach komunikacji miejskiej. Od 16 marca obowiązuje rozkład jazdy jak w dni wolne od nauki. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu strefy wolnej od pasażera. Obejmuje ona jedne drzwi wejściowe i najbliższe otoczenie kierowcy. W autobusie nie kupimy także biletu - dopowiada włodarz.

Osoby wchodzące do magistratu muszą obowiązkowo zdezynfekować ręce. Interesanci zachęcani są do załatwiania wszelakich spraw drogą elektroniczną, telefoniczną lub pisemną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub z wykorzystaniem platformy e-puap. Wszystkie potrzebne dane znajdują się na stronach internetowych urzędu miasta, który pracuje od 7.30 do 15.30. Mieszkańcy proszeni są o dokonywanie opłat przelewem, a nie w kasie urzędu.

 

Zamknięty szpital

-  Na podstawie decyzji prezydenta straż miejska i policja weryfikują, czy nieczynne są lokale gastronomiczne, targowiska i galerie handlowe. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest zamknięty dla odwiedzających i świadczeniobiorców. Mamy tu jeden z ośmiu oddziałów zakaźnych w województwie. W Białej Podlaskiej zabezpieczone są wymagane przez wojewodę miejsca kwarantanny zbiorowej. Posiadają one opinie sanepidu i policji. Przy stacji pogotowia ratunkowego powstała drużyna sanitarna wykonująca na zleceniu sanepidu badania osób znajdujących się w kwarantannie - informuje Gabriela Kus-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego urzędu miasta.

Sanepid uruchomił dodatkowy telefon alarmowy do kontaktu w sytuacjach nagłych i kryzysowych: 505-187-728, 513-096-756, w ciągu dnia bieżące informacje udzielane są pod nr. 83-344-41-60, 83-344-41-61 i 83-344-41-62.

 

W powiecie i gminach

O ograniczenie wizyt w urzędzie apeluje starosta bialski Mariusz Filipiuk. W starostwie obsługa interesantów odbywa się przez e-puap oraz pocztę tradycyjną. W przypadku spraw wymagających stawienia się osobistego termin wizyty należy umówić telefonicznie. Wszystkie potrzebne numery i adresy są zamieszczone na stronie www.powiatbialski.eu. Włodarz zadecydował też o zamknięciu kasy w starostwie, prosząc o dokonywanie wszelkich wpłat przelewem. W prowadzonych przez powiat Domu Pomocy Społecznej w Grabanowie i szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim zarządzono zakaz odwiedzin. W związku z koronawirusem nieczynna jest janowska stadnina koni. Do odwołania zamknięto również Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W gminach należących do powiatu zawieszono działalność targowisk, instytucji kulturalnych oraz placówek wspierających seniorów i osoby niepełnosprawne. Wszyscy włodarze wprowadzili ograniczenia w pracy urzędów gminy. Sprawy bieżące można załatwiać tylko drogą telefoniczną, mailową lub pocztą tradycyjna. Wójtowie apelują o pozostanie w domu i dostosowanie się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR